banner6

'Hemithea Marmaris İnci Ödülleri' sahiplerini buldu

banner37

4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında genç sinemacılara büyük destek konumundaki kısa film ödülleri dağıtıldı

'Hemithea Marmaris İnci  Ödülleri' sahiplerini buldu
banner90
banner99

Murat OBENLER/Marmaris

4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali, Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ödül töreniyle sona erdi.

Sinema oyuncuları Göksel Arsoy ile Yusuf Sezgin'e “Emek Ödülü”, sinema ve medya sektörüne katkısından dolayı da akademisyen Bülent Özkam'a “Onur Ödülü” verilen festivalin kapanış gecesinde 2018 Hemithea Marmaris İnci Ödülleri sahiplerini buldu.

Toplam 4 kategoride ödüllerin dağıtıldığı geceye sinema dünyasının ünlü isimleri ve Marmarisli sanatseverler katıldı. Toplam 12 ödülün verildiği gecede kurmacada “Sana İnanmıyorum Ama Yer Çekimi Var”, belgeselde “Afganistanbul”, animasyonda “Fabrika”ve deneyselde “Rüyamda Ölü Gördüm” birincilik ödülüne layık görüldü.

Festival Direktörü Şeref Öztürk, festivalin finalist filmlerinin bu yıl aynı zamanda Norveç’te gösterildiğini, bazı yönetmenlerin katılımıyla Hollanda film seçkisinin de festivlde yer aldığını ve Hollanda sinemasının konuşulduğunu belirtti. Öztürk, festivalin büyüyüp gelişmesi için Marmaris halkına festivale sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

Festivale 102 ülkeden filmin katıldığını, jüri tarafından 40 kısa filmin finale seçildiğini ve 12 dalda ödülün verileceğini kaydeden Öztürk, Marmaris’in ülke sinemacılarının özgür alanı olmayı her zaman sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Sinema yazarı Atilla Dorsay komitelerinde 15 kadın ve 4 erkeğin yer aldığı festivalin Marmaris’e ve konuklara sinema dolu 6 gün yaşattığını belirterek tarihi, kültürel, doğal zenginlikleri ve turistik özelliğiyle öne çıkan Marmaris’in bu festival sayesinde sanatla da adından iyi bir şekilde söz ettirmeye başladığını kaydetti.

Oyuncu Gülsen Tuncer ise Turkiye’nin yurtsever insanlarından Marmaris’in sanatsever insanlarına kadar herkesi buluşturan sinemanın ve festivalin coşkusunu 6 gün boyunca Marmaris’e yaşatan festivale çok teşekkür ederken “Çok iyi kalitede filmler gördük. Kazanan kazanmayan tüm genç sinemacılar aramıza hoşgeldiniz” dedi. Ödül töreni Yüksel Bağcı ve Ritm Grubu’nun mini konseriyle sona erdi.

 

Ödüller

Kurmaca film 1. Yönetmen: Umut Subaşı- “Sana İnanmıyorum Ama Yer Çekimi Var”

Kurmaca film 2. Yönetmen: Tahsin Özmen – “Pantolon”

Belgesel film 1. Yönetmen: Ulaş Tosun – “Afganistanbul”

Belgesel film 2. Yönetmen: Batuhan Kurt-“Kurbağa Avcıları”

Animasyon film 1. Yönetmen: Batuhan Köksal-“Fabrika”

Animasyon film 2. Yönetmen: Numan Ayaz-“Mavi Yarın”

Deneysel film 1. Yönetmen: Ece Kınacı – “Rüyamda Ölü Gördüm”

Deneysel film2. Yönetmen: Alican Durbaş – “Toprak”

Liseliler arası en iyi film: Yönetmen: Deniz Ünsal-“Gece Boyunca”

NETSEL Marmaris Marina Jüri Özel Ödülü: Yönetmen: Gökhan Kaya-“Bir Filmin Duruşması”

2018 Halk Jürisi Özel Ödülü- “Beyazlar Sönsün”-Yönetmen: Aycan Akdağ & İbrahim Kucuş

2018 Ön Jüri Özel Ödülü: “Barisfer” – Yönetmen: Yusuf Emre Yalçın

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104