banner6

'Her bilet bir eşitsizliği ortadan kaldıracak'

banner37

Yönetmenliğini Yaşar Ersoy’un yaptığı ‘Bozan Oratoryosu’ bu kez Lefkoşa Türk Belediyesi himayesinde açılacak ‘Kadın Sığınma Evi’ yararına sunulacak

'Her bilet bir eşitsizliği ortadan kaldıracak'
banner150 banner150 banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu, ‘hayat yolunda sevda ve kavgaya dair’ şiir ve müzik eşliğinde sunulacak Bozan Oratoryosu’nu 20 Nisan’da sahneye koyacak.

Oratoryo bu kez Lefkoşa Türk Belediyesi’nin açacağı ‘Kadın Sığınma Evi’ yararına sahnelenecek.

Duayen sanatçı Yaşar Ersoy yönetmenliğinde sunulacak oratoryo, şiiri, müziği ve tiyatroyu buluşturuyor. Ersoy, her biletin bir eşitsizliği ortadan kaldırmaya katkı sağlayacağını belirterek halkı bu güzel amaç için bir araya gelmeye davet etti.

Oyun, 20 Nisan Perşembe günü saat 20.30’da Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde seyirciyle buluşacak.

20 TL olan biletler, Lefkoşa Türk Belediyesi’nden ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan mesai saatleri içerisinde satın alınabilecek.

Yaşar Ersoy, oratoryonun hazırlanma sürecini ve amaçlarını KIBRIS’a anlattı:

SORU: Bozan Oratoryosu fikri nasıl doğdu?

ERSOY: Daha önce ülkemizde oratoryo çalışması yapılmadı. Neden oratoryoyu Kıbrıslılarla buluşturmayalım düşüncesiyle ve içime batan kıymıkla bir adım atamaya karar verdim. Gerek Türkiye’den gerekse Avrupa ülkelerinden esinlenerek çalışmalarıma başladım.

SORU: Oratoryoyu sunmaya karar verdiğiniz zaman aklınızda bir tema var mıydı?

ERSOY: Oratoryoyu ne üzerine yapabilirim diye tabii ki düşündüm… Elbette her sanatçının kendi sanat dünyası, sanata bakış açısı vardır. Benim sunacağım oratoryo da, o bakışta olacaktı. Ve bunun üzerinde dedim ki, ‘hayat yolunda sevda ve kavgaya dair’ şiir ve müzik eşliğinde bir sunum olsun.

Biz hayata geliyoruz ve bu hayatı yaşıyoruz. O hayat, sevdadır… İnsan bir amaca varmak için sevdalanır, insan o zaman insan olabilir. Biz de o yolda sevda dedik. Bu sevdanın da gerçekleşebilmesi için insan, kavga ve mücadele vermelidir. Bu tema üzerinden yürüyerek ‘hayat yolunda sevda ve kavgaya dair’ dedik.

SORU: ‘Sevda ve kavga’ temalarıyla hazırladığınız oratoryoya neden ‘Bozan’ ismini verdiniz?

ERSOY: Sevda bir idealdir… Sevda sadece aşk anlamında değildir burada. Doğaya, insana karşı, hayat yolunda sevda ve kavga vardır.

İşte o idealin gerçekleşmesi için insanın mücadele vermesi gerekir. Bir kavgaya girip bedelini ödemesi gerekir.

Peki hayat yolunda savda ve kavgaya dair bu uğraşa gireceksek ne yapmamız gerekir. Adaletsiz bir düzende yaşıyoruz, gerek ülkemizde gerekse dünyamızda. Bugün dünya zıvanadan çıkmış vaziyettedir. Dünyada eşitsizlik, adaletsizlik ve bozuk bir düzen var. O zaman bu rejimi bizim bozmamız lazım. Onun için dedik ki hayat yolunda sevda ve kavgaya dair ‘BOZAN Oratoryosu’…

Şiirle, müzikle, tiyatro drama sanatıyla bu düzen bozulacak. Bozan Oratoryosu, şiirin, müziğin ve tiyatronun kotasında şekillendi. Yani üç sanat dalı bir araya geldi. Zaten tiyatro bütün sanat dalını bünyesinde topluyor.

SORU: Bozan Oratoryosu’nda hangi şairlerin şiirleri seslendirildi?

ERSOY: Toplumcu ve gerçekçi şairlere… Şiirlerinde sevda ve kavganın hakim olduğu şairlerimizin şiirlerine yer verdik.

Nazım Hikmet, Ahmed Arif, Luis Aragon, Orkun Bozkurt, W. Shakespeare, Serkan Uçar, Bertolt Brecht, Mahmut Anayasa, Fatva Tukan, Hasan Hüseyin, Feriha Altıok, Aliye Ummanel, Neriman Cahit, Faize Özdemirciler ve Fikret Demirağ. Bütün bu şairlerin şiirlerini belirli bir dramaturjik kurgu içerisinde başta bozuk düzeni, rejimi bozmak için hayata geçirdik.

SORU: Sizin yönetmenliğinizde gerçekleşen oratoryoda kimler yer alıyor?

ERSOY: Oratoryonun özgün müziklerini, gurur duyduğum, çok yetenekli Hüseyin Kırmızı ve Cahit Kutrafalı yaptı. Müziklerin yanı sıra mütevazi duruşu ve sabrıyla tanıdığım bu çalışmanın orkestra şefi Oskay Hoca’ydı. Koordinatörlüğünü ise Can Sözer arkadaşı yaptı. Şiirleri seslendiren Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları ve Lefkoşa Belediye Orkestrası da oratoryoda müzikleri icara etti.

Zülfü Livaneli’ye ait ‘Karlı Kayın Ormanı’ şarkısını, Bozan Oratoryosu’nda seslendirdik.

Zülfü Livanili’ye bu konuda müracaat edip projemizden bahsettik. Şarkıyı seslendirmemize izin vermesi durumunda bizi onurlandıracağını söyledik. Onun cevabı da ‘Böyle bir projede bana da yer vereceğiniz için ben onur duyarım’ şeklinde oldu. Bu çerçevede Bozan Oratoryosu şekillendi.

SORU: Bozan Oratoryosu geçtiğimiz yıldan beri halkla buluşuyor. Bu kez yardım amaçlı sahne alacaksınız bu konuda neler söyleyeceksiniz?

ERSOY: Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yaptırmaya çalıştığı ve büyük ihtiyaç olan Kadın Sığınma Evi için Bozan Oratoryosu’nu sunacağız. Geride bıraktığımız mart ayında Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla toplumsal cinsiyet eşitliği çok tartışıldı. Bu tartışmalar bir gün veya bir hafta olmasın…

Toplumda kadının da erkeğin de eşit olması gerek. Ne yazık ki kapitalist ve ataerkil düzende herkes sömürülüyor ama kadın iki katı sömürülüyor.

Gerek aile içi şiddet olsun, gerek sokakta işyerinde, ötekileştirme yaşıyor kadın. Bu şiddet karşısında kadının sığınabileceği bir mekan yaratılmıyor. İşte bu noktada Lefkoşa Türk Belediyesi toplumsal sorumluluğu çerçevesinde kadın sığınma evini yapmaya koyuldu. Bu çerçevede kampanya düzenledi ve Bozan Oratoryosu kadın sığınma evi için sunulup tüm gelir bu bina için harcanacak.

SORU: Bozan Oratoryosu’nu izlemeye gelmek isteyenler için neler söyleyeceksiniz?

ERSOY: 20 TL olan biletler Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nden temin edilebilecek. Her bilet bir eşitsizliği ortadan kaldırmaya katkı sağlayacak.

Platformlar, kadın örgütleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve daha niceleri… Kadın sığınma evi talep ediyorsa, güçlerimizi ve farklılıklarımızı bir yana bırakarak, bu ortak amaç için bir araya gelme becerisini göstermeliyiz. Bu ortak amaç için bir araya gelme becerisini gösteremezsek demek ki daha yürüyeceğimiz çok dikenli yollar vardır.

20 Nisan’da YDÜ AKKM’de yer alacak sunumda, yaklaşık bir aydır üzerinde çalıştığımız stüdyoda kayıt altına aldığımız Bozan Oratoryosu CD’leri de 15 TL’den satışa sunulacak. CD’lerden elde edilecek gelir de kadın sığınma evine bağışlanacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 09:46
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110