Her kuruşun yaratacağı mucizeyi lütfen düşünün

banner37

Hüsniye Özer, ikinci şiir kitabı “Kilidim Anahtarım Sevgim-dir”i yayımlandı. Kitabın  gelirini “Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği”ne bağışlayacak olan Özer, tüm topluma çağrıda bulundu

Her kuruşun yaratacağı mucizeyi lütfen düşünün
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

Hüsniye Emel Özer, 18 yaşında Türk Bankası’nda iş hayatına başladı, 33 yıllık çalışma hayatının ardından emekli oldu. Emekli olduktan sonra birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. Fırsat buldukça da şiirler yazdı.


Çevresinden etkilendiği ve bir iç döküş olarak dosyaladığı şiirlerinde sosyal içerikli mesajlar vermeye özen gösterdi.


Kaleme aldığı şiirlerini önce sosyal medyada yayımladı. Hüsniye Özer, büyük beğeni toplayan şiirlerini 2016 yılında ‘Nergis Kokuludur Sevgim’ isimli kitabında topladı.


 Yazmaktan, üretmekten vazgeçmeyen Özer, ikinci şiir kitabı “Kilidim Anahtarım Sevgim-dir”i geçtiğimiz günlerde sevenleriyle buluşturdu.


Özer, şiirin hayatındaki yerini “duygularımı en güzel anlatabildiğim, istediğim mesajları en iyi şekilde verebildiğim dünyam” diye tanımlıyor.


İlk kitabının gelirini, SOS Çocuk Köyü ve Engelsiz Yaşamı Koruma Derneği’ne bağışlayan Özer, ikinci kitabının gelirini de “Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği”ne bağışlayacak.


Özer, “Siz de desteğinizi esirgemeyin, her bir kuruşun yaratacağı mucizeyi lütfen düşünün” diyerek kitabı satın almak isteyenlerin Foto Olgun, Diyetisyen Dilara Topcan ve direkt kendiden temin edilebileceğini söyledi.

 

Şiir yazmak, onun vazgeçilmezi

 


Yıllarca şiirler yazarak dosyalayan Hüsniye Özer, geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Kilidim Anahtarım Sevgim-dir…” isimli şiir kitabında 59 şiir, fotoğraflar ve anılara dair anlatımlara yer verdi.


Özer, şiirin hayatındaki yerini ve kitabının doğuşunu ise şu cümlelerle anlattı:


“Şiir, duygularımı en güzel anlatabildiğim, istediğim mesajları en iyi şekilde verebildiğim dünyam. Yıllarca es geçtim yazdıklarımı. Ne zaman ki internet ortamında paylaşmaya başladım, beğeni ve teşvikler geldi, bana ilk kitabımı yayınlama kararı verdirdi. ‘Nergis Kokuludur Sevgim’ kitabım doğdu. Geçen iki yıl içinde yazdığım şiirlerimi de ‘Kilidim Anahtarım Sevgim-dir’ isimli kitabımda toplama kararı almam çok zor olmadı”.

banner134

Özer son yayımladığı şiir kitabı için “bu yaşımda bana bir moral, bir güçtü bu zor koşu” diyerek anlatmaya devam etti:


“Gerçekten zor bir koşu ama başarmak da bir o kadar keyifli inanın. O kadar hoş yorgunluklar yaşıyorum, o kadar güzel insanlarla karşılaşıyorum ki anlatamam. İkinci şiir kitabımdaki şiirlerimde sosyal içerikli ve sevgiye, hoşgörüye dayalı mesajlar var. Kaybettiğimiz değerler,  eskiye özlemimize dayalı hissettiklerimi paylaşmak istedim ara ara, biraz da hatıra şeklinde. Umarım beğenilir”.
 

“SEVGİ her kapıya uyan ve açan TEK anahtardır”

 


Dört torun sahibi olan Özer, kitabında onlar için de ayrı ayrı şiirler yazdı. Kitabın ismine karar verirken torunlarının da katkısı olmasını isteyen Özer, süreci şöyle aktardı:


“Şiirlerimi kitaplaştırmaya karar verdikten sonra, sıra ismine geldi. Ben de torunlarımla toplanarak ‘size kitabıma isim düşünmeniz için ödev veriyorum’ dedim. Yalnız ilk kitabımda da belirttiğim ve her zaman inanarak tekrarladığım “SEVGİ her kapıya uyan, açan TEK anahtardır” sözüme uymalı diye de ekledim. Bir sonraki toplantı sonucunda da “Kilidim Anahtarım Sevgim-dir…” ismine karar verdik, birkaç kişiyle de paylaştıktan sonra isim kesinleşti”.


Kitabın kapak fotoğrafını Foto Olgun ve Önder Şentürk hazırladı.


Özer, ilk kitabında, köyünün nergislerine yer verirken, ikinci kitabında da papatyaları tercih etti. Özer, kapak fotoğrafını ilk gördüğü zaman duygulandığı da anlattı.


Özer, “Kitabın kapağını ilk gördüğüm an ağlamaya başladım, çok etkilenmiş, çok beğenmiştim… Bana Önder beğenip beğenmediğimi sormak için aradığında konuşamadım, sadece ‘teşekkürler’ diyebildim. Evlâtlarım, torunlarım … Allah hepsinden razı olsun” dedi.

 

Zorluklar destekle aşılır”

 


“Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği” yönetim kurulunda görev alan Özer, kitabının gelirinin yaşam evinin iç donanımı için harcanacağını söyledi. Özer, şöyle devam etti:


“Yaşam evinin ihtiyaçlarına elimden gelen katkıyı koymak da boynumuzun borcu diye düşünüyorum.  Kitabımda da yazdım, fiziksel sorunumuz yok, sağlığımız yerinde diye şükrediyoruz. Bu bize verilen bir şans, bir ödül. Peki, doğuştan veya sonradan engellilerimiz ve onlara bakmakla yükümlü ailelerin, durumları, zorlukları? Şansımız olduğu kadar da borçlu değil miyiz sizce? Zorluklar destek ile aşılır… 


Önce Allah’a bana karınca kararınca katkı koyma şansı verdiği için milyonlarca kez şükrediyorum. Sonra da beni teşvik eden, bana destek olan, katkı koyan herkese, çok çok teşekkür ederim.


Spastikleri Koruma Derneği ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurulma süresinde bulunan merhum Sevilay Ereksel spastik bir kıza sahip. Hep onun gelecek gailesiyle yaşadı ve maalesef erken yaşta hayata veda etti.  Rahmetli arkadaşım Sevilay Ereksel’in yıllar süren istek ve çabasıyla Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği’miz kuruldu. Herşeyin tamamlanmasıyla huzura kavuşacağına inanıyorum. Yaşam evinin hizmete açılmasını dört gözle bekliyorum”.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75