“Her şey yaban hayatına destek için”

banner37

“Karma Sanat Sergisi” ile ülkemizden 100 sanatçı, eserleriyle yaban hayatı için bir araya geliyor

“Her şey yaban hayatına destek için”
banner90
banner8

Murat OBENLER

Geliri yaban hayatı konusunda çalışmalar yapan Taşkent Doğa Parkı’na bağışlanacak olan ve 100 civarında sanatçının eserlerini bir araya getirecek “Karma Resim Sergisi” hakkında serginin düzenleyicisi Sylvia Nejla Çağdaşoğluları ile konuştuk.

Bu karma sanat sergisi projesi sana ait bir fikir midir, yoksa sana Taşkent Doğa Parkı’nda mı geldi öneri?

   Ben işin aktivist tarafındayım. Ben aslında yaban hayatın yok olmasına karşı bir protesto yöntemi arıyordum. Çünkü bir spor olarak görülen avcılık sayesinde (plansız yapılaşma ve yaban hayatının yaşadığı doğal alanların her geçen gün azalması da var) yaban hayatı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yaban hayata etkili bir ses ve destek olması için ne yapabilirim diye kafamda fikirler oluştu. Bir karma sergi ile sanatın da desteğiyle hep birlikte güçlü bir ses verme projemi ilk olarak Taşkent Doğa Parkı’ndan Uzman Nazım Kaşot ile konuştum ve serginin gelirini de kendilerine bağışlamak istediğimi belirttim. O da Kemal Basat ile konuyu değerlendirdi ve bana olumlu yanıt verdiler. Böylece çalışmalara başladım.

Burası olmasaydı senin kafanda bu/vb. projeler varmıydı?
   Kafamda çocuk hakları, kadına yönelik şiddet konularında da projeler var ama çevre ve yaban hayatı konusundaki bu projeyi önceliğe aldım. Bu işi layıkıyla yapan, profesyonel çalışan, kâr amacı gütmeyen bir yer olan Taşkent Doğa Parkı yararına bu projeyi hazırlıyorum. Orada ciddi bir tesis var, uzmanlarla, iyi bir ekiple, özenle ve bilimsel olarak çalışıyorlar. 1190 Yaban Hayatı Destek Hattı oluşturdular. Geliştirilmeye açık bir yapısı var ve ben de onlara bir katkı yapmak istedim. Tabi bu proje en başta benim kişisel bir projemken ülkedeki en prestijli sanatçıların da dahil olduğu büyük bir projeye dönüştü.

O zaman karma serginin hazırlık aşamalarını senden dinleyelim. İsimler, dallar, eserler nasıl seçildi?

Tek bir disipline sahip sanat dalını ele almadık. Bu sergide resim, seramik, fotoğraf, karikatür, heykel, mozaik alanlarında eserler ve müzik enstrümanları olacak. Sosyal medyada yayınladığım açık çağrı ile eser kabulüne girdim. Sergideki içeriği sanatçıların verdikleri eserlerden oluşturacağız. Ülkemizin birçok prestijli sanatçısının da buluşacağı bir proje olacak. Sergideki eserler bir konsept altında buluşmuyor. Tabi konsept sergi salonumuz olmadığı için çok büyük düşündüğüzde bunu hayata geçirememe gerçeğiyle yüz yüzesiniz.

Bu serginin çevre, sanat, eğitim ve sosyal sorumluluk gibi boyutları var. Tüm bu boyutları birleştiren çok büyük bir iş ortaya çıkacak. Nasıl ilerliyor süreç?
   Taşkent Doğa Parkı’nın tanıtımına ve yaban hayatı ile ilgili çalışmaların duyulmasına bir katkı olsun diye bu sergiyi yapıyorum. Çevre ve bu dünyada tüm canlılarla barış içinde, birlikte yaşama adına Taşkent Doğa Parkı Kıbrıs Çevre Eğitim Merkezi’nde çok faydalı ve iyi faaliyetler gerçekleşiyor. Sanatsal olarak ise çok değerli sanatçıları ve eserlerini bu sergide buluşturuyoruz. Ben bu eserleri toplamak için Mağusa’dan Girne’ye, Lefkoşa’dan Güzelyurt’a sanatçılarımızı ziyaret ettim ve eserleri topladım. Bu sergiler çoğaldıkça toplum bilincinin (çevre için hep beraber, elbirliğiyle, üretilecek sinerji ile bir şeyler yapılabileceği) de yükseleceğini düşünüyorum. İki sanatçının buluşması mesela. Daha önce hiç birbirini görmemiş tanımamış sanatçıların biraraya gelmesinin zeminini oluşturdum. Zıt kutupların buluşacağı bir sergi olacak.
   Sosyal sorumluluk olarak da bu serginin hiçbir makam, mevki, devlet kurum ve kuruluşundan maddi destek alınmadan yapıldığını söylemek isterim. Bir halkın yapacağı katkıları yaban hayatına aktarmak gibi bir misyonla yola devam ediyoruz.

Mesleğe başladığımdan bugüne ülkemiz sanatçılarının böylesi fazla katılımıyla gerçekleşen çok az sergi gördüm. Bu da farklı isimlerin bir sergi çatısı altında buluşması adına çok değerli...

banner134
   Evet çok değerli bir sergi olacak. Sergide hem çok farklı sanat dallarından hem ismi az duyulmuş kişiler hem prestijli isimler hem de ilk kez bu sergiyle eserleri sergilenecek isimler olacak.

Böylesi büyük ve karma bir işi daha önce tek başına (bağımsız/bağlantısız) yapan bir kadınla karşılaşmadım desem. Bu bence Toplumsal Cinsiyet Eşitliği boyutuyla da çok sembol bir başarı örneğidir.
   Çok zorlu bir süreç oldu ve daha da devam ediyor. Sanatçıların sağduyusu da bunu gerçekleştirmemde büyük pay sahibidir. Bu adada bu sergiyi duymayan kalmadı. Türkiye’den de duyup arayanlar oldu.

Peki yaban hayatına gönülden katkı yapmak isteyen bir kişi var, ama cebinde bir miktar para var. Nedir eserlerin fiyatları acaba?
   Ben eserleri form karşılığında aldım ve eser satış fiyatlarını sanatçılar belirledi. Sergide 100 TL’den 8 bin TL’ye kadar eserler var. Hem yaratım ve emek boyutu hem de satılabilir olması önemli.

Son olarak serginiz nerede ne zaman olacak?
   Sergimiz Lefkoşa AKM’de 3 Şubat Pazartesi günü saat 18.30’da Cumhurbaşkanımız Sn. Mustafa Akıncı tarafından açılacak ve 7 Şubat Cuma’ya kadar mesai saatleri içerisinde izlenebilecek. Ben insanlarımızın sergiye ilgi göstererek yaban hayatına destek olacaklarını düşünüyorum ve herkesi sergiye davet ediyorum.

Sergiye katılacak sanatçı ve eserlerin listesi de alfabetik olarak şu şekilde düzenlenmiş, ancak listeye katılımların halen sürdüğünün de altı çiziliyor:

Resim: Ahmet Abdulaziz, Alev Afacan, Arif Bayrak, Aşık Mene, Berkiye Özer, Bilge Bayraktar, Buğu M. Rıza, Cemal Özgürsel, Ceren Emmioğlu, Emel Berberoğlu, Elif Cahit Kayra, Emin Çizenel, Fatma Alçıcıoğlu, Feridun Işıman, Feryal Sükan, Feyzi Derat, Hatice Dönmez (Türkiye), harika Sayı, Havva Duyar, Işık Muhtaroğlu, Mustafa Hastürk, Nilgün Güney, Salih Bayraktar, Salih Mustafa Çizenel, Serkan İlseven, Selvi Sertdemir, Sylvia Nejla Çağdaşoğluları, Şenol Özdevrim, Ümit Güloğlu, Veysi Soyer, Yücel Yazgın, Zülal Karlıova.

Karikatür: Cemal Tunceri, Hüseyin Çakmak, Musa Kayra, Serhan Gazioğlu, Serkan Sürek, Utku Karsu.

Fotoğraf: Aramis Kalay (Türkiye), Ali Polili, Buket Özatay, Cahit Arkut, Ceyhan Özyıldız, Duyal Tüzün, Erkan Çelikeri, Eylem Görkem, Hasan Bağlar, Hüseyin Çekirdek, İpek Şonya, İsmail Özyol, Mehmet Gökyiğit, Mehmet Yakup, Mustafa Evirgen, Mustafa Müezzinoğlu, Nedim Enginsoy, Nurperi Özgener, Özhan Özatay, Sunay Özbostancıoğlu, Tevfik İleri, Tijen Erol Yakup, Yıltan Taşçı ve fotoğraf derneklerinden gelecek destekler.

Heykel – Seramik: Hamide Emin, Melel Serap Güran, Ömer Köse, Özlem Kul Durmaz, Pervin Özgeçen, Semral Öztan.

Farklı Sanat Eserleri: Senih Çavuşoğlu (Görsel Mizah), Tijen Şeherlioğlu (Mozaik), Yena Hacışevki (Aşk Flütü).

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75