Âhir Zaman Alemi’nden şiirler seslendirildi

banner37

Halil Karapaşaoğlu’nun son şiir kitabı Âhir Zaman Alemi, önceki akşam yapılan şiir dinletisiyle tanıtıldı

Âhir Zaman Alemi’nden şiirler seslendirildi
banner99

Ahmet UÇAR

   Girne, Alsancak bölgesinde faaliyet gösteren Bar O Monte Venue adlı mekanda önceki akşam şiir dinletisi gerçekleştirildi.

  Halil Karapaşaoğlu, geçtiğimiz haftalarda yayımlanan Âhir Zaman Alemi adlı son şiir kitabından, Hasan Rahvancıoğlu’nun piyano eşliğinde çeşitli şiirler seslendirdi.

banner134
   Şiir dinletisinin ardından ise bazı okurlar, Karapaşaoğlu’yla tanışarak, kitaplarını imzalattı.

   Karapaşaoğlu, şiir okumalarından önce kitapta yer alan şiirler, şiire ve dünyaya bakışı konusunda birtakım açıklamalarda bulundu.

    Karapaşaoğlu, şiirin genellikle aşk, sevgi gibi konuları ele alan metinler olarak düşündüğünü belirterek, “Ben şiire böyle yaklaşmıyorum. Şiir hayatın içerisinde yer alıyorsa, hayattaki her şeyi de içinde taşımalıdır. İçinde bulunduğumuz çağ, her şeyin değişim gösterdiği bir çağ.

   Öyle ki protez organlardan da fazla yapay kalpler, yapay eller kullanıyoruz. Hatta 2030 yılında Hollanda’da yapay çocuklar yapmaya başlayacaklar. Bu dünya çok engin bir dünyadır. Yine 2030 yılında Suudi Arabistan’da Neon diye bir şehir açılacak ve bu şehirde insan nüfusundan fazla robot nüfusu yer alacak. Uçan taksiler, yarı insan yarı robot varlıklar olacak. Bu konular bildiğim kadarıyla Türkçe şiirde ilk olarak Âhir Zaman Alemi’nde yer alıyor” şeklinde konuştu.

   Lefkoşa’da 7 yıl Kuir partilerin de yapıldığı 1984 adlı barı işlettiğine de dikkat çeken Karapaşaoğlu, Âhir Zaman Alemi’nin barda karşılaştığı olaylardan, distopya barındıran kurgulardan, yaşadığı apartmandaki cinayet kurmacalarından, vicdan-i red’ten dolayı yaşadığı mahkumiyetinden oluşan bir dosya olduğuna vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75