“Hüzün Ana ve Çocukları” kitabı okurlarla buluştu

banner37

Sanatçı Yaşar Ersoy toplumsal belleğe vurgu yaptı,“Sanatın ışığıyla mücadeleye devam” dedi

banner87
“Hüzün Ana ve Çocukları” kitabı okurlarla buluştu
banner90
banner8

Fikret Demirağ’ın şiirlerinden Yaşar Ersoy’un kurgulayıp oyunlaştırdığı ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda sahnelenen “Hüzün Ana ve Çocukları” oyununun aynı adı taşıyan kitabı 18 Eylül 2019 Çarşamba akşamı Lefkoşa’daki Mod Cafe’de tanıtıldı.

Kitabı yayımlayan Khora Yayınları adına Nazen Şansal ve kitabın yazarı Yaşar Ersoy’un birer konuşma yaptığı tanıtım etkinliğine sanatseverler ve okurlar büyük ilgi gösterirken konuşmalar sonrasında oyunun final sahnesinin bir bölümü LBT oyuncuları tarafından sunuldu ve Melek-İbrahim ikilisi de müzik dinletisi sundu. Etkinlikte Ersoy kitabını da imzaladı.

Şansal: “Yasaklar, baskılar ve sansürlerden uzak, özgür bir topluma kitabın ışığı ve sanatın aydınlığı ile ulaşılabiliriz”

Murat OBENLER

Nazen Şansal 9 yıl önce Khora Yayınevi’ni kurdukları ve şiirle,edebiyatla,kitapla,sanatla direndiklerini söyleyerek Kuzey Kıbrıs’ta yasaklardan, baskılardan, sansürlerden uzak, özgür bir topluma kitabın ışığı ile sanatın aydınlığı ile ulaşılabileceğine inandıklarını kaydetti.  Bu yolda “Hüzün Ana ve Çocukları” ile 71.kitaba ulaştıklarını söyleyen Şansal, sayfa ve kapak tasarımını Umut Ersoy’un yaptığı kitabın içinde, oyun metninin yanı sıra, rejisörün notları; Kıbrıs’ın kuzeyi, Kıbrıs’ın güneyi ve Türkiye basınında oyun hakkında çıkan yazılar ve sosyal medya paylaşımları ile sahnelenen oyundan fotoğraflar da yer aldığını vurguladı. Şansal kitaba yaptığı değerli katkılar için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da teşekkür etti.   Şansal : “Ne iyi ki hala kitapla sanatla yarınlara umutla bakıyoruz. Meyve veren ağacın taşlanmak istendiği yurdumuzda bu topraklara en köklü,sağlam ağaçları dikip en güzel meyveleri paylaşmak için biraradayız.”

Ersoy: “Hüzün ananın sevinç ve barış ana olabilmesi için sanatımızla mücadele ediyoruz”

Kitabın yazarı, sanatçı Yaşar Ersoy tanıtım için gelen herkese teşekkür ederek insanları bu kitap tanıtımı etkinliğinde görmenin kendisini yeni çalışmalar için daha da kamçıladığını, sorumluluk yüklediğini ifade etti. Kıbrıs’ın 8 bin yıllık trajik tarihinin destansı bir şekilde  bir tragedya dilinde ülkemiz şairi Fikret Demirağ tarafından ustalıkla sunulduğunu kaydeden Ersoy, “Hüzün Ana ve Çocukları” oyununun metninin Fikret Demirağ’ın “Acılı Bir Yurt İçin” dörtlemesinin yanı sıra, “Adıyla Yaralı”, “Akdenizli Şiirler ve Aşk Sözleri”, “Alfa ve Omega”, “Eros’un Oku” ve “Dinle Şarkımı” kitaplarındaki şiirlerden kendisinin dramaturgisi ile oyunlaştırıldığının altını çizdi. Şair Demirağ ile uzun yıllara dayanan bir arkadaşlık ve dostluk ilişkisi bulunduğunu kaydeden Ersoy,Hüzün ananın sevinç ana,barış ana olabilmesi için sanatları ile mücadele ettiklerini vurguladı.

Ersoy: “Tarihe bellek oluşturması adına oyun hakkındaki yazıları kitapta paylaştım”

Ersoy: “Bu toprakların 8 bin yıllık tarihinde işgaller,istilalar,göçler,acılar,ölümler,katliamlar var. Oyunumuz da bu temalar üzerine yazılıp oyunlaştırılarak sahneye taşındı. Kitapta tarihe bir bellek oluşturması adına da basında yazılan yazıları ve sosyal medya paylaşımlarını kullandım.”

Ersoy konuşmasını “Kitap ışıktır,aydınlatır.İnsan kitap okuyan canlıdır.Ülkemizde kitabın basılmasında büyük uğraşlar veren ülkemizdeki tüm kitapevlerini kutluyorum. Kitaplarımın hemen hemen hepsini de basan Khora Kitapevi’ne de kollektif ve dayanışmacı anlayışlarından dolayı teşekkür ederim. Önemli katkısı için Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’ya, LTB Başkanı Mehmet Harmancı’ya, oğlum Umut Ersoy ve eşim Aydın Ersoy’a teşekkür ederim” diyerek tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75