banner6

İlgi azalınca, ayakkabı  üretimini bıraktı

banner37

Arif Nurak, eskiden çok rağbet gören bir mesleği yapıyor… Her şeye rağmen mesleğini bırakmayan Nurak, eskiden sabahlara kadar çalışıp ayakkabı üretirken, bugün sadece tamir işiyle uğraşıyor

İlgi azalınca, ayakkabı  üretimini bıraktı
banner8

Gülten Özyakup SEZGİN

Bütün zorluklara göğüs gererek günümüze kadar gelen birkaç kunduracıdan yalnızca biri Arif Nurak...

Lefkoşa Bandabuliya yanında bulunan atölyesinde unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olan kunduracılıkla uğraşıyor... Ayakkabı fiyatları ucuzladığından üretim yapmıyor sadece, kadın ayakkabılarını tamir ediyor. Eskiden boş günleri geçmediğini anlatan Nurak, bugün bu meslekle geçim sağlanamayacağını belirtti. Nurak, 43 yıllık meslek hayatını amcasına borçlu olduğunu belirtti.

Arif Nurak, “Eskiden çok işimiz vardı. Yetiştiremezdik ayakkabı yapalım. Ayakkabılar hemen satılırdı. Ama şimdi Çin’den ucuz ayakkabılar gelir. Ama eskiden hep yerli üretimdi. Bayramlarda sabahlara kadar ayakkabı yapıp yetiştirmeye çalışırdık” dedi.

banner134

Lefkoşa Belediye Pazarı yanındaki eski atölyesinde 43 yıla aşkın süredir kunduracılık yapan Arif Nurak, mesleği amcasından öğrendi.

Nurak,1958 yılında Gazimağusa’ya bağlı Vadili köyünde doğdu.1968 yılında Lefkoşa’ya taşınan Nurak, ilkokul ve ortaokulu Lefkoşa’da bitirdi. Küçük yaşlarda amcasının yanında kunduracılık mesleğini öğrenen Nurak, hem okula gidiyor hem de kunduracılık yapıyordu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 13:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104