İlk oyun 'Hayalet Kumpanya'

banner37

LTB 16. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini 10 Eylül Pazartesi açacak

İlk oyun 'Hayalet Kumpanya'
banner87

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) sunduğu 16. Kıbrıs Tiyatro Festivali, 10 Eylül Pazartesi günü Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun (LBT) “Hayalet Kumpanya” oyunu ile başlıyor.

Bu yıl 10 - 27 Eylül tarihleri arasında “Sahi biz neydik? Biz neydik gerçekten?” sloganı ile yer alacak Kıbrıs Tiyatro Festivali ile ilgili bilgilerin verildiği tanıtım gecesi Hatice Tezcan’ın sunumuyla Surlariçi’ndeki Bandabuliya Sahnesi’nde gerçekleşti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bazı belediye meclis üyeleri, festivale sponsor olan kuruluşlar ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşen tanıtım gecesi Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın müzik dinletisi ile başladı, daha sonra sırasıyla konuşmalar yapıldı ve hazırlanan tanıtım filmi izlendi.

Harmancı: Yasal düzenleme ile özerk tiyatro kurumu oluşmalıdır

LTB Başkanı Mehmet Harmancı etkinlikte yaptığı konuşmaya, konuklara hitaben; “belediyenin yeni sanat merkezi olan Lefkoşa’nın kalbindeki mabed Badabuliya Sahnesi’ne ve tanıtım kokteyline hoş geldiniz” diyerek başladı.

Büyük bir tarihi, geleneği, hedefi olan LBT’nin kısmen özerk yapısıyla hedeflerini her geçen gün yenileyerek yoluna devam ettiğini kaydeden Başkan Harmancı, LBT’nin örnek alınabilmesi gereken kurumlardan bir tanesi olduğunu vurguladı. Üretim ve düşünsel olarak özerkliğini koruyan LBT’nin yasal çerçeve olarak da özerk olması gerektiğini belirten Harmancı, tiyatronun dünya ve yakın coğrafyamızdaki modellemelerinden yola çıkarak, düzenlenecek bir yasa ile Özerk Tiyatro Kurumu’nun güncellenmiş halinin ülkeye uyarlanmasını istediklerini ifade etti.

16. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin bazı ilklere sahne olacağını, ilk kez Bandabuliya Sahnesi’nde iki oyun sahneleneceği ve yine ilk kez festival kapsamında LBT’nin Türkiye’den gelen bir yönetmenle Anton Çehov’un “Hayalet Kumpanya” adlı oyununu sahneye koyacağını ifade eden Harmancı, hem oyuncu pratikleri hem de farklı kültürlerarası yakınlaşmayı da deneyimleme açısından çok iyi bir fırsat elde edildiğini ve heyecanla bekledikleri oyunda yönetmen olarak görev alan değerli sanatçı Yiğit Sertdemir’e teşekkür etti.

“LTB bu zor dönemde sanattan fedakârlık etmeyecektir”

Ülke ve yakın coğrafya olarak zor dönemlerden geçildiği ve ekonomik krizin her anlamda halkın ekonomik gücünü birebir etkilediği, morallerin de çok aşağıda olduğu bir döneme denk gelen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin yine çok coşkulu geçeceğine inanç belirten Harmancı “Bu dönemlerde sanattan, çocuklarla olan çalışmalardan feragat edilir. Ben Belediye Meclisi üyelerinin de irade beyan edeceği düşüncesiyle LTB’nin tam tersini yaparak bunların hiçbirinden feragat etmeyeceğini düşünüyorum. Bir toplumun kalkınmasının en önemli yolu sanattır. Toplumun ayakta durabilmesinin, üretimi desteklemesinin yolu sanattır. Çok daha kötü dönemleri yaşamış LBT’nun onurlu tiyatro sanatçıları da bundan feragat etmeyecektir. Tiyatroyu bugünlere taşıyan emek veren, mücadele veren işçisinden sanatçısına, başkan ve meclis üyelerinden tiyatroya gönül veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu festival için de yine tüm meclis üyelerine koydukları katkılar için çok teşekkür

ediyorum. Yaşadığımız dünya deliliklere yakın liderliklerin olduğu ve bunların süper güçleri yönettiği kötü bir dönem, çok daha fazla dikkatli olmalıyız, sırtımıza dayatılacak ve dayanmakta olan birçok farklı akıma karşı ancak çok daha fazla öz bilincimizi yükselterek karşı durabiliriz.”

Karabiber: Birlikte var ettik

Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber de, her yıl aynı heyecanla ve aynı istekle yola çıktıklarını ve her yıl daha da güzelleşen, büyüyen bir festival yarattıklarını kaydederek bu festivali başlatan duayenlere teşekkür etti. Karabiber, “Zor zamanlardan seyircilerle birlikte omuz omuza hareket ederek ve sırtımızı LBT’ye dayayarak geçtik ve bundan sonra da böyle hep birlikte festivali var etmeye devam edeceğiz” dedi.
Ummanel: Sahi biz neydik, biz neydik gerçekten?

Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel, bu yıl yaşam, ölüm ve yabancılaşma temaları çerçevesinde oyunlar seçtiklerini ve “Sahi biz neydik? Biz neydik gerçekten?” sloganı ile festivali düzenlediklerini kaydederek, oyunlar hakkında bilgi verdi.

Sponsorlara teşekkür plaketi takdim edildi

LTB Başkanı Mehmet Harmancı gecede Platin Sponsor KT. Petrolleri Genel Müdürü Cem Arat, Altın Sponsor Cyprus XP Travel Yetkilisi Burcu Uludağ, Salon Sponsoru YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Gümüş Sponsor Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ecesoy ve festivale katkıda bulunan Golden Tulip Otel Genel Müdür Yardımcısı Eylül Özbilen, Cookies Bake Shop Direktör Yusuf Acemoğlu ve Reisler Lojistik Direktörü Mehmet Reis’e teşekkür plaketi takdim etti.

Festivalin biletleri 3 Eylül Pazartesi günü saat 09.30’dan itibaren satışa sunuluyor. Bu yıl 30 TL olarak belirlenen oyunların biletleri Biletinial.com ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilecek.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, 16. Kıbrıs Tiyatro Festivali Programı şöyle:

Hayalet Kumpanya – Lefkoşa Belediye Tiyatrosu
10 Eylül Pazartesi – Temsil / 20.30 Bandabuliya Sahnesi
11 Eylül Salı-Temsil / 20.30 Bandabuliya Sanhesi
Sherlock-Hamid - Bakırköy Belediye Tiyatrosu
13 Eylül Perşembe– Temsil / 20.30 YDÜ AKKM
Seni Seviyorum Türkiye – Bakırköy Belediye Tiyatrosu
18 Eylül Salı – Temsil / 20.30 YDÜ AKKM
He-Go - Altıdan Sonra Tiyatro
20 Eylül Perşembe – Temsil / 20.30 Bandabuliya Sahnesi
21 Eylül Cuma –Temsil / 20.30 Bandabuliya Sahnesi
Akşam Yemeği - Semaver Kumpanya
25 Eylül Salı – Temsil / 20.30 YDÜ AKKM
Göçmenleeeer – Dostlar Tiyatrosu
27 Eylül Perşembe – Temsil / 20.30 YDÜ AKKM

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER