banner6

İpek kozasından harikalar yarattılar

banner37

HASDER El Sanatları Merkezi, Kıbrıs geleneksel el sanatlarını yaşatmak, tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla her yıl bir proje hazırlıyor

İpek kozasından harikalar yarattılar
banner8

Aliye ÖZENCİ

Genelde Kıbrıs, özelde Kıbrıs Türk halkbilimini araştırmak, yaymak, zenginleştirmek; halkın yararına eğitsel ve kültürel faaliyetlerde bulunmak, halkın öz değerlerine sahip çıkmasını sağlamak amacıyla kurulan Halk Sanatları Derneği (HASDER); 1977’de Kıbrıslı Türkler tarafından kurulan ilk folklor derneği olarak kayıtlara geçti.


Kuruluşundan bu yana birçok toplumsal ve kültürel projeyi hayata geçiren HASDER, projelerinin sürdürülebilir olmasına büyük önem veriyor.


Bu çizgi doğrultusunda başarıyla ilerleyen HASDER El Sanatları Merkezi, projesi sürdürülebilir olmasının en güzel örneklerinden “İpek Kozası Ürünleri Sergisi”ni halkın beğenisine sundu.


Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi tarafından desteklenen proje kapsamında hazırlanan sergi, Selimiye Meydanı’ndaki HASDER El Sanatları Merkezi binasının bahçesinde yer aldı.


İpek kozasından üretilen çeşitli motiflerle süslenmiş tepsi, bardak altlığı, masa süsleri gibi hediyelik eşyaların da yer aldığı sergide, merhum Şinasi Tekman’ın ve Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi sahibi Ergün Pektaş’ın koleksiyonundan çok değerli orijinal panolar ile HASDER koleksiyonundan ve ürünlerinden parçalar sergilendi.

banner134


Serginin hazırlanmasında emeği geçen isimler şöyle:


 Hasan Çağlıoğlu, Aysel Kuburlu, Zeki Akkuş, Özgür Umurtağ, Halil İbrahim Haraç, Cemre Nazar Kara, Ulus Beletoğlu, Halit Sayar, Ergeş Rahmanoğlu, Zamir Doğan ve Yıldız Acaröz.


Serginin kurgulanmasına sanat danışmanı olarak Esin Sevgin destek verdi.


HASDER El Sanatları Merkezi Müdürü Hasan Çağlıoğlu, sergiyi ziyaret eden KIBRIS Ekran’a ipek kozasının büyüleyici yolculuğunu ve serginin hazırlık aşamasını anlattı.

Kültürel anlamda önemli bir çalışma


HASDER El Sanatları Merkezi Müdürü Hasan Çağlıoğlu, HASDER’in Kıbrıs geleneksel el sanatlarını yaşatmak, tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla her yıl bir proje hazırlayıp Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi’ne sunduklarını belirtti.


2020’de geliştirdikleri proje çerçevesinde ipek böceği kozası işlerine odaklandıklarını söyleyen Çağlıoğlu, daireye “İpek Kozasını Yaşatalım” projesini sunduklarını ve kabul gördükten hemen sonra kolları sıvadıklarını anlattı.


Çağlıoğlu, “Bu proje ile ipek kozası işlerini yaşatmak, üretimini artırmak, kaybolan geleneksel motifleri, yeniden gün yüzüne çıkartmak ve düzenlenecek kurslarla üretimini yaygınlaştırmak amaçlanmıştır” ifadelerini kullanarak, “İpek Kozası Ürünleri” ismini verdikleri serginin kültürel anlamda önemli bir çalışma olduğunu kaydetti.


Ürünler üzerinde kullanılan motiflerin, desenlerin, panoların, sanatsal bir eser niteliği taşıdığına dikkat çeken Çağlıoğlu, “İpek kozasından yapılan panolar kültürel mirasımızda da önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

“Çok özel parçalar”


Sergide, merhum Şinasi Tekman’ın ve Kıbrıs Özel Etnografya Müzesi sahibi Ergün Pektaş’ın koleksiyonundan çok değerli orijinal panoların da yer aldığını belirten Çağlıoğlu, şöyle devam etti:


“Hassas bir ürün olan kozalar, özel bir teknikle kesiliyor. Elde edilen küçük parçalar birleştirilerek geleneksel motifler oluşturuluyor. Kozalar, 1925 yıllarında siyah kadifede, 1930’larda ise renkli saten kumaşlar üzerine dikilerek veya yapıştırılarak panolar elde ediliyor.


Bu el sanatında en çok çalışılan figürler karanfil, çiçek, dal, yaprak, kuş ve vazodur. Bu figürlerle süslenen panoların bazıları ise fotoğraflık olarak da kullanılmış. Bu panolarda işleyen kişinin baş harfleri ve işlendiği tarih görülmekte”.


İpek böcekçiliği tarihçesi
 


Çağlıoğlu, Kıbrıs adasında ilk ipek böcekçiliğinin MS. 552 yılında Uzakdoğu’dan iki keşiş tarafından kaçak olarak adaya getirilen ipek böceği yumurtası ile başladığı bilgisinin kaynaklarda yer aldığını belirtti.


Geçmişte çok daha yaygın olan bu el sanatının zamanla yok olmaya yüz tuttuğunu da söyleyen Çağlıoğlu, HASDER ve benzer kurumlar tarafından üretilmeye ve turisttik hediyelik eşya olarak, evlerde dekoratif eşya olarak pazarlanmaya ve kültürel mirasımızın önemli bir parçası olarak yaşatılmaya çalışıldığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 17:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104