Işık Kitabevi, en çok satılanlar listesini açıkladı

banner37

Niyazi Kızılyürek’in ‘Ulus Kaçağı”, birinci sırada

Işık Kitabevi, en çok satılanlar listesini açıkladı
banner90
banner99

   Işık Kitabevi, 17-24 Haziran tarihleri arasında en çok satan Kıbrıs ve dünya kitaplarındaki ilk beşi açıkladı.

   Haftanın en fazla satan Kıbrıs Kitapları (ilk 5) başlığıyla yayımlanan listede birincilik, Niyazi Kızılyürek’in kaleme aldığı ‘Ulus Kaçağı’ kitabının oldu.

   Niyazi Kızılyürek’in kitap hakkında yaptığı açıklama ise şöyle:

   “Hayat beni iki toplumlu, iki dilli, tek bölgeli kıldı. Kıbrıs’ın bütününün insanıyım. ‘Biz’ dediğimde Mehmet ile Yannis, Ayşe ile Maria aynı anda aklıma düşer. Onların hassasiyetleri, özgüllükleri, kültürleri ve çıkarları bende ortak ve birdir. Fakat benim kendimden saydığım insan toplulukları, ‘biz’ ve ‘onlar’ karşıtlığı içinde yaşıyorlar. Birbirini değersizleştirmeye, kavga ve rekabet etmeye devam ediyorlar. Benim aynı anda hem içlerinde ve aralarında olmam, hem de ‘biz’ ve ‘onların’ ötesini aramam, bu sürtüşmeden fırlayan kıvılcımların üstüme sıçramasına yol açıyor. Ve biliyorum ki, Oliki Kipros/ Bütün Kıbrıs aşamasına geçilmedikçe, bu durum devam edip gidecek... Avrupa Parlamentosuna seçilmem (2019) bu açıdan fazla bir şeyi değiştirmedi. Kıbrıs’ta olduğu gibi, Uluslar Avrupa’sında da varlığımı ulus-ötesi çıplak bir vatandaş olarak sürdürüyorum...”

   Işık Kitapevi ise kitap hakkında, “Ulus Kaçağı’nda, ülkesi milliyetçiliğin bölücü çağrısının peşinden sancılar içinde sürüklendiğinde, bu çağrıya uymayan, bu nedenle iki yanda hep öteki, başka, yabancı kalan bir bölünmüş kimliğin hikâyesini anlatıyor” ifadesini kullandı.

banner134
   Kıbrıs kitaplarında en çok satanlar listesinde yer alan diğer kitaplar ise sırayla şöyle; Halil M. Güven / Anılarımızdaki Ailemiz ve Kıbrıs’ın Son 90 Yılı; Fatoş Avcısoyu Ruso / Otları Yalnız Sevmenin Gürültüsü; Antoine de Saint Exupery / Güçük Prens; Mete Hatay / Eşikteki Meseller; Salih Sarpten / Kıbrıs Türk Eğitim Sistemini Tarihsel Gelişimi Şura Lararları ve Eğitim Politikaları.

Dünya kitapları

   Işık Kitabevi’nin en çok satılan dünya kitaplarındaki liste sırası şöyle:

   Madeline Miller / Ben Kirke; İsabel Allende / Kış Ortasında; Hakan Günday / Kana Diz Kana; Doreen Virtue / Duygusal Açlık; Arthur Schopenhauer / Felsefe Tarihinden Kesitler.

   Işık Kitapevi dünya kitaplarında en çok satanlar lisesinde birinci sırada Ben, Kirke, araştırmalara göre okurların en çok beğendiği fantastik türündeki kitap…

   Madeline Miller’in yazdığı “Ben, Kirke” kitabı 408 sayfa. Mitoloji türündeki eser Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatıla gelen hikâyesini farklı bir bakış açısından sunmakla kalmayıp Olymposlu tanrıların dünyasını Homeros’un destansılığında aktarıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75