İyi bakılmazsa 10 yıl sonra aynı duruma döner

banner37

Kültürel Miras Teknik Komitesi, Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, büyük harcamalarla gerçekleştirilen restorasyon projelerinin kesin çözüm olmadığını, tarihi eserlerin çok iyi korunması gerektiğini vurguladı.

banner87
İyi bakılmazsa 10 yıl sonra aynı duruma döner
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen UNDP tarafından uygulanan kültürel mirasın korunmasına yönelik başlatılan restorasyon çalışmaları aksamadan devam ediyor.

Projeler kapsamında Martinengo Burcu (Çifte Mazgal) ile Deniz Kapısı ve Canbulat Kapısı’ndaki surların koruma drenaj ve restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk eş başkanı Ali Tuncay,  büyük harcamalarla gerçekleştirdikleri

projelerin sürdürülebilir bakım ve idamesi için hükümet tarafından mekanizma oluşturulması gerektiğini vurguladı ve “Aksi takdirde, 5-10 yıl sonra yine büyük emek ve mali kaynakla tamir ettikleri eserlerin kötü durumundan ve bakımsızlıklarından şikâyet etmeye başlayacağız” dedi.

Neler yapıldı, neler yapılacak?

Proje kapsamında Canbulat Müzesi’nin karşısında bulunan ve geçmişte yapılan müdahaleyle kötü görüntüye neden olan duvar yeniden uygun şekilde restore edilerek, dokusuna uygun taşlarla kaplanma işleminde sona yaklaşıldı. Bu projelerin yaz aylarında bitirilmesi hedefleniyor.

Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Gazimağusa Surları’nda devam eden çalışmaların yanı sıra çok yakında Lefkoşa surları, Girne ve Lefke’de bulunan birçok tarihi eser için de projeler hazırladıklarının müjdesini verdi.

Ali Tuncay, Gazimağusa’da Akkule (Ravelin) Kara Kapısı'ndaki restorasyon çalışmalarının başlama aşamasına geldiğini belirtirken, önümüzdeki aylarda da St. Anne, St. Mary ve Carmelite Kiliseleri ile Tabakhane Camisindeki çalışmaları başlatmak için ihale açacaklarını bildirdi.

Gazimağusa’da Martinengo Burcu (Çifte Mazgal) ile Deniz Kapısı ve Canbulat Kapısı’ndaki surların koruma drenaj ve restorasyon çalışmaları ile ilgili olarak UNDP Proje Sorumlusu Fatma Terlik Başaran KIBRIS’a güncel bilgiler verdi.

Tuncay:  Yeni projeler hazırlanıyor

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk eş başkanı Ali Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi olarak UNDP-PFF'le işbirliği içerisinde adanın her tarafında yoğun çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Ali Tuncay, Mağusa surlarında devam etmekte olan çalışmaların yanı sıra çok yakında, Lefkoşa surları, Girne ve Lefke’de bulunan birçok tarihi eser için projeler hazırladıklarının müjdesini verdi.

Komite olarak Mağusa'ya olan özel ilgilerinin devam etmekte olduğunu ifade eden Tuncay, Othello Kalesi'nde gerçekleştirdikleri çalışmalardan sonra, Çifte Mazgal (Martinengo), Deniz Kapısı ve Canbulat Kapısı arasındaki surlardaki çalışmaların da devam etmekte olduğunu kaydetti.

Ali Tuncay, Akkule (Ravelin) Kara Kapısı'ndaki çalışmaların başlama aşamasına geldiğini bildirdi. Önümüzdeki aylarda St. Anne, St. Mary ve Carmelite Kiliseleri ile Tabakhane Camisi’ndeki çalışmaları başlatmak için de ihaleyi açacaklarını belirten Tuncay,  komite olarak büyük harcamalarla gerçekleştirmiş oldukları bu projelerin sürdürülebilir bakım ve idamesi için hükümetimiz tarafından bir mekanizma oluşturulması gerekmekte olduğunun altını çizdi.

Ali Tuncay, aksi takdirde, 5-10 yıl sonra yine büyük emek ve mali kaynakla tamir ettikleri eserlerin kötü durumundan ve bakımsızlıklarından şikâyet etmeye başlayacağımıza vurgu yaptı.

Komite olarak bu konuda da bir çalışma yaptıklarını ifade eden Tuncay, uzmanlarının bu konuda ilgili kurumlara bilgi desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Başaran: Yenilemeler devam ediyor

UNDP Proje Sorumlusu Fatma Terlik Başaran, projelerinin Martinengo Burcu kısmında binanın statik olarak güçlendirilmesi ve minimum alt yapı ihtiyaçlarının giderilmesi üzerine olduğunu söyledi.

Fatma Terlik Başaran, statik olarak yapacakları koruma müdahalelerinde taşların yenilenmeleri, drenaj alt yapısının sağlanması ve buna ek olarak drenaj alt yapısının hem Martinengo Burcu’nun içindeki alanlarda hem de üst kısımdaki burç yüzeyinde yapıldığını kaydetti. Başaran, Martinengo Burcu’nda havalandırma ve aydınlatma bacalarının tamiratlarının da yapıldığını belirtti.

Burç duvarı yüzeylerindeki ve burcun üstündeki otların temizlenme işlemlerinin tamamlandığını ifade eden Başaran, ziyaretçilerin emniyetli bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirebilmeleri içinse korkulukların yapım aşamasında olduğunu bildirdi.

Fatma Terlik Başaran, projede acil müdahale gerektiren yerlerde yenileme ve taş sağlamlaştırma çalışmalarının devam etmekte olduğunu dile getirdi.

Fonksiyonel amaçlı uygulanması planlanan işler içerisinde elektrik alt yapısında sağlamlaştırma olduğunu söyleyen Başaran, bu müdahalede de minimum gereksinimlerine göre tasarlandığını ve binanın ileride fonksiyon alması halinde ihtiyacı karşılayabileceğini kaydetti. Başaran, Martinengo Burcu’nda bir diğer fonksiyonel anlamda yapacakları müdahalenin engelli bireylerin rahatlıkla ulaşımlarının sağlanabileceği bir alan yaratmak olduğunu belirtti.

Yaz başına bitmesi planlanıyor

Proje sorumlusu Fatma Terlik Başaran, Deniz Kapısı ve Canbulat Burcu arasındaki sur duvarlarının korunması ile ilgili projenin yaz başı bitmesinin planlandığını bildirdi.

Fatma Terlik Başaran, projenin surların şehre bakan kısmını kapsamakta olduğunu kaydetti. Başaran, yüzeylerinde hasara uğramış taşlarda taş değişimlerinin olacağını belirtti.

Bu projede de geçmişten gelen uygunsuz beton müdahalelerin kaldırıldığını ve ot temizliklerinin yapıldığını ifade eden Başaran, arazide yaptıkları çalışmalar arasında drenaj çalışmalarının da yer aldığını dile getirdi.

Fatma Terlik Başaran, duvar diplerinde biriken ve duvar yüzeylerinde zarar veren yağmur sularını uzaklaştırdıklarını ve önlem aldıklarını söyledi.

Yaptıkları drenaj çalışmasını mevcut olan drenaj alt yapısına bağladıklarını kaydeden Başaran, elektrik alt yapılarının da minimum ihtiyaca göre sağlandığını ve çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75