İyonlar gibi insanların da etkileşiminden kuvvet doğar

banner37

10 dansçının oluşturduğu büyüleyici “Ion” evreni seyirciyi yeni keşiflere götürüyor

İyonlar gibi insanların da etkileşiminden kuvvet doğar
banner90
banner99

Murat OBENLER

Bu yıl 21’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Kıbrıs Çağdaş Dans Festivali kapsamında Limasol’daki Rialto Tiyatrosu’nda Yunanistan’dan Onassis Kültür Merkezi yapımcılığındaki “Ion” sahnelendi.

banner134
Christos Papadopoulos’un kareografisini yaptığı 60 dakikalık gösteride ses, ışık ve insan doğasının kullanımıyla elektrikle şarj edilen iyonlar gibi doğanın etkileşimi/sinerjisi yansıtılıyor.

10 dansçının sahnede oluşturduğu minimalist, şiirsel ve sanatsal evren, hareketin mikrofiziği, gözün dolaşmasına olanak sağlayan bir kinetik modelden yansıyan detaylar bütünü ile insan ilişkilerinin sınırsız alanında seyahate olanak sağlıyor.

Kesintisiz ve sürekli tekrarlanan bir hareket süreci ile seyircileri bir saat boyunca sahnede tutan gösteri bir yandan doğada tesadüfi olarak oluşan büyüleyici etkileşimleri yansıtırken bir yandan da koordinasyon işlevinin ardında yatan mekanizmaları veya algoritmayı araştırıyor.

10 dansçıdan oluşan sahnedeki yaşam sistemi, hayatın hızını yansıtan farklı hareket kombinezasyonları ile seyircinin gözlem gücünü test ederken ritim, hareket, yer ve zaman gibi temel elementlerin nasıl büyüleyici bir şekilde birleştikleri ve eşsiz bir kozmos oluşturduklarını yansıtıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 09:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75