Kaleburnu halkı müze istiyor

banner37

Kral Tepesi’nden çıkarılan eski eserlerin sergileneceği kültür evini dört gözle bekliyorlar

banner87
Kaleburnu halkı müze istiyor
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Kaleburnu halkı, 2014 yılında Kral Tepesi’nde bulunan eski eserlerin sergileneceği bir kültür evi ve müze istiyor.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Kaleburnu köyüne müze açmak için 2018 bütçesine kaynak koyduklarını söyledi.

Kral Tepesi’nde Doğu Akdeniz Üniversitesi Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi bünyesinde kazı çalışmaları sürüyor. Buradan çıkarılan tarihi eserler müzelerde sergileniyor. Ancak halk, tarihi eserlerin kendi köylerinde açılacak Kral Tepesi Kültür Evi’nde sergilenmesini istiyor.

Kaleburnu Muhtarı Mehmet Kulucan, köydeki eski ilkokulun müzeye dönüştürülerek çıkan tarihi eserlerin burada sergilenmesinin Kaleburnu’nun gelişmesi için çok önemli olduğunu ifade etti.

Muhtar Kulucan şunları söyledi:

“Zaten köyümüz Karpaz’ın en ücra köşesinde. Hem Sipahi- Kaleburnu yolunun yapılması, hem de müzenin açılması köyümüze canlılık getirecek.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, köyümüzde müzenin açılacağı müjdesini bize verdi. Ama müzenin ne zaman açılacağını biz de bilmiyoruz. Bu konuyla ilgili bakanlığın yapacağı girişimleri beklemekteyiz. Umarız en kısa zamanda açılır”.

Dipkarpaz Belediyesi Meclis Üyesi Havva Memiş Elkovan da müze beklediklerini belirterek, “Bu yıl Kral Tepesi’nde 6 bin yıllık eserler çıkartıldı. Biz bu eserlerin çıktığı yerde, yani Kaleburnu köyünde sergilenmesini istiyoruz. Konu hakkında gerekli girişimleri yaptık, sonucu bekliyoruz. Müzenin açılmasıyla unutulmuş olan köyümüz eminim canlanacak” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75