banner6

Karaçelik'in 'Kelebekler'i Sundance'de en yukarıya uçtu

banner37

Yönetmen Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği film, Dünya Sineması Dramatik Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ seçilerek büyük bir başarıya imza attı

Karaçelik'in 'Kelebekler'i Sundance'de en yukarıya uçtu
banner151 banner143

Yönetmen Tolga Karaçelik’in yazıp, yönettiği yeni filmi “Kelebekler” dünyanın en prestijli festivallerinden “18. Sundance Film Festivali”nin Dünya Sineması Dramatik Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ ödülünü aldı.


18-28 Ocak 2018 tarihleri arasında, ABD’nin Utah eyaletinde düzenlenen dünyanın en önemli bağımsız film buluşması olan Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini de gerçekleştirerek seyircinin de büyük beğenisini kazanan “Kelebekler” filmi, 27 Ocak’ta yapılan ödül töreninde Jüri Büyük Ödülü olarak verilen En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.


Festivalde toplam 123 film yer aldı. ‘Kelebekler’in de arasında olduğu Dünya Sineması Dramatik Film Yarışması’nda 12 film yarıştı. Bu kategoride 'The Miseducation of Cameron' (ABD Sineması), 'Kailash' (ABD Sineması Belgesel), 'Of Father and Sons' (Dünya Sineması Belgesel) ödüle layık görüldü.
 

Karaçalik, Türkiye’den bu ödülü kazanan ilk yönetmen
 

Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk yönetmen olarak sinema tarihine imzasını atan Tolga Karaçelik, film ekibiyle birlikte büyük sevinç yaşadığı ödül sonrasında  “Bu ödül, bu filmin 18 günde çekilmesini sağlayan ekibime, çaycısından aktörüne, yapım ekibimden teknik ekibe… Bunu biz yaptık! Artık herkesin. Biz bu filmi 18 günde, yasaklı, parasız çektik. Bunun genç sinema öğrencileri için anlamı çok kıymetli. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.
 

Kültür Bakanlığı’nın desteğe layık bulmadığı film, Indiegogo’yla çekildi
 


Daha önce ülkemizden Osman Alkaş’ın da rol aldığı “Sarmaşık” filmi ile Türkiye ve uluslararası festivallerde birçok ödül kazanan Tolga Karaçelik’in yeni filmi “Kelebekler”, T.C. Kültür Bakanlığı tarafından 2017 yılı başında desteğe layık bulunmamıştı.


Yönetmen de filmi bağımsız sinemacıların kullandığı yol olan kitlesel fonlama yöntemi Indiegogo’da açılan kampanyanın desteğiyle çekmişti.


Birbirini çok az tanıyan üç kardeşin, yıllardır haber almadıkları babalarının aramasıyla bir araya gelmelerini konu alan “Kelebekler”de; Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular rol alıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 09:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104