banner6

Karanlığı müzikle renklendirecek

banner37

Hüseyin Kırmızı, ikinci albüm kayıtlarını, City of Prague Symphony’le yaptı.

Karanlığı müzikle renklendirecek
banner99

Murat OBENLER

banner134

Ülkemizin en başarılı ve üretken sanatçılarından Hüseyin Kırmızı (Japon), 2015 yılı ortalarında piyasaya çıkan progressi ve rock, art rock olarak nitelendirdiği ilk albümü 'Cyprus Syndrome'dan sonra farklı bir konseptte planladığı ikinci albümünün kayıtlarını Prag’da tamamladı.

2015 yılının yazında kendi bestelediği eserleri City of Prague Symphony orkestrası müzisyenleriyle geçtiğimiz hafta içinde kaydeden Hüseyin Kırmızı’nın projesi görme engellilere bir şekilde renkleri duyurmak ana fikriyle yola çıkarak 10 rengi anlatan ve yaylı dörtlüsüne yazılmış 10 eserden oluşuyor.

“En zor aşama besteleme süreciydi”

İçinde yine ilki gibi çok çeşitli duygular ve melodiler barındıran fakat sound ve enstrüman bakımından oldukça farklı bir yerde olan bir albüm projesi fikriyle yola çıktığını ifade eden Kırmızı, bu projenin en zor aşamasının her bir rengi en doğru melodi ile tekrardan yaratmak ve harmanlamak gerekliliğinden dolayı eserleri besteleme aşaması olduğunu ve yeşili, maviyi, kırmızıyı onlara kendisinin duyup hissettiği gibi duyurmaya çalıştığını kaydetti.

Karanlığı bir şekilde müzikle renklendirebilirsek ne mutlu bize”

Çok etraflı bir araştırmadan sonra City of Prague Symphony orkestrasının kayıtları tamamlamasının uygun

olacağını düşündüklerini ve kayıt süreci için kendisi ve ses mühendisi/ producer olarak Emre Yazgın ile Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a gittiklerini ifade eden Kırmızı, 8 saatlik hoş ve eğlenceli kayıt sürecinde eserleri City of Prague Symphony orkestrasının en iyi müzisyenleri ile kayıt altına aldıklarını söyledi. Projenin sonraki aşamasının CD’lerin mix ve masterlerinin Emre Yazgın tarafından yapılıp piyasaya sürülmesi olacağını vurgulayan Kırmızı, “Albümün tanıtımı için birçok güzel fikir ile birlikte görme engelli dostlarımızın da aktif olarak yer almasını sağlamaya çalışacağız. Görmek en önemli ve hayati duyu organımız ve bize tüm dünyayı görüp anlamamızı sağlayan penceremiz. Karanlığı bir şekilde müzikle renklendirebilirsek ne mutlu bize. Albüm aksilikler çıkmazsa 2 en geç 3 ay içerisinde çıkıp düşüncelerimizi renklendirecektir ve görme engellilere ithaf edilecektir.” dedi.

“İlerisi için üretimler yapıyoruz”

Bu büyük eseri hangi imkânlarla ve/veya destek/sponsorlarla ortaya çıkarıyorsunuz soruma Hüseyin Kırmızı’nın verdiği cevap bir yandan ülkedeki trajikomikliği bir yandan da üretmek isteyen sanatçının azmini, kararlılığını, hedeflerini yansıtıyordu:

“Kendi yağımız ve ciğerimiz devrede. Kayıtları tamamladığımız şu anda destek veya sponsor yok. Aslında sanat ülkede hak ettiği yerde değil ve bu gibi proje ve üretimleri de bu sebepten dolayı günümüz için değil ilerisi için yapıyoruz. Gelecek için yapılan her üretim günü geldiğinde hak ettiği yeri alacağına inanıyorum, kaliteli ve güzel bir gençlik yetiştiği takdirde kültür ve sanatın önü açıktır”
 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 12:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104