banner6

Karsu: Çizmek beni motive ediyor

banner37

KIBRIS Gazetesi’nde günlük karikatürleri yayımlanan Utku Karsu ile sanattan, yaşama bir söyleşi gerçekleştirdik. “Çizmek beni motive ediyor” diyen Karsu, ortaokul üçüncü sınıfta çizmeye başladığını söyleyerek karikatürleri hakkında bilgi verdi.

Karsu: Çizmek beni motive ediyor
banner99

Röportaj: Mesut KABAL

Karsu, “Ortaokul üçüncü sınıfa giderken kendimde bazı yetenekler hissettim. Çiziyordum. O zamanlarda bu yeteneğimi ve mizah gücümü gören dayım Kutlu Adalı beni bu alana yönlendiren kişi oldu. Böylelikle, Lefkoşa Türk Lisesi’ne giderken çizmiş olduğum karikatürleri ilk kez Söz Gazetesi’ne vermiştim.” Diyerek karikatüristliğe nasıl başladığını anlattı.

“Gazete sayfa sekreterliği yaparken diğer yandan da karikatür çizerdim”

Karikatüristlik geçmişini anlatan Karsu, “İlk olarak özel bir gazetede sayfa sekreterliği yapıyordum. O sıralarda karikatür de çizerdim ve çizdiğim karikatürler de o gazetede yayımlanırdı. 1994 yılında ise KIBRIS Gazetesi Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tanay tarafından teklif gelince değerlendirdim ve KIBRIS’a transfer olmuştum. O gün bugündür de bu sayfalardan sizlerle buluşuyorum” dedi.

“Karikatür anlamında gelecek göremiyorum”

Kuzey Kıbrıs’ta gençlerin karikatüre yöneldiğine pek rastlamadığını belirten ünlü karikatürist Utku Karsu; “Bunu söylerken üzülüyorum. Çünkü bu iş biraz zevk işinin yanı sıra gönül işidir. Kazanç olarak fazla getirisi yok. Bu sebeple bir hobiye dönüşüyor. Başka işlerden vakit kaldıkça yapılması planlanıyor. Ama şunu da belirtmeliyim ki, karikatür için izlemek gerek, izlemenin de ötesinde bakıp görmek gerek... Hatta şöyle desem daha yerinde olur: Yüz defa bakıp bir çizik atmak gerek.” Diyerek umutsuzluğunu ifade etti.

“Hiçbir yarışmaya katılmadım”

banner134

Karikatüristler için düzenlenen ve çizilen karikatürlerin sergilendiği hiçbir yarışmaya katılmadığını açıklayan Karsu; “Bu zamana kadar hiçbir karikatür yarışmasına katılmadım. Çünkü sanatın yarışacak bir kulvar olduğunu düşünmüyorum. Benim çizdiklerimi kim, neye göre ve nasıl değerlendirebilir ki? Onlar benim beynimin içerisindeki resimlerin kağıda aktarılışları. Bunları hangi açıdan puanlayabilirler ki? Ben bu yüzden hiçbir yarışmaya katılmayı düşünmem. Prensibim değil.” diyerek konu ile alakalı fikrini açıkladı.

“Kızım bir resim öğretmeni”

Aile genlerinin çocukların becerilerinde önemli bir yer ettiğine inanan Utku Karsu, “Kızım, bir resim öğretmeni. Bazen onunla oturup bir konu hakkında tartıştığımızda bana bu böyle değil şöyle dediği oluyor. Bakıyorum, şaşkınlık ve gururla ‘Yapma ya!’ diyorum. Bir söz var ya hani ‘Boynuz kulağı geçer’ diye, işte bu sözün yerini ve anlamını bulduğu satırlar bu olsa gerek” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 12:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104