banner6

'Kayıp Fetine' dünya prömiyeri için Selanik'te

banner37

Yeliz Şükrü’nün yazıp yönettiği belgesel, Araplarla zorla evlendirilen Fetine’nin hayatını araştırıyor

'Kayıp Fetine' dünya prömiyeri için Selanik'te
banner151

Murat OBENLER

Yeliz Şükrü’nün yazıp yönettiği “Kayıp Fetine” belgeseli, 2-11 Mart 2018 tarihleri arasında 20.Selanik Uluslararası Belgesel Film Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapacak.

Festivalin Kaleidoskop bölümünde 4 ve 5 Mart’ta gösterilecek, 2017 Kıbrıs yapımı olan 75 dakikalık filmin galasına senaryo yazarı ve yönetmen Yeliz Şükrü, yapımcı Stavros Papageorgiou ve ana karakter-anlatıcı Pembe Menteş de katılacak.

Festival salonlarından Tonia Marketaki’de 4 Mart Pazar saat 17.15’te ve 5 Mart Pazartesi ise saat 14.45’te festival seyircisiyle buluşacak belgesel sonrasında film ekibi soruları da cevaplayacak.

Film, Kıbrıs’a taşınan ve Filistinli bir erkekle erken yaşta zorla evlendirilerek ülkesini ve ailesini bir kez daha göremeyen büyük teyzesi Fetine’nin kaderinin peşinden giden Avustralya doğumlu Kıbrıslı Pembe Menteş’in hikayesini anlatıyor. Filmde Pembe Menteş diğer binlerce Müslüman Kıbrıslı kızla ayni kaderi paylaşan büyük teyzesi Fetine ve akrabalarını araştırmaya başladıkça çok ilginç durumlar ve sonuçlarla yüz yüze kalacağı bir yolculuğa çıkacaktır.

Kıbrıslı Türk ve Rumlardan oluşan ekibin çektiği belgesel iki toplumlu yapısıyla da dikkat çekiyor.

Film ekibi şöyle:

“Senaryo yazarı ve yönetmen Yeliz Şükrü; Görüntü yönetmeni Yiorgos Rahmatoulin, Nikos Avraamidis; Kurgu Simon Husting, Yeliz Shukri, Hector Papageorgiou; Ses Marco Lopez; Yapımcı Stavros Papageorgiou; Anlatıcı Pembe Mentesh.”

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 09:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104