Keçeden hayvanlar, kağıttan oyuncaklar

banner37

Tasarımcı Hare Eminoğlu, mekanizmalı kağıt oyuncaklarla çocuklara eğlenebilecekleri alternatifler yaratıyor

banner87
Keçeden hayvanlar, kağıttan oyuncaklar
banner90
banner99

Gülten Özyakup SEZGİN

ilginç keçe oyuncaklarla da herkesi keyiflendiriyor.


Keçeden çeşitli oyuncaklar üreten tasarımcı Eminoğlu, koyun yününden elde edilen keçeyi ince ince işleyip, çeşitli oyuncaklar üreterek ‘Hella Bulla’ isimli web sitesinden de meraklılarına sunuyor.


 Eminoğlu,  Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.


 Eğlenceli olan her şeyi sevdiğini ifade eden Eminoğlu, “Oyuncaklar yapıyorum, oyuncakları ve oyun oynamayı seviyorum” dedi.


Eminoğlu, “2010 yılında Avrupa Birliği’nin verdiği bursla Finlandiya’ya gittim. Orada tesadüfen aldığım bir derste keçeyle tanıştım. İğneleme tekniği ile keçe yapımını öğrendim” dedi.


Kendi tasarımlarını yaptığını, sipariş üzerine de oyuncaklar ürettiğini belirten Eminoğlu, mekanizmalı kağıt oyuncak üretimine ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparken, ders için hazırladığı bir örnekle başladığını söyledi.


Eminoğlu, tezini de kağıt oyuncaklar üzerine yaptığını ifade ederek konsept olarak Kıbrıs hayvanlarından karga, gufi, muflon, karetta ve sokanı seçtiğini belirtti.


Çalışmalarıyla birçok ödüle de layık görülen Eminoğlu, görme engelli çocuklar için Senih Çavuşoğlu’yla birlikte tasarladıkları “Woodle” isimli yapbozun İtalya'da 2015-2016 periyodunda A' Design Award ödülü aldığını anlatan Eminoğlu,  “Gonnara” toplama alet setinin de 2013'te İran'da düzenlenen FINEX 2013 İcat Fuarı'nda ödüle layık görüldüğünü söyledi.


Eminoğlu, tasarladığı bir posterin ise 2013'te "Typography Day 2013" poster yarışmasında ödül aldığını belirtti.

 

Fotoğraflar: Johan DUCHATEAU

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108