Kendi yazdığı skeçleri, kitaplaştırdı

Merhum Kemal Tunç’un yazdığı ‘Aliko ve Caher’de adlı radyo tiyatrosunda ‘Caher’ rolüne hayat veren usta tiyatrocu ve yazar Osman Balıkçıoğlu, yeni kitabını tanıttı

Kendi yazdığı skeçleri, kitaplaştırdı
  • 18 Aralık 2017, Pazartesi 14:27

Aliye ÖZENCİ

Eskiden radyodan okunan skeçler, halkın tek eğlencesiydi…


Herkes radyo tiyatrolarının yayınlanacağı saate odaklanır ve radyonun başından ayrılmazdı.


Merhum Kemal Tunç’un yazdığı ‘Aliko ve Caher’ de bu tiyatro oyunlarından biriydi… Halkın çok sevdiği bu oyunda ‘Caher’ karakterine hayat veren Osman Balıkçıoğlu, o günleri iyisiyle, kötüsüyle ama duygulanarak anlatıyor…


Usta tiyatrocu ve yazar Osman Balıkçıoğlu’yla, “Mamıt ve Suç Ortakları” isimli son kitabını konuşmak için bir araya geldik. Yaşamını İngiltere’de sürdüren Balıkçıoğlu, kitap tanıtımı için ülkemize geldi.


Balıkçıoğlu, kitap satışından elde edilecek geliri Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağışlayacak.


Balıkçıoğlu, “Mamıt ve Suç Ortakları” kitabında, 1995 yılında Londra’da kurulan ‘Londra Türk Radyosu’nda kendi yazdığı ve seslendirdiği skeçlere yer verdi. Kitap Kıbrıs ağzıyla kaleme alındı.


Kitabın kapak resmini ise Semra Beyhanlı çizdi.


1972 yılı sonlarında Londra’ya göç etmek zorunda bırakılan Balıkçıoğlu, uzun yıllar Devlet Tiyatroları’nda görev yaptı. 1960 yıllarında tiyatroyla tanışan ve bugün 73 yaşında olan Balıkçıoğlu, asla tiyatrodan vazgeçmedi. Kendi yazdığı skeçleri sahneleyerek izleyiciyle buluşturmaya devam etti.


Balıkçıoğlu, “Üretmek benim yaşamımdır. Hayatım tiyatroyla geçti, ayaklarım beni taşıdığı sürece üretmeye devam edeceğim. Bu beni dinç tutuyor” dedi.


 

Tiyatroda ilk rol

 


Osman Balıkçıoğlu, 1944’de Lefkoşa’da doğdu.  Haydarpaşa İlkokulu’ndan sonra İngiliz okuluna devam eden Balıkçıoğlu, okulu tamamladıktan sonra Lefkoşa Belediyesi’nde vergi şefi olarak göreve başladı. O yıllarda tiyatro ve futbolla ilgilenen Balıkçıoğlu, “1962-63 futbol sezonuydu. Ben de Küçük Kaymaklı Spor Kulübü futbolcusuydum. O dönem şampiyon olmuştuk ve bu durum beni çok mutlu edip gururlandırmıştı” dedi.


Tiyatroya olan merakının 1960’lı yıllarda Güzel Sanatlar Derneği’ne katılmasıyla başladığını ifade eden Balıkçıoğlu, dernekte, abisi Ali Rifat Balıkçıoğlu, rahmetli Kemal Tunç, Hatice Söğüt ve daha birçok değerli ismin yer aldığını belirtti.


1961 yılında ‘Bir İlan Hatası’ isimli oyunda küçük bir rol alan Balıkçoğlu, ilk kez burada sahneyle tanıştı.1963 olayları patlak verene kadar birkaç oyunda rol alan Balıkçoğlu, “Olaylar başlayınca kendimi mevzilerde buldum. Futbol ile tiyatro hayatıma bir nokta koymak zorunda kaldım. Ta ki 1965 yılında Ürel Ulutuğ ve Kemal Tunç’un Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları İlk Sahne’yi kurana kadar. Kemal Tunç beni Güzel Sanatlar Derneği’nden tanıdığı için onlara katılmamı teklif etti ve ben de kabul ettim” dedi.


1965’te İlk Sahne’ye dahil olan Balıkçıoğlu, 1972 yılına kadar burada bütün oyunlarda rol aldı.

 

‘Aliko ve Caher’

 


Merhum Kemal Tunç, 1967 yılında Balıkçıoğlu’na ikinci bir teklifle geldi. Tunç, Balıkçıoğlu’na o yıllarda halkın, radyodan severek dinlediği ‘Aliko ve Caher’ oyunundaki ‘Caher’ rolünü canlandırmasını önerdi. Balıkçıoğlu o günleri bugün yaşıyormuşçasına heyecanla anlattı:


“Rahmetli Kemal Tunç’un yazdığı ve radyoda yayınlanan ‘Aliko ve Caher’ isimli dizinin seslendirmesi vardı. Halkın taparcasına sevdiği bir dizi serisiydi. Aliko’yu rahmetli Tunç, Caher’i ise Dinçer İsmail Aktuğ canlandırıyordu. Aktuğ bazı olaylardan dolayı adadan ayrıldı ve geri dönmedi. Böylece Caher rolü boş kaldı. Tunç’un bana bu teklifle gelmesi hayatımı tamamıyla değiştirdi”. 


‘İlk başta yapabilir miyim?’ sorusunu kendine soran Balıkçıoğlu; “Tunç’un desteğiyle Caher olup çıktım” dedi.


‘Caher’ rolüyle özdeşleşen Balıkçıoğlu, halkın da sevgisini kazandı. Halkın bu ikiliyi sahnede de görmek istemesi üzerine iki tiyatrocu, kolları sıvadı.


“Rahmetlik Kemal Tunç’la dizliklerimizi giyip ilk kez Saray Hotel’de sahneye çıktık. Büyük bir ilgiyle karşılandık” diyen Balıkçıoğlu, 1972 yılında İskele Panayırı’nda da sahne aldıklarını duygulanarak anlattı.


 Balıkçıoğlu, “İskele’den davet aldık. Açık hava halk sinemasında bir gece konuk olmayı kabul ettik. Sahne öncesi salon önünde inanılmaz izdiham vardı. Salon doldu insanlar kapıdan ayrılmıyorlar. Tunç’la baş başa vererek yarın gece de dışarıda kalan halk için sahne almaya karar verdik ve böylece üst üste iki gece sahne almış olduk” dedi.

 

Program yasaklandı, Londra’ya göç etti

 


Kıbrıs Türk kültürünü konu alan “Aliko ve Caher”, her ne kadar halk tarafından sevilse de bu oyuna karşı olanlar da vardı. Balıkçıoğlu, hatta bu isimlerinde başında merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın olduğunu söylüyor.


 Balıkçıoğlu, şöyle anlattı:

  “1950’lerde başlayan bir dönemde Kıbrıs Türk kültürünü değiştirip sadece Türk kültürünü yerleştirmek istiyorlardı. Hedef Kıbrıs’ı yok etmekti. Baştakiler, halka bizi dinlememeleri için çağrıda bulunuyordu. Ama halk tam aksine bizi sahnede de görmek istiyordu. Bütün bunlar olurken merhum Denktaş, bundan çok rahatsız oluyor ve her hafta pazar günleri radyoda yayınlanan ‘Aliko ve Caher’ programını yasaklatıyordu”.


Bayraktarlığa bağlı olan radyoyu ziyaret eden Kemal Tunç ve Osman Balıkçıoğlu, programın neden yasaklandığını soruyor. Yanlarında götürdükleri kasetleri dinleyen sorumlu, bunlarda hiçbir mahsur görmeyerek programın devam edebileceğini söylüyor.


Balıkçıoğlu, “Rahmetli Denktaş bunu duyunca ‘benim yasakladığım bir şeyi nasıl yayımlarlar’ diye küplere biner. Bayraktarla restleşirler. Denktaş, Bayraktar’a ‘bu program devam ederse ben istifa edeceğim’ diyip bizim de programa son noktayı koydular” dedi.


Eşiyle birlikte Devlet Tiyatroları’nda uzun süre sahne alan Balıkçıoğlu, 1972’de ‘Aliko ve Caher’i oynamak için izin ister. Fakat bu oyunu oynamaları durumunda tiyatrodan atılacaklarını öğrenirler.

  Balıkçıoğlu, “Ben ve eşim ‘bizi atmanıza gerek yok istifa ediyoruz’ dedik. Aliko ve Caher’i oynadıktan sonra ben işsiz kaldım. Gelirim yoktu. Denktaş Bey’in de şartı vardı bunlardan (tiyatrodan) vazgeçeyim ve beni başka yerlerde işe koysun ama ben kabul etmedim. Geçim sıkıntısı yüzünden adadan ayrılıp Londra’ya gittim” dedi.

 

Yayımladığı kitaplar

 


Londra’ya göç eden Balıkçıoğlu ailesi, birçok işte çalıştı ama tiyatrodan asla vazgeçmedi. Balıkçıoğlu, Londra’da da kendi yazdığı ve kendinin de rol aldığı birçok oyunu sahneledi.


1995’de Londra’da kurulan Londra Türk Radyosu’nda görev yapan Balıkçıoğlu, Kıbrıs ağzıyla Kıbrıs kültürü anlatan programlar yaptı, yazdığı skeçlere yer verdi.


Balıkçoğlu, “İlk yaptığım program ‘Mamık ve Suç Ortakları’ isimli programımdı. Komedi güldürü ağırlıklı, insanlarla iletişim kurduğumuz bir programdı. Kıbrıs’tan göç eden insanları konuk ettiğim ‘Toprağın Kokusu’ ve ‘Kıbrıs Masası’ isimli siyasi içerikli bir tartışma programı da sundum. Son olarak ise ülkemiz yazarlarının kitaplarını tanıtan ‘Kıbrıslı Yazarlar’ programını yaptım” dedi.


Balıkçıoğlu, kendi kitaplarını da yayımlamaya başladı:


“Kıbrıslı yazarların kitaplarını bu programda dinleyiciyle buluşturuyordum. Ben neden bir şey yazmıyorum diye düşündüm ve ‘Bizim İnsanımız Bizim Lefkoşamız’ isimli ilk kitabımı radyo için yazdım. İkinci baskısını yapan bu kitaptan sonra Londra anılarımı anlatan ‘Londralılar’ isimli kitabımı ve ‘Özgür İkili- Aliko ve Caher’ öyküsünü de kitaplaştırdım.


Yine Londra Gazetesi’nde yayımlanan 72 başarılı insanla yaptığım söyleşileri ‘İngiltere’deki Değerlerimiz’ kitabında topladım.


Beşinci kitabım ise ‘Uzaktan Gazel Okuyan Adam’ ve son olarak ‘Mamıt ve Suç Ortakları’ oldu”.


‘Benim kalbim Kıbrıs için atıyor’ diyen Balıkçıoğlu, Kıbrıs Türk kültürünü yaşatıp gelecek nesle aktarabilmek düşüncesiyle ömrünün yettiğince kitaplar ve oyunlar yazmaya devam edeceğini söyledi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık