“Kendim olmak dışında başka bir varlık olabilmeyi öğrendim”

banner37

Genç Yetenekler-28

“Kendim olmak dışında başka bir varlık olabilmeyi öğrendim”
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Melis Hoca, arkadaşı sayesinde tanıştığı tiyatronun hem mesleğine hem de hayatına önemli değerler kattığını ifade etti

"Kendim olmak dışında başka bir varlık olabilmeyi öğrendim”

   Melis Hoca 24 yaşında… Atatürk Öğretmen Akademisi’nde okul öncesi öğretmenliği bölümünde eğitimine devam ediyor.

   Hoca, yeni şeyler keşfedip öğrenmeyi seviyor. Farklı enstrümanlar çalmayı ve yabancı dil öğrenmeyi seviyor.

   Tiyatroya olan ilgisinin arkadaşı sayesinde başladığını belirten Hoca, arkadaşının çalışmalara katılıp katılmayacağı sorusu karşısında, ilk başta heyecanlandı… Ama tiyatronun mesleğini geliştirmesinde büyük bir fırsat olabileceğini düşünüp kabul etti.

   Hoca bugün, verdiği kararın ne kadar doğru olduğu ve bunun mutluluğunu yaşadığını söyledi.

   Tiyatro sayesinde kendisini daha iyi ifade ettiğini belirten Hoca, “Hayatın farklı rollerinin olduğunu, kendim olmak dışında başka bir varlık olabilmeyi, onun gibi hissedip davranmayı öğrendim” diyerek tiyatronun hayatındaki yerini anlattı.

“İyi ki dinlemişim içimdeki sesi…”

   Hoca, ilgi duyduğu ve yapmak istediği aktivitelere her zaman kendisinin adım attığını ama tiyatroyla tanışmasının farklı olduğunu anlattı.

   “Sevdiğim bir arkadaşım kapımı çaldı bir gün; ‘Güney Mesarya Halk Tiyatrosu’nda atölye çalışmaları başlıyor, sen de katılmak ister misin?’ diye sordu. Başta çok çekimser kaldım, yeteneğim yok, heyecanlanırım yapamam ve daha birçok düşünce aklımdan geçti.

   Atatürk Öğretmen Akademisi sınavını kazandığım yıldı, öğretmenliğe ilk adımımı atacaktım. İçimdeki ses, tiyatronun kendimi mesleğimde geliştirmem için ayağıma gelen bir fırsat olduğunu söylüyordu. Böylece tiyatro çalışmalarına katılmaya karar verdim”.

   Aldığı bu karar ile tiyatroyu yakından tanımaya başlayan Hoca, hissettiği duygu ve düşüncelerini şöyle paylaştı:

    “İyi ki dinlemişim içimdeki sesi… Kendimi tanımak ve hayatı anlamak adına birçok deneyim yaşadım, tiyatro sayesinde. Düşündüğüm, hayal ettiğim ve yapmaktan çekindiğim her ne varsa tiyatro sayesinde kendimi ifade ettim.

   Hayatın farklı rollerinin olduğunu, kendim olmak dışında başka bir varlık olabilmeyi, onun gibi hissedip davranmayı öğrendim.

   Hocam İzel Seylani'nin de söylediği gibi: Her şey olabildiğin tek yer, sahnedir.

   Bu sahnenin her iki tarafı da benim için ayrı ayrı değerlidir.

   Sahnenin arkasında birlikte güzel anlar paylaştığım, eğlendiğim, coştuğum dostlarım; önde ise farklı bir dünyaya açılan kapı var. Yüreğimde hep bir heyecan ve mutluluk olur.

   Seyirciye ilk el uzatıldığında tatlı bir heyecan hissedilir, bu heyecanı hep birlikte hissetmek bu buluşmada bana en çok mutluluk veren andır” .

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75