Keşfedilmeyi bekliyor

banner37

Kıbrıs’ın sahip olduğu çok sayıda tarihi ve manevi öneme sahip mekânlardan biri olan tarihi Kırklar Türbesi görülmeye değer

Keşfedilmeyi bekliyor
banner90
banner8

MESARYA OVASINDA 40 SAHABE ŞEHİDİ... Kırklar Türbesi, aralarında Hala Sultan gibi kadın sahabelerin de bulunduğu çok sayıda sahabe, gemilerle Kıbrıs’a gelmiş. Bulunduğu yer olan Mesarya Ovası’nda 40 sahabe Bizans askerleri tarafından şehit edilir ve bir çukur açılarak gömülür. Kıbrıs’ın 1571’de Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle bu sahabeler bulunur. Böylece, bu büyük manevi değerimiz günümüze kadar ulaşır

Funda ÖZSAKINÇ

   Kıbrıs’ın sahip olduğu çok sayıda tarihi ve manevi öneme sahip mekânlarından biri olan tarihi Kırklar Türbesi, keşfedilmeyi bekliyor.

   Lefkoşa’nın doğusunda, Ercan Havaalanı yakınlarında yer alan Kırklar köyü civarında yer alan türbenin tarihi kadar manevi değeri de çok büyük.

   Kırklar Türbesi, milattan sonra 648 yılında, Hazreti Osman döneminde, İslam dinini anlatmak için inşa edildi.

   Kırklar Türbesi, aralarında Hala Sultan gibi kadın sahabelerin de bulunduğu çok sayıda sahabe, gemilerle Kıbrıs’a gelmiş, bulunduğu yer olan Mesarya Ovası’nda, 40 sahabe, Bizans askerleri tarafından şehit edilip, bir çukur açılarak gömüldü.

banner134
   Kıbrıs’ın 1571’de Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle bu sahabeler bulundu. Böylece, bu büyük manevi değerimiz günümüze kadar ulaştı.

   Sahabe, Hz. Peygamber Efendimizi görüp, şehit olan kişilere verilen dini unvan.

Lefkoşa’nın yanı başında

  

   Türbe, Lefkoşa’nın doğusunda, Ercan Havaalanı yakınlarında yer alan Kırklar köyü civarında yer alıyor.

   Türbe bölümü taştan, diğer bölümleri kerpiçten inşa edildi.

   Türbe yapısı mescit, türbe ve tekke odalarından oluşuyor.

   Mescit, 1816 yılında inşa edilmiş olup, diğer yapıların inşa tarihi hakkında bir bilgi bulunmuyor.

   Günümüzde mescidin tavanı, diğer binalar ise tamamen çökmüş durumda. Tekke, restorasyon görüyor. Söz konusu yenileme çalışmaları sırasında yapılan kazılarda mozaik döşeli bir taban açığa çıkarıldı.

   Alandaki kazı çalışmaları bu keşfin ardından durdurulmuş olup, söz konusu kalıntıların bir Bizans kilisesine ait olduğu düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75