banner6

Kıbrıs Gazetesi Kültür-Sanat

banner37

20 Ocak 2023 Cuma

Kıbrıs Gazetesi Kültür-Sanat
banner99

Öğrenci ve öğretmenler “Hayâlhane”yi ziyaret etti

Çocuklar gölge oyunuyla tanıştı

 İzel Seylani’nin hayalini kurduğu ve 2020 de hayata geçirdiği “Hayâlhane” Büyük Han’da açıldığı günden  bugüne büyük küçük herkesi ağırlamaya devam ediyor.

Çocuklara yönelik gölge oyunlarının yanı sıra alternatif performans ve projelere de ev sahipliği yapıyor.

 Karagöz oynatıcısı-hayali İzel Seylani’nin düzenleyerek hizmete koyduğu ve başta Karagöz gölge oyunlarını oynatma olmak üzere birçok farklı performans ve etkinliğe sahne olan “Hayâlhane” Lefkoşa’daki Büyük Han No: 127’de konuklarını ağırlıyor.

   Kendisinin yazıp oynattığı ve Hüseyin Kasapoğlu’nun da yardak olarak yer aldığı “Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu Gizli Hazine” geçtiğimiz günlerde Eğitime katkı yapan Cypri Cola Co. Ltd. katkılarıyla ilkokul öğrencileri ve öğretmenleri için oynandı.

   Öğretmen ve öğrenciler büyük beğeniyle izledi.

Gizli Hazine oyunu hakkında

   Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) üyesi olan İzel Seylani tarafından Kuzey Kıbrıs’ta Karagöz’ün aktif tek temsilcisi olarak yeni nesillere Karagöz geleneğinin aktarılması ve Kıbrıs’a özgü Karagöz değerlerinin yaşatılması için sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Gizli Hazine temsilleri devam etmektedir.
   Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu Gizli Hazine Kıbrıs’a özgü modern Karagöz tiplemelerinin, hayvanların ve doğanın uyum içinde yaşadığına vurgu yapan, doğayı temiz tutmanın ve yardımlaşmanın önemini anlatan bir oyundur. Karagöz hazine haritası peşinde çıktığı yolculukta bulduğu çeşme sayesinde hayvanlarla iletişim kurmasını sağlayacak bir şekle dönüşür. Karagöz’ün Kıbrıs’ın en önemli doğal parkı olan Karpaz’da bir maceraya atılması, canlı söylenen şarkılarla interaktif bir dille sunulunca izleyicileri eğlenceli ve heyecanlı bir hikayenin içine çekiyor.
   Sosyal sorumluluk projesi olarak gölge oyununa çeşitli ilkokullardaki öğrencilerin katılımının sağlanmasıyla eğitime ve sanata önemli bir farkındalık yaratılmaktadır.

TSMT, 25. yıl konserleri düzenliyor
 

   Şef İhsan Gürel yönetimindeki Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu (TSM), 25. yıl konserlerini, 22-23 Ocak tarihlerinde gerçekleştiriyor.
   Girne Belediyesi Oda Tiyatrosunda, iki gün verilecek konserler,  Türk bestekâr ve ses sanatçısı Arif Sami Toker bestelerinden oluşuyor.
   Girne Belediyesi Kültür İşleri Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre pazar ve pazartesi geceleri saat 20.00’de başlayacak konserlerle ilgili davetiyeler Girne Belediyesi’nden temin edilebilecek.
   Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul yaptığı açıklamada, kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumun her kesiminden insanların, adil ve eşit bir şekilde faydalanmasının anlayış temelini oluşturduğunu vurguladı. Her türlü kültürel ve sanatsal çalışma ve projenin destekçisi olacaklarının altını çizen Şenkul, “Şehrin kozmopolit yapısına uygun, tüm kültürleri kucaklayan, birleştirici, ilerici bir anlayışla faaliyetlerimize yön vermeye özen göstereceğiz.” şeklinde konuştu.
   Sanatın evrensel olduğunun altını çizen Şenkul, “Kendi evreni içerisinde sanat tüm insani öğeleri yaşatır, barındırır ve yüceltir. Şehrinize değer vermek demek, şehrin asıl sahipleri olan insanına aşkla ve istekle hizmet etmek demektir.” ifadelerini kullandı.

 

DAÜ YDİHO öğrencileri

için kültür gezisi düzenlendi
 

   Doğu Akdeniz Üniversitesi Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu (DAÜ YDİHO) Yabancı Diller Birimi müfredatında yer alan “FLDE 118 - Çok Kültürlü Eğitime Giriş” dersi öğrencileri için her dönem düzenlenen kültür gezisi; bu dönem Çınarlı, İskele ve Karpaz bölgelerine gerçekleştirildi.
   Öğrencilerin Kıbrıs’ın zengin kültürünü tanıması ve çeşitliliğe sahip güzelliklerini görmesini amaçlayan kültür gezisine, dersin öğretim görevlisi önderliğinde 50 öğrenci katıldı. Öğrenciler gezi kapsamında sırasıyla İncirli Mağarası, İskele Kültür Evi ve Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyaret edip, bu bölgelerin tarihi hakkında bilgi alma fırsatı buldu. Gezide doğal değerleri gözlemlerken bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyen öğrenciler, gezi sonunda dünya güzelliğinin insanların çeşitliliğinde yattığını ve herkesin aynı dilde gülümsediğini kaydettiler.
  

Akol, Tatar’a kitabını takdim etti
  

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İpek Akol’u kabul ederek görüştü.
   İpek Akol, Cumhurbaşkanı Tatar’a “Düşümdeki Kıtaya İpeksi Bir Yolculuk” isimli kitabını takdim etti.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi,

2023’ün ilk sergisi bugün açılıyor

   Ferdiye Yurdakul’un “mandala” eserlerini bir araya getiren “Circle of Life, Yaşam Döngüsü” sergisi, bugün saat 14.00’da Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu tarafından Girne Üniversitesi Prof. Dr. İlkay Salihoğlu Cumhuriyet Salonu’nda açılacak.
   Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 2023’te düzenleyeceği ilk sergi olacak olan “Circle of Life”, aynı zamanda müzenin düzenlediği 433’üncü sergi olacak. Sergi, 10 Şubat tarihine kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.
   Sanskritçe’de ‘çember’ anlamına gelen “mandala”, uzak doğu inanışlarında meditasyon ve farkındalığı geliştirmek amacı ile kullanılıyor. Mandala’da ortadaki şekiller benliği simgelerken çevredeki şekiller ise benliğin etrafındaki evreni simgeliyor.

 


LAÜ’de dinamik kurgu örnekleri gösterime sunuldu
 

   Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından LAÜ Sinema Salonu’nda “Arşiv Görüntüleri ile Video Klip Kurgusu” başlığı altında bir gösterim düzenlendi. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Derin Işıkören tarafından organize edilmiş olan gösterim, yine aynı öğretim üyesinin bir dönem boyunca Radyo TV Sinema ve Yeni Medya ve İletişim öğrencilerine vermiş olduğu “hareketli görüntü kurgu teknikleri” derslerinin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Gösterimde öğrencilerin seçmiş olduğu yirmi farklı şarkının kavramsal içeriği ile bağdaşan ve ilgili konuyu yansıtarak öykülendiren dinamik kurgu örnekleri sergilendi.
   “Görüntüler arşiv kaynaklı olmasına rağmen, içerik, hikaye ve kurgu örüntüsü tamamen özgündür” diyen Işıkören, gösterim ile ilgili bilgileri şöyle aktardı; RTVS Türkçe müfredat ve Yeni Medya ve İletişim İngilizce müfredat üzerinden eğitim vermektedir. Bu kapsamda farklı kültürlerden gelen öğrencilerin konuları farklı bakış açıları ile ele aldıkları bu gösterim sırasında öne çıkan unsurlardan birini oluşturmuştur. Gösterim katılımcılara görsel ve işitsel olarak keyifli bir etkinlik sunmuştur.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104