Kıbrıs görüşmelerine konser arası

banner37

Kıbrıs Oda Orkestrası’nın “Yaz Konseri”, Eide, Nami ve Mavroyannis’i buluşturdu.

Kıbrıs görüşmelerine konser arası
banner90
banner8

Murat OBENLER

Kıbrıs’ın ilk iki toplumlu klasik müzik orkestrası olan Kıbrıs Oda Orkestrası’nın (Cyprus Chamber Orchestra-CCO) “Dünya Mülteciler Günü” vesilesiyle Bellapais Manastırı’nda gerçekleştirdiği “Yaz Konseri”, Kıbrıs sorununun hareketlendiği bugünlerde çözüm müzakerelerinin önemli isimlerini bir araya getirdi.

28 Haziran’da İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında gerçekleşecek Kıbrıs Konferansı’na hazırlanan Kıbrıs Türk ile Kıbrıs Rum tarafı ve BM kanadı, pazar akşamı görüşme hazırlıklarına konser arası verdi.

Artistik direktörlüğünü Nihat Ağdaç ve Natalie Neophytou’nun yaptığı CCO’nun Bellapais Manastırı’nda yer alan Yaz Konseri’ne Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Müzakereciler Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis de katılarak, iki toplumlu CCO’yu birlikte dinledi. Geceye ayrıca Finlandiya Büyükelçisi Timo Heino, Slovakya Büyükelçisi Dr. Oksana Tomova ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve UNFICYP Misyon Şefi Elisabeth Spehar da katılarak bu güzel müzik şölenini takip etti.

banner134
CCO güvercinler eşliğinde çaldı

CCO, 20’den fazla Kıbrıslı Türk ve Rum sanatçıyı bir araya getirerek, gerek Kıbrıs gerekse ada dışında en üst düzeyde klasik müzik icra ederek müziğin gücü aracılığıyla Kıbrıs’ta barışı desteklemeyi hedefliyor.

CCO’nun T. Albinoni’nin Adagio, G.F. Handel’in Aslamazyan Passacaglia, A. Hoca’dan Küçük Kıbrıs Suiti, N. Vichas’tan Kıbrıs Suiti ve W.A. Mozart’ın 40. Senfonisi’ni icra ettiği konser mekânına güvercinlerin girmesiyle etkinlik bir süre güvercinler eşliğinde sürdü.

Konser Kıbrıslı müzikseverleri de buluşturdu

Adanın dört bir yanından konseri izleyen müzikseverler CCO üyesi müzisyenleri dakikalarca ayakta alkışlarken konser sonrasında Eide, Nami ve Mavroyannis sahneye çıkarak artistik direktörler Nihat Ağdaç ve Natalie Neophytou’yu tebrik etti.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75