banner6

Kıbrıs kültürü

banner37

Şenay Ekingen, profesyonel olarak uğraştığı Lefkara İşi’ni kitaplaştırdı ve el sanatları tarihimize ışık tuttu

Kıbrıs kültürü
banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

Şenay Ekingen, Kıbrıs’ın kültürünü yansıtan ‘Lefkara Nakışı’ isimli kitabını 2013 yılında yayınladı. Büyük ilgi gören kitap, 2016’da geliştirilmiş olarak ikinci baskısını yaptı.

Ekingen, ülkemizde kültürümüzü yansıtan kitapların eksikliğini hissetti… Çevresinden gelen önerileri de değerlendirerek kitabı yazmaya karar verdi.

‘Lefkara Nakışı’ isimli kitabı, 144 sayfa. Kitapta, Lefkara nakışı, Lapta işi, İğne işi ve Koza işleme tekniklerine yer verildi. Resimlendirilerek anlatılan işlemelerin yanında bu işe emek veren üretici kadınlar da kitapta yer buldu.

Renkli baskı olarak okuyucuya sunulan kitabın girişinde Leonardo Da Vinci’nin meşhur ‘Son Akşam Yemeği’ tablosu yer alıyor. Tabloda dikkat çeken ise masa örtüsünün iki ucunda, Lefkara işlemesi (Dere Motifi) bulunmasıdır.

Ekingen bu konuyla ilgili araştırmalarına da kitabında yer verdi.  

Büyük Han’da tarih ve Kıbrıs kokan el işlemelerinin arasında bir araya geldiğim Şenay Ekingen, kitabını anlattı.

Merak onu profesyonelleştirdi

Genç yaşlarda merak edip, komşusundan öğrendiği Lefkara işini mesleğe dönüştüren Şenay Ekingen, 1987 yılından beri bu işle profesyonel olarak ilgileniyor. Ekingen, Lefkara’ya olan merakını şöyle anlatıyor:

“El sanatlarına ilgim yoğundu. Annem de bu konuda bana bir kapı açarak, benden iki yaş küçük olan komşumuzdan Lefkara işini öğrenmem için yardımcı oldu. 1970-71 yılından beri bu işle ilgileniyorum”.

Şenay Ekingen, yıllardır Büyük Han’da kendi elleriyle işlediği Lefkara işinin yanı sıra ipek kozasıyla da uğraşıyor.  

Yazılı bir belge

Ekingen, müşterilerine kaliteli ve göz alıcı ürünler sunmak için sürekli araştırıp, kendini yeniliyor.

Yaptığı araştırmaları ve kendi bilgilerini harmanlayarak, çevresindeki insanların da önerilerini kitabında toplayan Ekingen, kitabını yazma sürecini şöyle anlattı:

“Bir gün beni ziyaret eden el sanatları öğretmeni bir arkadaşım bana şöyle demişti. ‘Şenay hanım, bizim okulda öğrettiklerimizle, sizin halka sunduğunuz nakışlar arasında farklar var, bu farkları mutlaka kitaplaştırmalısınız’. Ben de bu işi çok kolay sanıp, kitabı çıkaracağımı söylemeye başladım.

Daha sonra Limasol Bankası’ndan Özlem Hanım, sosyal sorumluluk anlamında bana destek oldu ve kitabım yayınlandı. Maddi boyutundan çok manevi olarak büyük etkisi oldu.

Kitap için araştırma süreci, farklı bir aydınlatma yarattı. Sadece işi bilmek değil araştırmaya girdiğimde bilmediğim şeyleri öğrenme fırsatı buldum. Ülkemizde bu konuda büyük boşluk olduğunu gördüm. Kitabımla ülkemiz kültürüne ve gelecek nesle yazılı belge bırakmak istedim”.

Lefkara köyü

‘Lefkara’ işi ismini, Kıbrıs adasının Larnaka kazasına bağlı Trodos Dağları’nın eteklerinde yer alan Lefkara köyünden alıyor.

Geçimini Lefkara işiyle sağlayan, Türklerin ve Rumların karma olarak yaşadığı bu köy, savaş yıllarında göç dolayısıyla dağıldı. Lefkara İşi de bu olaylarla adanın dört bir yanına dağıldı.

Ekingen, güneyde ve kuzeyde işlenen Lefkara İşlerinin arasındaki farkları da araştırarak kitabında yer verdi.

Ekingen, “Eski teknikler yaşatılmaya çalışılmakta. Bizim tarafta seri üretimlerde çok fazla kullanılmayan, unutulan teknikler bulunmakta.  Kıbrıs’ta farklı tekniklerle işlemeler yapılıyor. Elimden geldiğince araştırarak, gözlemleyerek tüm teknikleri boyutlarına ve işlemlerine göre okuyucuya aktarmaya çalıştım” dedi.

“Müze şart”

Lefkara İşi, 2009 yılında UNESCO tarafından korunması gereken Dünya Soyut Kültür Mirası listesine de eklendi.

Şenay Ekingen, bu önemli adımı hatırlatarak devlet hala bu alanda katkı sağlamadığını, üreticiye önem ve destek verilmediğinden yakındı.

Ekingen, “Güneyde bu sanatın sergilendiği bir müze bulunmakta ama ne yazık ki kendi ülkemizde, kalite-kontrol bile yok. Üreticiye gereken önem ve destek verilmiyor. Müze şart ve Lefkera’ya sahip çıkılmalı. Devlet bu işe sahip çıkarsa, geleceğe dönük ve ekonomik bir desteği olacağını düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 13:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104