Kıbrıs Türk tiyatro oyunları güneydeki okullarda sahnelenecek

banner37

Kıbrıs Rum Eğitim Bakanı Kostas Kadis, yeni eğitim yılında Kıbrıs Türk tiyatro oyunlarının, Kıbrıs Rum okullarında sergileneceğini söyledi.

Kıbrıs Türk tiyatro oyunları güneydeki okullarda sahnelenecek
banner99

Alithia gazetesinin haberine göre, AKEL Milletvekili İrini Haralambidu’nun bir sorusu üzerine açıklama yapan Kadis, 2016-2017 eğitim yılında, barış kültürüne katkıda bulunmak hedefiyle anti-ırkçı politika izlenmeye devam edileceğini kaydetti.

Habere göre Kadis, eğitimci ve öğrencilerin bu bağlamda elinde olan seçenekler arasında, okullarda Kıbrıs Türk tiyatro oyunlarının sergilenmesinin de bulunduğunu ifade etti.

Edinilen bilgiye göre Kıbrıs Rum okullarında Kıbrıs Türk tiyatro oyunlarının oynatılması Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı olarak ele aldığı bir proje.

Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Dr. Meltem Onurkan Samani, Eğitim Teknik Komitesi'nde ilkesel olarak bu konunun konuşulduğunu ancak planlanma ve ortak çalışma boyutunun henüz netleşmediğini söyledi.  

banner134
Faize Özdemirciler'in şiirlerinden oluşan "Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım" adlı oyunun geçtiğimiz yıl Limasol'da bulunan Rialto Tiyatrosu'nda sahnelenmiş, oyun Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından da izlenmişti.

Anastasiadis, oyun sonrasında yaptığı açıklamada "Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım"ın Kıbrıs Rum okullarında sahnelenmesi için eğitim bakanına çalışma başlatması talimatı vereceğini söylemişti.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75