Kıbrıs ve dünyadan ilk filmler Güney Lefkoşa’daki festivalde buluşuyor

banner37

22-30 Kasım arasındaki 14.Kıbrıs Uluslararası Film Festivali’nde yarışmalı bölümler de var

Kıbrıs ve dünyadan ilk filmler Güney Lefkoşa’daki festivalde buluşuyor
banner90
banner99

banner134
Murat OBENLER
Kıbrıs adasından ve dünyadan ilk filmini çeken yönetmenlerin filmlerini buluşturan  14.Kıbrıs Uluslararası Film Festivali (CYIFF) 22-30 Kasım tarihleri arasında Güney Lefkoşa’da yapılıyor. 25-29 Kasım tarihleri arasında Melina Mercouri Merkezi’nde film gösterimlerinin yer alacağı festivalin resmi açılışı 25 Kasım  Pazartesi gecesi gerçekleşti. Güney Kıbrıs Turizm Bakanlığı, ulusal kadın hakları mekanizması, bazı yabancı elçiliklerin desteği ile Lefkoşa Rum Belediyesi’nin himayelerinde yapılan festivalin  Melina Mercouri Merkezi’nde yer alan açışında Festival Direktörü Petra Terzi kısa bir konuşma yaptı. Gece seansını da yer aldığı açılışta Garo Berberian’ın “Taniel”, Julia Trofimova’nın “Tram”, Alexander Leontaritis’in “Waiting Room” ,Eric Dinkian’ın “The Space İnside of Us” ve Matteo Zara’nın “Are Your Thoughts Your Own” filmleri gösterilirken Petra Terzi’nin koordinatörlüğünde Matteo Zara ve Garo Berberian ile bir Soru-Cevap söyleşisi yapıldı.

Türkiye dahil 54 ülkeden 90 film gösterilecek

“Europe for Festivals, Festivals for Europe” etiketi ile kurmaca, belgesel,animasyon ve sanat filmi kategorilerinde  54 ülkeden toplam 90 kısa ve uzun metrajlı filmin gösterileceği CYIFF’de “Green Line in Peace” adlı özel bölümde de bazı tribute filmler yer alacak. "Kadın Filmleri",“50/50”, “Green Line in Peace”,  "CYPress Veteran's Award" , Animasyon Filmleri, Belgesel Filmleri, Telefon Filmleri gibi bölümlerin altında filmlerin gösterileceği festival bir yandan dünyadan kısa filmleri siemaseverlerle buluşturmayı amaçlarken bir yandan da konuk sinemcılar ile adadan sinemacıları buluşturup kültürel köprüler kurmak ve turizm potansiyelini arttırmayı amaçlıyor. Almanya’dan Cengiz Akaygün’ün “The Mandarin Tree”,  Türkiye’den Merve Çağla Dinçer’in “Anneler Günü” filmlerinin de yer alacağı festival tüm güne yayılan gösterimleri ile 5 gün boyunca sinemseverlere  yoğun bir gösterim izleme ortamı yaşatacak.

“FotoMessage” sergisi de 24-29 kasım arası görülebilecek

Festival kapsamında 22-30 Kasım tarihleri arasında “Pegasos Cinema Lab” adlı 3 günlük atölye ve Lefkoşa’da kısa film çekiminden oluşan bir de bölüm yer alıyor.

 Çevre,barış,cinsiyet eşitliği konularında fotoğraflardan oluşan “FotoMessage” adlı sergi de 24-29 Kasım tarihleri arsında Melina Mercouri Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Altın Afrodit Ödülleri 30 Kasım Cumartesi akşamı Pallas Tiyatrosu’nda yapılacak ve ödüller sahiplerini bulacak. İlk uzun metraj filme “Altın Afrodit”, ilk kısa filme “CYIFF Got Talent" ödüllerinin verileceği festival “İlklerin en iyileri”mottosuyla sinemaseverlerle buluşacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75