banner6

Kıbrıs’ın yasemin kokulu iç avlulu evleri

banner37

Semral Öztan, anılarındaki Kıbrıs kültürünü ve çocukluğunu seramiğe yansıttı

Kıbrıs’ın yasemin kokulu iç avlulu evleri
banner150 banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ


Seramik Sanatçısı Semral Öztan’ın “III. Kişisel Seramik Sergisi” sanatseverlerle buluştu, büyük beğeni topladı. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergi, 1-4 Mart tarihleri arasında ziyaret edildi.


“Siz çamura dokunun o sizin kalbinize dokunsun” sloganıyla sergisini hazırlayan Öztan, Kıbrıs kültürünü, çocukluk yıllarına ait hafızasına kazınan anıları eserlerine yansıttı.


“Yasemin kokulu iç avlulu evleri” anlatan eser, en çok beğeni alanlar arasında yer aldı.


Eserler, eski sokak oyunlarını, çocukların kapı önlerindeki sohbetlerini, savaşın kaybettirdiklerini ve daha birçok temayı anlattı.


Kıbrıs kültürünün yansıtıldığı sergiye girişte, kulağa çalınan “Yağ Satarım Bal Satarım” şarkısının çalınmasıyla ziyaretçiler hemen kendini konseptin içinde hissetti. Semral Öztan, Kıbrıs kültürüne ait ikramlıklarla da konseptini bütünledi.


Semral Öztan sergisinde yer alan eserleri şöyle anlattı:


“Alashia, Gipros, Kittim, Copper, Yatnana, Kıbrıs hepsi de benim vatanım.


Akdeniz’in kucağında yatan köpüklerinden Afrodit’in doğduğu canımdan çok sevdiğim güzel ülkem. Birçok kültürün yaşam sürdüğü savaşların, uygarlıkların kalıntılarını kucağında taşıyan, bütün yaşanmışlıkların izlerinden doğan, türküleri, efsaneleri, manileri ve destanlarıyla var olan ama savaşlardan kurtulamayan ülkem. 


Böyle bir ülkede doğdum ben. Unutamadığım savaşların ve katliamların yaşandığı…


Nenemin kucağında goncolozlu masallarla büyüdüm, kokusunu içimden atamadığım yasemin kokulu iç avlulu evlerde.


Demir ferforjeli kapıların önünde dizilirdi yaseminler sonra her günkü yerini alırdı nenelerin dedelerin göğsünde. Akşamüstü mis gibi kokuları dolardı iç avlulara. Sokak satıcıları çocuklar doluşurdu daracık sokaklara.


Şamişi, güllü dondurma, gannavuri hayat bulurdu çocukların dilinde. Tahtaravalli, beştaş, andrez, pirilli, lingiri, yağ satarım bal satarım, matsas götsas andribitsas, alaydan malaydan mektup saraydan…


Akşam olur güneş batar, sokaklar boşalır. Toplaşırdı komşular çocuklarıyla evlerde, haftada bir televizyon seyredilen Türkçe filmlerde, kına gecelerinde, düğünlerde. Büyüklerin anlattığı fıkralar, ninelerin ördüğü tenteler ve “kadınlara beleş” yazlık sinemalarda sandalyede uyuyan çocuklar. Bunlar hafızama kazınan güzel ve mutlu anılar.


Böyle yaşandı benim çocukluğum, anneannemin kucağında korkularla. Sonra kapalı şehirlerde yaşandı gençliğim. Kapanırdı demir kapılar, tıpkı barikatlarda kapanan şehirlerin kapıları gibi. Barikatlar, bombalar, silahlar, jetler ve en güzeli dostluklar çocuk yaşımdaki küçük anılar hafızamdaki büyük izleri taşır.


Anılarımız ve yaşadıklarımız değimlidir hayat? Yolumuzu çizmemize ışık tutan değişen, zamana göre geliştiren ve değiştiren… Sanat da böyle bir şey değil mi… Zamana göre değişen. Kendini yenileyen geliştiren, içinde yaşadığı çağa dünyaya ayak uyduran, toplumları kültürleri insanları yaklaştıran ve kaynaştıran.


Ama bilmem ki sanat unutturur mu insana savaşın kötü izlerini…


Seramiğin dilini çözmek de yaşanmışlıklarla bağlantılı olarak değişir. Seramiğe anlam yüklemek de o denli zenginleştirir ve değiştirir.


 Bu sergim yaşanmışlıklardan ve hafızamdan iz bırakan anılardan oluşmaktadır. Sıcak bir yuva, kardeşlik, dostluk, sevgi, mekanların özel ve doğal dokusu, yaseminler, bir zamanlar oynanan çocuk oyunları savaş anları, kültürel değerlerimizin kaybolması veya bununla karşı karşıya kalmanın verdiği hüznü anlatır. Mutlu anılar kadar yaşadığımız savaşların etkisi de çocukluğumun büyük bir bölümünü kaplar. Göç, ülkemin çaresiz bölünmüşlüğü, korkular, mekanlarda kaybolmalar, kaybetme korkular, yok olmak, yok olmanın önüne geçememek, yitirmek yalnızlık ve sığınma duyguları çocukluğumda hep hissettiklerim oldu.


Kısacası bana dokunan herşey çalışmalarımın temasını oluşturdu”.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2022, 15:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110