Kıbrıslı Türk kadınların hayat mücadelesini anlattı

banner37

Sanem Koç’un 2016’de kaleme aldığı “Annem Ne Cesurmuş” kitabında birbirinden farklı 11 hikaye yer alıyor

Kıbrıslı Türk kadınların  hayat mücadelesini anlattı
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ

   Yarın Anneler Günü… Şimdiden tüm annelerin bu özel gününü kutluyorum.

   Kıbrıslı Türk kadınlarımızın geçmişine baktığımızda her birinin bizlere anlatacağı hikayesi olduğunu biliyoruz. Savaş yıllarını yaşamış, zorlu günlerin üstesinden gelen kadınlarımız, o günlerin kahramanlarından…

   Annelerimizin o yıllarda verdiği mücadeleyi düşünürken, 2016 yılında Sanem Koç’un kaleme aldığı “Annem Ne Cesurmuş” kitabı aklıma geldi.

banner134
   Koç’un, ilk yazarlık deneyimi olan kitabında 11 Kıbrıslı Türk kadının hayatından kesitler var.

   Kadın, geçmiş ve mücadele vurgusu yapılan kitapta Sanem Koç, savaş yıllarında mücadele veren Kıbrıs için büyük emeği olan 11 kadınla bire bir gerçekleştirdiği söyleşiyi okuyucuya sundu.

   Kitapta Firdevs İslamoğlu, Emine Aşık, Ayten Berkalp, Türkan Aslan, Mesude Çetinalp, Havva Suphi, Güzide Tunç, Gülbahar Göçkün, Fikriye Ecesoy, Vahide Mağusalı ve Pervin Dorak’ın geçmişte verdikleri mücadeleler anlatılıyor.

   Kitap, Kıbrıs’ın yakın tarihinde kadınların verdiği emek ve mücadelelere atfen yazıldı.

Koç: Hislerimi anlatmaya kelimeler yetmez

   Sanem Koç’a ulaşarak kitabını bizlere anlatmasını istedim.

   Koç, kitabının çıktığı o günlerde yaşadığı heyecanın unutulmaz olduğunu ifade etti. Koç, “Kıbrıs Türk kadınlarının dile getirilmiş, getirilmemiş emeklerine ve verdikleri mücadelelere ses verebildiğim, tarihe kayıt düşebildiğim için kendimi çok şanslı görüyorum. Kitabımın ilgi görmesi ve okuyan insanların güzel yorumları da gururumu okşadı gerçekten. İlk kitabımla gelen bu güzel yorumların bana nasıl hissettirdiğini açıklamaya kelimeler yetmez sanırım” dedi.

   Koç, yurt dışı seyahatlerinin birinde tarihe merak saldığını ve kitabının doğuş öyküsünü şöyle anlattı:

   “Tarihe, 2014 senesinde çıktığım bir yurt dışı ziyaretiyle merak saldım. Bu gezi sırasında kendi tarihimizle ilgili bilmediğimiz birçok bilginin varlığını fark ettiğimde, kendi tarihimi neden bilmediğimi sorgulamaya başladım.

   İnsanın kendi bilmezliğini sorgulaması çok ilginç sonuçlar doğurabiliyor.

   Yakın Kıbrıs Türk tarihinde kadınların yeri ve kadın bakış açısıyla Kıbrıs tarihi konusunda da bilgi eksikliğimi fark ettiğimde ‘Annem Ne Cesurmuş’ hayat buldu. Kitabımda 11 Kıbrıslı Türk kadının yaşanmış hayat hikâyesi yer alıyor.

   1918 doğumludan, 1959 doğumluya, farklı meslek gruplarından 11 Kıbrıslı Türk kadının kendi ağızlarından; çocuklukları, gençlikleri, adada başlayan olayları ilk nasıl fark ettikleri, nasıl ayakta kaldıkları, verdikleri mücadeleleri ve emeklerini yazıya döktüm. Tarihi olayların kadın gözüyle yansıtılmasıyla beraber, geçmiş dönemin sosyokültürel yaşantısına biraz da olsa ayna tuttum.”

   Yazar, kitabı okuyanların geçmişten günümüze bir zaman yolculuğuna çıkacağını, o günlerin, gözlerinin önünde canlanacağını söyledi.

   Sanem Koç’un ilk kitabı olan ‘Annem Ne Cesurmuş’un kapağını, Mehmet İlkerli hazırladı. Kapağın üzerinde eski yıllara ait bir elbise ve askeri bot var.

   Koç, “Kitap kapağında kadın, geçmiş dönem ve verilen mücadeleyi simgelemek istedik. Bu noktada kitabımın grafik tasarımcısı Mehmet İlkerli ile çok düşündük. Geçmiş dönemin modasını yansıtan ve aynı zamanda kadını temsil eden elbise fikri benden, o dönemde yokluk içinde verilen mücadeleyi simgeleyen eski bir çift postalı kullanma fikri de Mehmet Bey’den geldi” dedi.

Anneler Günü’ne mesaj…

   Sanem Koç, ‘Annem Ne Cesurmuş’ kitabını anlattıktan sonra, konuşmasına Anneler Günü’ne özel birkaç cümle de ekledi:

   “Anne olmak yalnızca bir çocuğu dünyaya getirmek değil…

   Anne demek çocuğunu korumak, onu hayatta tutmak, yaşaması için emek ve mücadele vermek, hayata hazırlamak, hatta yeri geldiğinde çocuğunun hayatı için kendini siper etmek demek. Ki kitapta da bunun örneklerini okuyoruz. Savaş ortamı olsun, günlük hayatımız olsun, annelerimizin üzerimizdeki emeklerini anlatmaya kelimeler yetmez…

   Anneler Gününüz kutlu olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75