“Kıbrıs’ta bir ilk”

Sanatçı Turan Aksoy’un Girne’deki sergisi ve geçtiğimiz ay ‘RODIN His Lover & His Friends’ sergisi ile kuruluşunu gerçekleştiren Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi(ARUCAD) hakkında KIBRIS’a bilgi verdi.

“Kıbrıs’ta bir ilk”
  • 15 Aralık 2017, Cuma 9:39

Tünay MERTEKCİ

Sanatçı Turan Aksoy’un Girne’deki sergisini gezdik ve Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi hakkında bilgi aldık.

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım ÜniversitesiSanat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Aksoy, yalnızca sanat ve tasarıma odaklanan böyle bir üniversitesinin Türkiye’de ve Kıbrıs’ta bir ilk olduğunu vurguladı.

Farklı ülkelerde ve farklı alanlarda birçok sergi açan Aksoy, son 10 yılda odaklandığı şeyin, neo-liberal sistemin birey ve toplum üzerindeki etkisinin bir tür eleştirisi olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Turan Aksoy kimdir?

1964’de Erzincan’da doğdu. Düşündüklerini uygulama aşamasında farklı medyumlara ihtiyaç duyduğuna inanan sanatçı, çok-disiplinli bir üretim yolu çizer.

Kendi yaşamından olaylardan ve toplumsal normlardan yola çıkarak bunları kişiselleştirir, politize eder, yer yer soyutlar, erotik veya sarkastik hale getirir, meaforlarla veya gerçeküstü elemanlarla örerek tavrını belirler. Figür, mekan ve nesneleri mantık kurallarıyla çelişen özel bir algılama yöntemiyle çatışmalı hale getiren sanatçı, aynı zamanda ortamı ıssızlaştıran bir ilişkisizlik durumu veya oyunu kurma peşindedir.

Turan Aksoy, Girne Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi ve aynı zamanda İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde ders vermektedir.

2000li yıllardaki üretimin odağına, yaşamımızın her alanını belirleyen projeleriyle neo liberal politikaları alan, neoliberalizmin, birey yaşamıyla toplumsal yaşam arasındaki mesafeyi ve buna dışarıdan bakabilme gücünü azaltmasından yola çıkan sanatçı, tanımlar yapabilme isteğiyle; ‘Bekleyen Ünite’ (2007 Roxy Etkinlik Platformu), ‘Işıltılı Şey’ (2010), Toz ve Telaş’ (2011), ‘Bir Portre: Huzursuz’ (2013 Pi Sanat Galerisi), ‘Yönetilebilir Cennet’ (2015 Milli Reasürans Sanat Galerisi), ‘Hayali’ (2017 Art Rooms Sanat Galerisi) sergilerini üretmiştir.

Aksoy: Büyük bir cesaret isteyen iş

Kıbrıs’ta ve Türkiye’de de güzel sanatlar ve tasarım odaklı bir üniversitenin olmadığını söyleyen Aksoy, söz konusu üniversitenin bir ilk olacağını vurguladı.

Söz konusu bölümlerin, özel üniversitelerde fakülteler çatısı altında olduğunu belirten Aksoy, bu fakültelerin daha çok tasarım ağırlıklı olduğuna vurgu yaparak açılan sanat bölümlerinin daha sonra çoğunlukla kapatıldığını belirtti.

Akademi eğitimine benzer bir üniversite kurmayı hedeflediklerini söyleyen Aksoy, bunun gerek yatırımcı açısından gerekse akademisyenler açısından, büyük bir cesaret isteyen iş olduğunun altını çizdi.

“Kıbrıs’ın en iyi galerisi”

Aksoy, Kıbrıs’ta çok kısa zamandır bulunmasına rağmen, Kıbrıs’ın en iyi galerisi olan Art Rooms Galeri’de ‘Hayali’ adı altında bir grup iş sergilediğine dikkat çekti.

Söz konusu serginin çizmeye odaklı bir sergi olduğunu söyleyen Aksoy, bu serginin, neredeyse 25 yıldır yapmış olduğu çalışmalardan örnekler içerdiğini belirtti.

Aksoy, ‘Hayali’ adlı sergisinde, çizmeye odaklı çalışmaları da konu olarak bir birine bağlayabilecek, resim, üç boyutlu çalışmalar ve video gibi araya konulmuş işlerinin olduğunu da belirtti.

“Kıbrıs’la ilişkim 20 yıla dayanıyor”

Kıbrıs’la ilişkisinin yaklaşık 20 yıla dayandığını belirten Aksoy, Kıbrıs’a hiç gelmeden önce Emin Çizenel gibi duyduğu isimler olduğunu bildirdi ve daha sonraları ise Ümit İnatçı gibi dostlar edindiğine dikkat çekti.

Aksoy, ayrıca geçmiş zamanda birçok değerli Kıbrıslı öğrencisinin de olduğunu belirtti.

Yaklaşık 5 aydır Kıbrıs’a yerleştiğini söyleyen Aksoy, 2-3 tane sergi açılışı olduğunu belirtti. Bu süre içerisinde her zaman sevgiyle anacakları Hakan Çakmak anısına açılan sergi, Ümit İnatçı’nın sergisi ve bir de kendinin sergisi açıldığını söyleyen Aksoy, açılış açısından bakıldığından ilgiden memnun olduğunu ve gelebilecek insanların geldiğini belirtti.

Aksoy, sergi açılışından çok memnun kaldığını vurgulayarak Türkiye’den de sergi açılışına bazı sanatçıların, öğrencilerinin geldiğini belirtti ve gelenlerin de memnun kaldığını ifade etti.

“Güven meselesi sanat için önemli bir etken”

Güven meselesinin, sanatın yükselmesinde, koleksiyoner bir pazar ortamının oluşmasında önemli bir etken olduğunu düşündüğünü belirten Aksoy, ekonomik kararların da sanat için önemli olduğunu ifade etti.

Hong-Kong’un sanattan alınan KDV miktarını sıfırladığını vurgulayan Aksoy, istenirse bazı şeylerin yapılabileceğini dile getirdi.

Vergi meselesinin önemli olduğunu belirten Aksoy, sanata para yatırabilecek insanların kendilerini güvende hissetmelerinin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Aksoy, sanatçının yaptığı işin doğasının, bir güven ortamı bulup, düşündüğü şeyleri yapmak olduğunu ifade etti.

“Kuruluş ve eğitime başlama aşamasındayız”

Turan Aksoy, Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde eğitime başlamak için YÖDAK’ın onayını beklediklerini söyledi.

Aksoy, bir özel üniversitenin kendisini sanat ve tasarım odaklı olarak planlamış olmasının oldukça önemli bir şey olduğunu belirtti.

Okul olmak anlamında nelerin yapılabileceğinin üzerinde düşündüklerini ve çalıştıklarını belirten Aksoy, sanat üretiminde de trendlerin ister istemez geçerli olduğunu belirtti.

Atölye ve emek odaklı bir eğitim üzerinde durduklarını bildiren Aksoy, atölye ve emek odaklı olmanın, daha somut ve elle tutulabilir bir şey olduğu için daha başarılı olma olasılığının bulunduğuna dikkat çekti.

Aksoy, çok ciddi harcamalar yaparak, bir yandan dökümhane gibi çok geleneksel bir şey kurmakta olduklarını, bir yandan da lazer kesimler ve CNC atölyesi oluşturduklarını belirterek bunun öğrenciler için bir biriyle bağlantılı çok geleneksel ve çok güncel eğilimlerin birlikte işleyebileceği bir ortam sağlamak olduğunu ifade etti.

“Üç fakülte ve altı bölümle başlayacağız”

Mağusa’da kurulacak olan kampüsün planlarının hazır olduğunu belirten Aksoy, Mağusa’da kurulacak olan kampüsün, Girne’dekinin 10 katı gibi bir geniş, kapalı alan oluşturulacağını belirtti.

Aksoy, gerek sanat gerek tasarım için, tüm atölyelerin ayrı olabileceği, çok amaçlı atölyelerin olacağı ek bir bina gibi, öğrencilerin düşündükleri her şeyi gerçekleştirebilecekleri ortamlar için gereken her şeyin yapıldığını bildirdi.

Üniversite’nin ilk etapta eğitime başlamak için 3 fakülte ve 7 bölüm olarak açılacağını söyleyenAksoy, hali hazırda 3 fakülte ve 9 bölüm olarak planlanmış durumda olduğunu vurguladı.

Turan Aksoy’un dekanlığını yürüttüğü, sanat fakültesi adı altında plastik sanatlar bölümü ve fotoğraf ve video bölümlerinin ilk etapta açılacağını belirten Aksoy, daha sonra açılacak bölümün ise dijital sanatlar bölümü olduğunu belirtti.

Diğer bir fakülteninse iletişim fakültesi adı altında, görsel iletişim tasarımı bölümü, sinema bölümü ve yeni medya bölümünün açılacağını belirtti.

Tasarım fakültesi adı altındaysa, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümlerinin ilk etapta açılacağını ve sonrasında ise tekstil ve moda tasarımı bölümünün açılacağını bildirdi.

“Hedefimiz dünyadan öğrenci çekebilmek”

Başlangıçta bölge olmak üzere, tüm dünyadan öğrenci çekebilmek temel hedeflerinin olduğunu söyleyen Aksoy, bu şekilde düşünülmese bu kadar çabanın ve yatırımın zaten olmayacağını söyledi.

Eğitim dilinin İngilizce olacağını söyleyen Aksoy, bu yüzden hazırlık okulu kuracaklarını belirterek öğrencilerin hazırlık aşamasını geçince eğitimlerine başlayacaklarını vurguladı.

Eğitim kadrolarında, Kıbrıslı, Türkiyeli, İngiliz, İranlı ve İtalyalı çok kıymetli ve donanımlı kişilerin olduğuna dikkat çeken Aksoy, uluslar arası nitelikli iyi bir kadro oluşturduklarını vurguladı ve kadronun git gide zenginleşeceğini de belirtti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık