banner6

Kıbrıs'ta sınırlarla yaşamak hem trajik hem de komik

banner37

“Smuggling Hendrix” Kıbrıs’taki sınırların traji komikliğini Lefkoşa’da bir köpeği takip ederek anlatıyor

Kıbrıs'ta sınırlarla yaşamak hem trajik hem de komik
banner99

Murat OBENLER/SELANİK

Bu yıl 59’ncusu gerçekleşen Uluslararası Selanik  Film Festivali’nden Türkiye’den ve Güney Kıbrıs’tan filmler de teker teker seyirciyle buluşuyor. Tolga Karaçelik’in yönettiği Kelebekler  ve Çağla Zencirci/Guillaume Giovanetti’nin yönettiği “Sibel” filmler Balkan Survey bölümünde seyirciyle buluşurken Kelebekler filmi gösterimi sonrasında yönetmen Karaçelik ve oyuncu Tuğçe Altuğ festivalde sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. Uluslararası Yarışmada yarışan Güney Kıbrıs’tan Marios Piperides’in yönettiği “Smuggling Hendrix” de 6 Kasım Salı günü Yunanistan galasını Selanik’te yaparken Simon Farmakas’in yönettiği “Sunrise in Kimmeria” ve  Aliki Danezi Knutsen’in yönettiği “Chinatown – The Three Shelters” de film ekiplerinin katılımıyla seyirciyle buluştu. 6 Kasım Salı gecesi Festival kapsamında Egli Yeni Hamamı’nda yer alan etkinlikte  Foivos Delivorias ve orkestrası tarafından Yunan sinemasının ünlü film müziklerinden bir seçki sunuldu. 

Karaçelik: “İnsanlar gülsün diye bu filmi çektim”

Kelebekler yönetmeni Tolga Karaçelik Soru –Cevap bölümünde Sarmaşık’tan sonra oluşan beklentilerin tersine mizahi yönü fazla olan bir hikaye olan “Kelebekler” i çekmeyi tercih ettiğini söyleyerek filmin dünyadaki festivallerde sinemaseverler tarafından doğru bir şekilde anlaşılmasından son derece mutluluk duyduğunu ifade etti. 3 kardeşin uzun yıllar sonra ölüm döşeğindeki babalarının çağrısı üzerine köye gerçekleştirdikleri yolculuğunu,tekrardan birbirlerini tanıma sürecine dönüşen köydeki zamanlarını anlattığını belirten yönetmen bu filmle insanların en stresli ve sorunlarla boğuştuğu zamanlarda bile gülmesini istediği için bu filmi çektiğini kaydetti.

Piperides: “Sınırların kara mizah durumunu komedi ile anlatmaya çalıştık”

Kıbrıslı Rum yönetmen Marios Piperides ve film ekibi de Olimpiyon Tiyatrosu’ndaki “Smuggling Hendrix” filmi gösterimi öncesinde seyirciyi selamlarken büyük bir beğeni toplayan film sonrasında yönetmen Piperides soruları cevapladı. Kıbrıs’ın bugünkü durumu ile ilgili bir film yapmak istediğini söyleyerek senaryo aşamasında özellikle yaşamlarla ilgili birçok araştırmalar yaptığını,filmi çekerken de Kıbrıs’ta birçok taraf arasındaki dengeyi sağlamaya hassasiyet gösterdiğini ifade etti. Filmin tamamına yakınını Güney Lefkoşa’da çektiklerini ve Lefkoşa Surlariçi’nin tamamının birbirine benzer bir mimari ve tarihi özellik taşıdığı için filmin atmosferini yakalamakta zorlanmadıklarını kaydeden Piperides Kuzey’de ise sınırlı bir ekiple sadece bir gün çekim yaptıklarını ifade etti. Filmin en zor yanının BM kontrolündeki bölgede yapılan çekimler olduğunu ve bazı katı kurallar zincirinin kendilerini çok zorladığını söyleyen yönetmen yine de tüm prosedürleri tamamlayıp çekimleri yapabildiklerini kaydetti. Kendisinin Kıbrıs’ın bir bütün olduğuna,sınırların veya iki tarafın olmadığına inandığını belirten yönetmen bunu filmde Jimi adlı küçük bir köpekle vermeye çalıştıklarını ve ülkedeki sınırların kara mizah halindeki durumunu komik öğelerle seyirciye vermeye çalıştığının altını çizdi. Piperides, “Kıbrısta biz tek ülkeyiz,tek halkız,gerisi hep siyaset

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104