Kısa filmler Marmaris’e taşınıyor

banner37

5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nde toplam 211 film gösterilecek

Kısa filmler Marmaris’e taşınıyor
banner99

   Ana teması “Göç ve Mültecilik” olarak belirlenen toplamda 211 filmin izleyiciyle buluşacağı 5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali (MUKFF) 15 Ekim’de başlıyor. Yurtiçi ve yurtdışında farklı şehirlerde eş zamanlı gösterimler yapacak olan festival, ilk kez belediye bünyesinde gerçekleşecek. Festivalde birçok bölüm yer alırken Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Liseler Arası Kısa Film Yarışması kapsamında toplam 49 film yarışacak.

Oktay: Marmaris Belediyesi festivali kurumsal olarak sahiplendi

   Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Festival Direktörü Şeref Öztürk, festival komitesi üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk ve sponsor firmaların temsilcilerinin de katıldığı basın toplantısında Belediye Başkanı Oktay, “Göreve geldikten sonra aldığımız meclis kararıyla bu organizasyonu kurumsal olarak sahiplendik. Bu festivali organize eden, Marmaris’e böyle bir katkı sunan, özveriyle festivale sahip çıkarak çalışan bütün arkadaşlarımıza bir kez daha Marmaris adına teşekkür ediyorum. Festival Marmaris’in turizm potansiyeli daha da ileri seviyeye ulaştıracak” dedi.

banner134
Açılışta “Kıyıya Vuran Tahta Bavul” belgeseli gösterilecek

   Yönetmen Tahsin İşbilen’in “Kıyıya Vuran Tahta Bavul” isimli belgeseli ve yönetmenliğini Sinan Uzun ve Pelin Uzun’un yaptığı “Akdeniz” adlı klip Festivalin açılış töreninde gösterilecek. Ayrıca etkinlikler kapsamında yönetmenlerin de katılımıyla göç ve mültecilik üzerine panel düzenlenecek.

Perihan Savaş’a Onur Ödülü, Meriç Başaran’a Emek Ödülü

   MUKFF’de kısa filmler bu yıl iki yarışma kategorisinde kıyasıya mücadele edecek. Yönetmen İlker Canikligil, akademisyen Murat Tırpan, eski kültür müsteşarı Gülşen Karakadıoğlu, oyuncu Irina Ivkina ve genel sanat yönetmeni Natali Yeres’in yer aldığı Ana jüri, Ulusal Kısa Film Yarışması (belgesel, kurmaca, deneysel ve animasyon kategorileri) ve Ulusal Liseler Arası Kısa Film Yarışması kapsamında toplam 49 filmin değerlendirmesini yapacak.

   Festival Direktörü Şeref Öztürk ise Marmaris ile birlikte eş zamanlı olarak; İstanbul Kadıköy Kabul Sanat Evi’nde, Norveç Trondheim’da, Antalya Patara’da, Kars’ta ve Muş Bulanık’ta film gösterimlerinin olacağını belirterek, “Gösterim yapılacak kentlerde, yüzlerce kişiden oluşan halk jürisi finale kalan filmleri değerlendirerek puanlama yapacak ve en yüksek puanı alan filme “Halk Jürisi Özel Ödülü” verilecek.

   Festivalde bu yıl Türk Sineması’nın usta oyuncusu Perihan Savaş’a “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ve oyuncu Meriç Başaran’a “Sinema Emek Ödülü” verilecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75