banner6

Kitaplar incelendi, sergi gezildi

banner37

Işık Kitabevi tarafından bu yıl “İnatla Umutla Çoğalmak” temasıyla düzenlenen 30. Kitap Fuarı, başladı. Açılışta “30 Yılın Sergisi” adıyla fuarın geçmiş yıllarından fotoğrafları sergilendi.

Kitaplar incelendi, sergi gezildi
banner151 banner143

Mehmet KARA

 

İlki 1987 yılında Mimar ve Mühendisler Odası’nda masa ve inşaat kalasları kullanılarak gerçekleştirilen Kitap Fuarı’nın 30’uncusu dün başladı.

Lefkoşa’da Kızılbaş Kilisesi’nde yer alan ve Işık Kitabevi tarafından düzenlenen Kitap Fuarı, “İnatla Umutla Çoğalmak” temasıyla 15 Eylül’e kadar sürecek.

Okur ve yazarların buluştuğu açılışta, “30 Yılın Sergisi” adıyla fuarın geçmiş yıllarından fotoğraflar sergilendi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı başta olmak üzere çok sayıda kitapseverin katılığı fuara ilgi, her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça yoğundu.

Açılışta ayrıca sanatçılar Alkapon ve Arda Gündüz de konser verdi.

Merlen: İnsanlar okuyarak doğruya ulaşır

Işık Kitabevi sahibi Nahide Merlen, ilk fuarlarını 1987 yılında Mimar ve Mühendisler Odası’nda masa, raf ve inşaat kalaslarını kullanarak açtıklarını söyledi.

İlk fuarı açtıkları zaman kitapların yasaklı dönemleri olduğunu kaydeden Merlen, “İnsanlar kitap okuyarak, araştırarak, farklı yayınları takip ederek doğruya ulaşır” dedi.

Paneller, şiir geceleri ve sohbet toplantıları

 

Bu arada, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin de destek verdiği fuar boyunca paneller, şiir geceleri ve sohbet toplantıları düzenlenecek.

Tüm kitapların yüzde 10 indirimli satılacağı fuar, pazar hariç her gün 09.00- 13.00 ve 17.00 – 24.00 saatleri arasında, pazar günü ise 17.00 - 24.00 arasında açık olacak.

Işık Kitabevi 30. Kitap Fuarı’nın onur ödülü Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’e verilecek.

Tüm etkinlikler Kızılbaş Kilisesi’nde bulunan Gençlik Merkezi’nde 20.30’da başlayacak.

Fuar programı

5 Eylül Salı:

Panel: “Üreterek Çoğalmak”, konuşmacılar: Aziz Kaya (Lefke Belediye Başkanı ), Cemil Sarıçizmeli (Mehmetçik Belediye Başkanı), Mehmet Harmancı (Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı), Ahmet Benli (Gönyeli Belediye Başkanı)

6 Eylül Çarşamba:

Türkiye’den Konuk Yazar: Hasan Ali Toptaş. Sunum: Orhan Eskiköy

7 Eylül Perşembe

İki toplumlu şiir gecesi-Kıbrıs Sanatçı ve Yazar Birliği ve Kıbrıs Yazarlar Birliği’nin (Cyprus Writers Union) ortak etkinliği

8 Eylül Cuma:

Panel: “Hafıza tutulması; toplumsal mücadelenin kaybolan durakları”, konuşmacılar: Yaşar Ersoy, Kani Kanol, Hürrem Tulga. Moderatör: Tamer Öncül

9 Eylül Cumartesi:

Panel: “Hak arayışları”, konuşmacılar: Erman Dolmacı (Kuir Kıbrıs Derneği), Doğuş Derya (Fema), Öncel Polili (İnsan Hakları Vakfı), Faika Paşa (Mülteci Hakları Derneği)

10 Eylül Pazar:

Panel: “Kıbrıslı Türklerin Yurdu Neresidir? Çoğalmak mı Daralmak mı?”, konuşmacılar: Niyazi Kızılyürek, Tufan Erhürman, Hakkı Yücel

11 Eylül Pazartesi:

Panel: “Popülizme karşı direnmek (Avrupa, Ortadoğu, Kıbrıs)”, konuşmacılar: Nur Köprülü, Sait Aksın, Mustafa Ongün. Moderatör: Fatma Güven Lisaniler.

12 Eylül Salı:

Panel: Zaim Sineması; “Gül ve Ekmek”, konuşmacılar: Derviş Zaim, Cihat Arınç. Moderatör: Pembe Behçetoğulları

13 Eylül Çarşamba: 

Panel: “Direnerek çoğalmak”, konuşmacılar: Birol Karaman (Girne İnisiyatifi), Okan Dağlı (Mağusa İnisiyatifi), Teoman Oktay (Lefke Platformu), Bahadır Mahmutoğlu (Esnaf ve Zanaatkarlar Odası)

14 Eylül Perşembe: 

Panel: “Edebiyat ve Çoğalmak”, konuşmacılar: Halil Karapaşaoğlu, Ahmet Yıkık, Ceyhan Özyıldız. Moderatör: Fatoş Avcısoyu Ruso

15 Eylül Cuma:

Panel: “Her Şeye Rağmen Birlikte Durmak”, konuşmacılar Sami Özuslu (Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı), Yorgos Frangos (Kıbrıs Gazeteciler Sendikası Başkanı), Ali Kişmir (Basın Sen Başkanı) Düzenleyen: KTGB,

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 11:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104