Klasik müziğin notaları zeytin ağaçlarının kokusuna karıştı

banner37

banner87
Klasik müziğin notaları zeytin ağaçlarının kokusuna karıştı
banner99

Murat OBENLER

Pharos Sanat Vakfı tarafından bu yıl 19.’su düzenlenen uluslararası çağtaki Pharos Oda Müziği Festivali muhteşem atmosferiyle büyüleyen The Olive Grove’de (Delikipos’taki Zeytinlik) yer alan final konseri ile sona erdi. 6 Haziran Perşembe gecesi festivalin yeni açık hava mekanı olan Delikipos köyündeki The Olive Grove’de(Delikipos’taki Zeytinlik) gerçekleşen final konserinde Şef Yiorgos Kountouris yönetimindeki Kıbrıs Gençlik Senfoni Orkestrası  eşliğinde  solitler Anna Tifu (keman), Christel Lee (keman) ve Ashley Wass (piyano) sahne alarak Mendelssohn, Sarasate ve Vitali’nin eserlerini icra etti.


Hem gençler hem solistler Tifu, Lee ve Wass büyük alkış aldı
İki bölümden oluşan konsere katılan birçok milletten sanatsever zeytin ağaçlarıyla çevrili doğal mekanın seyircilere ayrılan sandalyelerini tamamen doldururken birçok kişi de konseri ayakta izledi. Kıbrıs Gençlik Senfoni Orkestrası’na üyesi gençler başarılı performanslarıyla göz doldururken solistler Anna Tifu, Christel Lee ve Ashley Wass icra ettikleri parçalardan sonra dakikalarca alkışlandı.


Keheyan: “Sanat insanın ruh sağlığını besler ve onarır”
Pharos Sanat Vakfı Kurucusu ve Direktörü Garo Keheyan festivalin düzenlenmesinde katkı koyan sponsorlara ve takım arkadaşlarına teşekkür ederek başladığı konuşmasına festivalin hem yüzlerce çocuğa atölyelerle eğitim vermesi açısından hem de uluslararası ve Kıbrıs’tan üst düzey sanatçıları sanatseverlerle buluşturması açısından çok önemli bir görevi yerine  getirdiğini söyledi. Konuşmasının devamında sanatın gücüne ve insan sağlığı üzerindeki inanılmaz olumlu etkisine dikkat çeken  Keheyan insanların hayat koşuşturması ve hayatta kalabilme yarışına odaklanarak ruh sağlıklarıyla ilgilenmeyi unuttuklarını kaydetti. Sanatın insanın ruhsal dünyasında onarıcı/besleyici bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan Keheyan gündemlerinde sanata yer veren toplumları diğerlerine göre daha ileriye gidebilme imkanı yakalayacağının altını çizdi.

Keheyan:“Kıbrısın sanat turizmi yapacak çok uygun bir iklimi var”
Kıbrıs’ın sanat turizmi yapmaya çok uygun bir iklimi olduğunu ve bunun teşvik edilmesini istediklerini kaydeden Keheyan “Festivalimize birçok uluslararası sanatçı katılıyor ama bunu sanatsever seviyesine de yayabiliriz. Pharos gibi vakıfların ve festivallerin daha fazla desteklenemesi durumunda yılların tecrübesi ile bunu başaracak iletişim ve bilgi altyapsına da sahibiz.Bu yıl da çok güzel bir festival olmasında katkı koyan tüm sanatçılara ve sanatseverlere bir kez daha teşekür etmek istiyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96