Kültürel hazinelerimize sahip çıkın!

banner37

Ercan Havaalanı ile Gaziköy arasındaki yolun üzerinde bulunan Arif Paşa Su Kemerleri’nin yıkılma tehlikesi yaşaması bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu

banner87
Kültürel hazinelerimize sahip çıkın!
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ercan Havaalanı ile Gaziköy arasındaki yolun üzerinde bulunan tarihi Arif Paşa Su Kemerleri, bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle adeta yıkılma tehlikesi yaşıyor.

Osmanlı Dönemi’nden bize miras kalan tarihi su kemerlerin bazı bölümleri yıkılırken, bazı bölümlerinde yer yer göçükler oluşmaya başladı.

KIBRIS’a konuşan bölge sakinleri, söz konusu eserin eskiden ‘Ornuta çiftliği’ denilen bölgenin içerisinde olduğunu belirterek, “Arif Paşa Su Kemerleri’ne yıllardır bakım yapmadılar. Bu eser bize Osmanlılardan miras kaldı ama kimse bu eserimize sahip çıkmadı. Kemerlerin bazı ayağında göçükler oluştu. Kültürel hazinelerimize artık sahip çıkın” şeklinde sitemde bulundu.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ise, Arif Paşa Su Kemerleri’nin Vakıflar İdaresi’nin malı olduğunu belirterek, söz konusu su kemerlerinin tadilatının yapılabilmesi için Vakıfları İdaresi Müdürü İbrahim Benter ile en kısa zamanda görüşme yapacaklarını kaydetti.

Arif Paşa Su Kemerleri

Öte yandan Doç. Dr. Netice Yıldız’ın “Kıbrıs’ta Osmanlı Kültür Mirasına Genel Bir Bakış” adlı çalışmasında Arif Paşa Su Kemerleri’ne de yer verildi.

Söz konusu çalışmada, tarihi su kemerlerinin yığma taş usulü ile yapıldığı ve genellikle yuvarlak kemerli, yer yer sivri ve yer yer ise basık kemerli olduğu belirtildi. Ayrıca kemerlerin genellikle kısa ayaklar üzerinde yükselmekte olduğu ve kemer ayaklarının yer yer payandalar ile desteklendiği kaleme alındı.

Yıldız’ın yapmış olduğu çalışmada, Arif Paşa Su Kemerleri’nin kıvrımlı bir çizgi izleyen kemerlerin birden kaybolmakta olduğu, ancak bu kez de yolun sağında tek kemeri birkaç köprüye rastlandığı kaydedildi.

Doç. Dr. Netice Yıldız, kemerlerin ne zaman yapıldığının kesin olarak bilinmediğini, ancak kemerlerin Arif Paşa Çiftliği’ne su sağlamakta olduğunun belirlendiğini, bu yüzden de eserin Arif Paşa Su Kemerleri olarak adlandırıldığını yazdı.

“Kıbrıs’ta Osmanlı Kültür Mirasına Genel Bir Bakış” adlı çalışmasında Lala Mustafa Paşa vakıflarının arasında Balikitre (Balıkesir) suyu diye anılan bir su vakfının olduğunu dile getiren Yıldız, bu nedenle Arif Paşa Su Kemerleri’nin söz konusu vakıf ile ilgili olabileceğini düşündürmekte olduğunu kaydetti.

Yıldız’ın yaptığı araştırma çalışmasında, “Bu yörede hâlâ kullanılan sıra kuyular vardır. Bu kuyuların su kemerleri ile bağlantılı olarak yöreye su taşıdığı düşünülebilir. Ayrıca Kitchner’in bu yöreye ait haritalarında da çok sayıda suyolu olduğu görülmektedir. Lala Mustafa Paşa Vakfiyesi de göz önüne alınarak daha fethin ilk yıllarında bu bölgede yoğun yerleşim yerleri olduğu, bu yıllarda suyollarının yapılmış olduğu, günümüzde de yolun her iki tarafında kalıntılarını izlediğimiz bu kemerlerin de muhtemelen ilk olarak fethin hemen sonrasında yapıldığı düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75