banner6

Kültürel mirasımız sahipsiz

banner37

Oya Kutsal “Metruk Tarihler Ülkesi MS. 2016” adlı kitabıyla Kuzey Kıbrıs’ın tarihi zenginliğini ortaya koydu… Kutsal’ın kitabında yok olmaya başlamış 69 yapıt var…

Kültürel mirasımız sahipsiz
banner8

Aliye ÖZENCİ

Oya Kutsal… Kuzey Kıbrıs’ın tarihi eserlerini, zenginliğini kaleme aldı… Hatta kültürel mirasımızda yok olmaya başlamış eserleri de araştırdı…

“Metruk Tarihler Ülkesi MS. 2016” isimli kitap aslında tarihi eserlerimiz için yol gösterici…

    İki sene önce çıktığı gezi sırasında terk edilmiş durumda olan yapıların, yıkılmak üzere olduğunu fark eden Oya Kutsal, farkındalık yaratmak, yetkilileri harekete geçirebilmek için bu çalışmaya başladı.

   Sosyal medyada kurduğu grupla birçok duyarlı vatandaşın desteğini alan Kutsal, kitabında 69 esere yer verdi.

   Bu eserlerin yeniden hayata kazandırılıp, ülke turizmine katkı sağlayacağını düşünen Oya Kutsal, yayınladığı kitabı belge olarak kullanıp, devlet büyüklerine ulaştırmayı hedefledi.

  

Arjantinli misafirler

 

   Oya Kutsal, Girne Anafartalar Lisesi’nde İngilizce öğretmeni. Sosyal bir hayatı olan Kutsal, Güney Kıbrıs’ta tango kurslarına da katılıyor.

   Kitabın ortaya çıkma düşüncesi de dans kurslarında ortaya çıkıyor. Kutsal,  şöyle anlatıyor:

   “Güney Kıbrıs’ta katıldığım tango kurslarındaki öğretmenimiz Arjantin’in yöresel dansı olan tangoyu daha iyi gözlemlememiz için periyodik olarak öğretmenler getirmekteydi. Yine bir gün ziyarete gelen konuklar, Kuzey Kıbrıs’ı görmek istediklerini söyledi. Hocamız benimle irtibat kurup, ziyaret edebilecekleri tarihi yerleri birlikte gezmemizi istedi. Ben de öğretmenliğin verdiği sorumlulukla hemen proje ve plan çizmeye karar verdim. Sonra fark ettim ki tarihi yerleri çok az biliyorum”.

 

“Misafirlerime karşı utandım”

  

   Oya Kutsal, gezi planını çıkarmaya başladığında tarihi yerleri az bildiğini farkına vardıktan sonra bir arkadaşından yardım talep etti.

   Geziye çıkıldı ancak şaşkınlık ve hayretlik yaşandı… Kutsal, ülkemiz adına üzüldüğü o geziden de bahsetti:

   “Bizleri hiç bilmediğim köylere götürmeye başladı… Her adımda tarihi bir şeyler olduğunu fark ettim. Bir manastır… Bir çeşme… Bir şapel… Bu benim için farkındalık gezisi oldu. Arjantinli arkadaşımla ilk gördüğümüz şapele şaşkın ve bir o kadar da hayranlıkla bakmıştık. Yanına yaklaştıkça şaşkınlığımız arttı… O içimdeki coşku, hayal kırıklığına dönüştü. İçimi üzüntü, burukluk kapladı. Çünkü şapel, samanlık olarak kullanılıyordu. Sanırım yabancı misafirlerime karşı biraz da utanmıştım”.

banner134

 

Müthiş bir arşiv oluşturuldu

 

   Oya Kutsal, bu olay üzerine, ellerini sıvayıp sosyal medyada ‘Tarihi Eserlerimize Sahip Çıkıyoruz’ adında sosyal sorumluluk projesi başlattı.

   Grubun yöneticisi olarak arkadaşlarına ‘gezip gördüğünüz, atıl durumdaki eserleri bizimle paylaşın’ çağrısı yapan Kutsal, projeyi iki sene önce başlattı. Kısa sürede geri bildirimler alan Kutsal, “İnanılmaz duyarlı ve bilinçli insanlarımız olduğunu görmek beni mutlu etti. Zamanla inanılmaz bir arşiv oluşturmaya başladım.  Ben de arkadaşlarıma bu paylaşımları belgeleyip, gerekli mercilere teslim edeceğim konusunda söz verdim” dedi.

 

Kötü durumda olanlar

 

   Terk edilmiş, atıl durumda olan ve yıkılmaya başlayan tarihi yerlerin fotoğrafları çoğaldıkça eserlerin detaylarını da araştırmaya başladı Oya Kutsal…

   Materyal arttıkça Kutsal, “Metruk Tarihler Ülkesi MS. 2016” kitabının çalışmalarına da hız verdi.

   Bu projede 4 kişi yer alıyor. Proje sorumlusu ve düzeltmenliğini de Oya Kutsal kendi yaptı. Bilgi derlemesini Sibel Özmenek, fotoğraf belgemesini Mehmet Altuner ve Plumer Osman, görsel tasarımı da Hasan Sarpten yaptı.

   Kitap çalışmasına katkı koyan fotoğraf sanatçıları, ilçe ve köyleri dolaşarak atıl durumdaki yerleri fotoğrafladı.

   Oya Kutsal, Meclis Başkanı Sibel Siber’le ön çalışma yaparak, kitapta yer alacak tarihi eserleri belirledi. Kötü durumda olanları, turistin gidip görmek isteyeceği mekanları göz önünde bulundurarak seçimler yaptı, kitapta 69 esere yer verdi.

 

“Bu yerlere sahip çıkılsın”

   Oya Kutsal, “Metruk Tarihler Ülkesi -MS. 2016” isimli kitabı yayınlamasındaki amaçları şöyle sıraladı:

   “Çok önemli kültürel mirasa sahip olduğumuzu ve ülkemizde nelerin var olduğunu fark ettirmek istedik.

Bu yerlerin yok olmak üzere olduğunu ve bir an önce bu yerlere sahip çıkılması gerektiğini aktarmayı amaçladık. Özellikle bu iki ana fikirden yola çıkarak ülkemiz insanlarına ve devlet büyüklerimize mesaj vermek istedik.

   Tabi kitabı bastık, duyurduk demekle olmuyor. Atıl durumdaki bu eserleri kendi mimari özelliğini kaybetmeden bilinçli şekilde restore edilmesini sağlamak önemli”.

   Oya Kutsal, kendi imkanlarıyla arkadaşlarına söz verdiği gibi “Metruk Tarihler Ülkesi - MS. 2016” kitabını bastı. Okuyucuya da ücretsiz olarak dağıtıyor.

    "Metruk Tarihler Ülkesi MS. 2016" kitabının tanıtımı ve hazırlanan belgesel, 24 Ocak Salı gecesi saat 17.00’de Leymosun Kültür Evi’nde izleyiciye sunulacak. Tanıtıma, Türkiye tarihi, kültürü ve turizmi konusunda verdiği konferanslarla tanınan uzman Şerif Yenen de katılacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 14:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104