banner6

Kültürler İskele'de buluştu

banner37

Ülkemizde yaşayanlar ve yurt dışından KKTC’ye gelenler kültürlerini, İskele Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kültürlerin Kaynaşması’ etkinliğinde tanıtma fırsatı buldu.

Kültürler İskele'de buluştu
banner8

Ayşe BULUT

banner134

İskele Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kültürlerin Kaynaşması etkinliği İskele’de gerçekleştirildi.

Telsim’in iletişim desteğiyle yer alan etkinlikte, farklı yörelerden kültürler sergilenirken kurulan stantlarda da bölge halkı ürettiği yerel ürünleri satma imkanı buldu.

Kuymak, topalan, gullirikya, herse, hamur işi, el emeği ve göz nuru birçok ürünün sergilendiği stantlar renkli görüntüler oluşturdu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte güvercinler uçuruldu, Semazen gösterisi yapıldı, ardından da İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları Topluluğu ile Karadeniz Kültür Derneği Horon ekibinin gösterisi gerçekleşti.

Etkinliğe, 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, milletvekilleri, İskele Kaymakamı Kemal Yıldız, TKP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte gün boyu, Grup İskele Babutsa konseri, Grup Karnaval konseri, Phonix Line Dance Club gösterisi, Otantik Kıbrıs Halk Dansları gösterisi, Beyarmudu Belediyesi Anadolu Havaları Dans Grubu gösterileri, Grup Otantik konseri, Sirtaki ve Hasabiko Dans gösterisi, Türk Maarif Koleji Dans Grubu, Alevi Kültür Merkezi Deyiş ve Türkü Dinletisi, Ergazi Kadın Korosu, Esma Kızıl Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi Kangoo gösterisi yer aldı.

İlginin yoğun olduğu etkinlikte vatandaşlar, kurulan stantlardan hem Kıbrıs kültürü hem de yabacı kültürleri yansıtan ürünleri tanıma ve satın alma fırsatı buldu.

Etkinlikte ilk olarak bir konuşma yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, renklerin ve kültürlerin buluşma noktası olan İskele’de böylesi bir etkinliği düzenlemekten dolayı heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi.

Ülkede yaşayan tüm kültürleri İskele’de buluşturmayı başardıklarını ifade eden Sadıkoğlu, dini, dili, ırkı ne olursa olsun kültürlerin yaşatılmasının önemine değindi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da kültürlerin kaynaşmasının oldukça önemli olduğunu kaydederek, böylesi bir etkinliği düzenleyen İskele Belediyesi’ni kutladı.

“Biz kendi kültürümüzü uluslararası etkinliklerde elimizden geldiğince tanıtmaya çalışıyoruz” diyen Bakan Ataoğlu, tanıtım etkinliklerinin ülke turizmine katkı sağladığını belirtti.

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da farklı kültürleri barındıran ülkemizde böylesi bir etkinliği düzenleyerek kültürlerin kaynaşmasına vesile olan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na teşekkür etti.

Düzenlenen etkinlikte yörelere özgü birçok el emeği ürünlerin sergilendiğini kaydeden Eroğlu, ülkeleri yaşatanın kültürlerine sahip çıkmak olduğunu vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88