banner6

Kültürlerin beşiği 'Kültür Evi'

banner37

Güzelyurt Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve içerisinde Kıbrıs, Osmanlı ve Anadolu kültürünü içeren ve herkesin görmesi gereken bir yer olan “Kültür Evi” turistler ile halkın büyük ilgisi çekiyor.

Kültürlerin beşiği 'Kültür Evi'
banner8

Ali CANSU

Güzelyurt’ta yıkılmaya yüz tutmuş eski binalar birer birer tamir edilip hem halkın hem de turistlerin hizmetine açılıyor. Bunun bir örneği ise “Kültür Evi”.

Güzelyurt Belediyesi ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi işbirliğinde projelendirilip, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin finans katkılarıyla restore edilen Osmanlı Hanı, Kültür Evi olarak turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Osmanlı mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan yapı 340 metrekare kapalı alan ve 650 metrekare avludan oluşuyor. Kültür Evi’nin bir odası, Güzelyurt Belediyesi tarafından “Kıbrıs Türk Kültür Evi” olarak dizayn edildi.

“Kültür Evi, halkımız ve turistlere açıktır”

KIBRIS’a konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, üniversite kenti olma yolunda ilerleyen Güzelyurt’un yeni yaşam alanlarına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.

Özçınar, kentin doğal yapısını bozmadan, eski eserlere sahip çıkarak yeni projelere imza atmaya devam edeceklerini belirterek, yapılan projelerle Güzelyurt’a sahip çıktıklarını göstereceklerinin altını çizdi.

Özçınar, Güzelyurt Belediyesi olarak kentin alt ve üst yapısına yapmakta oldukları yatırımlar dışında kültür ve sanata da yatırımlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Harap olmuş, yıkılmaya yüz tutmuş bir yapının doğru projelendirildiği zaman nasıl bir görünüme büründüğünün güzel bir örneğinin “Kültür Evi” olduğuna dikkat çeken Özçınar, “Tarihi dokusunu bozmadan eski bir yapı tekrar insanlarımızın ve turistlerin hizmetine açıldı. Ülkemiz kültür hayatına Güzelyurt Kültür Evi ilave bir tesis olarak dahil olmuştur. Bunun yanı sıra kentimiz için de yeni bir cazibe merkezi oluşmasını sağlamıştır” dedi.

Kültür evinde neler var?

Kültür Evi’nin içerisinde Kıbrıs kültürü kokan bir oturma odası, sohbet köşesi, eski sandık üzerinde Lefkara işi ve bakır ibrikten tutun da kadınların giydiği bindallı, eski kitaplık, damat tıraşı canlandırması, davullu zurnalı müzisyen canlandırması, Kıbrıs köy evi oturma odası, eski hasır Kıbrıs sandalyeleri, köy mutfağı köşesi, köylü kadın kıyafetleri, yemeni sandığı, gülümdanlık ve buhurdanlık da yer alıyor.

Dışarıda avluda ise, küçük veya büyükbaş hayvanların bakımını yapan kişilerin giydiği kıyafetlerle bir manken bulunuyor. Tamamen bir Kıbrıs köy evini andıran ev, turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Osmanlı odasında ise Anadolu evlerinde kullanılan ahşap oyma kör pencere, ahşap iç mekan oturma sediri, mankenlerden oluşan geleneksel Anadolu kına merasimi, Anadolu evlerindeki selamlık odası ile evlenecek kızların giydiği gelin bindallısı yer alıyor.

Ayrıca, kına merasim kıyafeti, Anadolu mutfaklarında kullanılan bakır su güğümleri, bakır sini ve toprak kaplar bulunuyor. Eski Türk boylarında göçebe kervanlarını koruyan silahlı birlik askeri Ankara seymeni, bakır kalıp üzerine işlenmiş Osmanlı tuğrası, el nakışlı panolar, kahve köşesi, kına yakan kadınlar, nargile, tahta ayran yayığı, yöresel kıyafetlerle kahveci ve kadın kıyafetleri yanında Osmanlı, Anadolu ve Kıbrıslı kültürünün yer aldığı daha birçok unsur yer alıyor.

 

 

banner134

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 13:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104