Kültürümüzden esintiler

banner37

Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları Koruma Birliği ile Güzelyurt Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Kalkanlı Çakisdez Festivali’nin bu yıl 5’ncisi gerçekleştiriliyor.

Kültürümüzden esintiler
banner8

Güren TİLKİ

Köy Meydanı’nda yer alan festival, düzenlenen törenle açıldı.
Tören, sembolik kurdele kesimi, stantların gezilmesi ve ardından GÜSAD Halk Dansları Ekibinin folklor gösterisiyle başladı. Çakisdez festivaline bazı milletvekillerinin katılımı yanı sıra üst protokolün katılmaması gözden kaçmadı.
Törende daha sonra açılış konuşmasını yapan KAYDER Başkanı Muzaffer Sevim, amaçlarının Kıbrıs kültürünü bir sonraki kuşaklara aktarmak ve unutulmamasını sağlamak olduğuna vurgu yaparak, köyün simgesi olan anıt zeytin ağaçlarına olan duyarlılığı artırmak istediklerini söyledi.
Vodafone Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser de geçmişini bilmeyen hiçbir toplumun geleceğini inşa edemeyeceğine işaret ederek, kendi değerlerimizi geleceğe taşımanın çok önemli olduğunu kaydetti.
Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da etkinliğe protokolün ilgi göstermemesini eleştirerek, Kalkanlı köyünün ülkedeki diğer beldeler kadar değerli olduğunu söyledi.

banner134
Özçınar, Kalkanlı köyünün her geçen gün geliştiğine dikkati çekerek, köy halkının köyüne ve kültürüne sahip çıktığını görmekten mutlu olduğunu belirtti.
Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç de kültürümüzü sadece festivallerde değil, sürekli sahiplenmemiz, koruyup yaşatmamız gerektiğini kaydederek, özellikle anıt zeytin ağaçlarına, zeytinlerimize ve yerli ürünlerimize sahip çıkmanın çok önemli olduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından festivalin ilk günü, müzik dinletisi ve tombala çekilişi ile tamamlandı.
2 Ekim Pazar gününe kadar sürecek festivalde, çeşitli konserler, turnuvalar, dans gösterileri, anıt zeytin ağaçları gezisi gibi etkinlikler düzenlenecek.
 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75