banner6

“Kültürümüze Ait Çorap ve Çorap Bağları Sergisi- Motif”

banner37

Alayköy Folklor Derneği, 1800-1950 yılları arasında kullanılan çorap ve çorap bağlarını araştırdı

“Kültürümüze Ait Çorap ve Çorap Bağları Sergisi- Motif”
banner8

Aliye ÖZENCİ

Alayköy Folklor Derneği, 1800-1950 yılları arasında kullanılan Kıbrıs’a özgü çorap ve çorap bağlarını araştırarak yeniden gün yüzüne çıkardı.


“Kültürümüze Ait Çorap ve Çorap Bağları Sergisi- Motif” geride bıraktığımız günlerde Naci Talat Vakfı’nda

ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.


Kültürümüzü yansıtan sergide, renk, desen ve motiflerin ön plana çıktığı toplam 32 çorap ve çorap bağı yer aldı.


Alayköy Folklor Derneği Baş Eğitmeni Serkan Cemoğlu, hazırladıkları projeyi Kültür Dairesi’ne sunduklarını ve Dernekler Yardım Tüzüğü kapsamında onay aldıktan sonra çalışmalara başladıklarını anlattı.


Cemoğlu, çorap ve çorap bağları konusu araştırmalarında Ahmet Ömerağa ve Aziz Damdelen’in kitaplarını kaynak olarak kullandıklarını belirterek, araştırmaları sonucunda çok ciddi bir fotoğraf arşivi elde ettiklerini çok az sayıda ise sandıktan çıkan çoraplara ulaştıklarını söyledi.

  Uzun araştırmalar ve uğraşlar sonucunda, 5 şiş tekniği kullanarak ürünlerin gün yüzüne çıkarıldığını belirten Cemoğlu, açtıkları sergide elde ettikleri kaynakların sadece 4’te 1’ini halk ile buluşturduklarını, ilerleyen zaman içerisinde yeni bir sergi açma hedefleri olduğunu da aktardı.


Alayköy Folklor Derneği Baş Eğitmeni Serkan Cemoğlu, “Kültürümüze Ait Çorap ve Çorap Bağları Sergisi- Motif”i KIBRIS Ekran için anlattı.

Projenin çıkış fikri…


Serkan Cemoğlu, halk danslarının yıllardır araştırılarak istenilen doyuma ulaştığını ama geliştirilebilmesi ve daha iyi bir noktaya gelebilmesi için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.


Alayköy Folklor Derneği’nin ise, farklı bir projeye imza atmak amacıyla yola çıktığını belirten Cemoğlu, halk danslarının içinde barınan ama bugüne kadar hiç araştırılmayan ve gün yüzüne çıkmayan “çorap/çorap bağları”nı araştırmaya karar verdiklerini belirtti.


Cemoğlu, 2020’de derneğin “çorap ve çorap bağları” projesini hazırlayıp Kültür Dairesi’ne sunduğunu, kısa sürede de projenin Kültür Dairesi Dernekler Yardım Tüzüğü kapsamında onay gördüğünü ve çalışmalara başladıklarını anlattı. 


1800’lü yılların sonlarından başlayarak, 1950’lilere kadar kullanılan “çorap ve çorap bağlarını” araştırdıklarını dile getiren Cemoğlu, dernek olarak çıktıkları bu yolda kaynaklara ulaştıkça, halkın kıyafetlerini süsleyen bu giyimin, ne kadar renkli ve derin bilgilere sahip olduğunu öğrendiklerini dile getirdi.

banner134

Katkı koyanlar


Alayköy Folklor Derneği Baş Eğitmeni Serkan Cemoğlu, dernek olarak çıktıkları bu yolcukta zorluklarla karşılaştıklarını ama yılmadan, çalışmalara dört elle sarıldıklarını ifade etti. Cemoğlu, yaklaşık 1 yıl süren çalışma sonrasında ise projeyi başarıyla tamamladıklarını söyledi.


Cemoğlu, projenin hazırlık sürecini anlatarak devam etti:


“Bir fikrimiz vardı ama, tam olarak nerden başlayacağımızı bilemiyorduk.


Biz de ilk olarak çorap ve çorap bağları konusuna hakim olan, bilir kişilerin yer alacağı bir komite oluşturmaya karar verdik. Komitede de projeye büyük destekleri dokunan Emete Galatyalı, Ahmet Ömerağa ve Dervişe Çeliker’de yer aldı.


Ulaştığımız kişiler bir elin beş parmağını geçmiyordu... İşin içine girdikçe bu konuda elde edebileceğimiz yazılı kaynakların ve materyallerinde çok az olduğunu fark ettik”.


Ahmet Ömerağa’nın bu konuda çok değerli bir fotoğraf arşivinin bulunduğunu ve bu kaynağın projenin yol almasına büyük rol oynadığının altını çizen Cemoğlu, “El işleri konusunda profesyonel olan Öğretmen Emete Galatyalı’da işleme teknikleri konusunda bize yardımcı oldu. Lefkoşa Belediyesi bağlı kadın kollarında öğretmen olan Dervişe Çeliker ise, Kıbrıs Kültüründe yer alan çorap ve çorap bağlarının teknik konuları hakkında bilgiler aktardı” şeklinde konuştu.

Sandıktan çıkan çoraplar


Bilir kişilerle birçok kez toplantılar yapıldığını belirten Cemoğlu, ilk aşamayı geçtikten sonra ikinci bir zorlukla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.


Cemoğlu devam etti:


“Kısa süre içerisinde mükemmel diyebileceğimiz bir fotoğraf arşivine sahip olduk. Sıra bu çorapların üretimine gelmişti. Ama bunları kim işleyecekti?


 Dervişe Çeliker, Emete Galatyalı ve dernek yönetimi olarak, el işinden anlayan 6 kadına ulaştık ama sorunlarımız devam ediyordu.


Çorapları işleme konusunda teknik bilgilerimiz hala eksikti. Burada devreye ben girdim… Daha önce hiç kullanmadığım bilgisayar programını öğrendim. Elde ettiğimiz fotoğrafları bilgisayara aktararak en ince ayrıntısına kadar inceledim. Kare kare şekil şekil tasarlayarak motifleri ortaya çıkardım. Çorapları işleyecek olan kadın arkadaşlarımıza, örnekleri, kaç say ilmek olacak, kaç sayı aşağıya inecek, renk nerde değişecek gibi tüm işleme tekniklerini verdik. Onlarda büyük emek ve çaba ile bu çorapları örerek yeniden hayat bulmalarına yardımcı oldular”.


Cemoğlu, araştırmalar sırasında sandıktan çıkan çorap ve çorap bağlarının ise, bu süreçte özellikle renk konusunda kendilerine ciddi anlamda referans ve yardımcı olduğunun da altını çizdi. 

“Elimizdeki kaynaklar yeni sergi açmamıza yetiyor”


Uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra büyük emeklerle örülerek gün yüzüne çıkan çorap ve çorap bağları geçtiğimiz günlerde “Kültürümüze Ait Çorap ve Çorap Bağları - Motif” ismi verilen sergide halkın beğenisine sunulduğu hatırlatan Cemoğlu, “Ürettiğimiz bu ürünleri elle tutmaya başladığımız zaman, ne kadar büyük bir iş başardığımızı gördük” dedi.


Cemoğlu, serginin açılmasında en büyük başarının, Alayköy Folklor Derneği’nin olduğunu da vurguladı.


“Çıktığımız yol bitti demek isterdim, ama aslında şimdi başlıyoruz” diyen Cemoğlu, araştırmalar sırasında elde ettikleri materyallerin sadece 4’te 1’ini kullanarak sergiyi açtıklarını belirtti.


Ellerinde var olan kaynaklar, arşiv ve materyallerde ilerleyen zamanlarda yeni sergiler açabileceklerini dile getiren Cemoğlu, “Elimizdeki kaynak ve bilgileri daha derinlemesine ele alarak, halka sunmak istiyoruz. Keyifli ve yorucu bir dönem geçirdik ama yeni projeler sunmak içinde sabırsızlanıyoruz” dedi.


Sergide 80-90 yıllık kadın ve erkek çoraplarının yer aldığını ifade eden Cemoğlu, eski yıllarda koyun yününün eğrilerek yapıldığı çoraplara sıklıkla rastladıklarını, bunun yanı sıra çoraplarda renkliliğin gözlerinden kaçmadığını anlattı. Cemoğlu, çorap ve çorap bağları konusu araştırmalarında Ahmet Ömerağa ve Aziz Damdelen’nin kitaplarını kaynak olarak kullandıklarını belirtti.


Cemoğlu, “Kültürde kesinlikle oldu bitti dememek lazım… İleriye gidebilmek için kültürümüze gereken değeri vermek ve sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu başarırsak gelecek nesillerde senindir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dervise celiker
Dervise celiker - 6 ay Önce

Corap "motif" sergisi cok emek harcanarak yapildi.poraplarin hazirlanmasinda emegi gecen,Kibris Turk Islemelerini Arastirma ve Yasatma Derneginin baskanlyim. Belediye ye bagli degiliz.bilginize getirmek istedim.sergi cok guzel kulturumuze katki koymustur.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104