banner6

'Lefkara' işinde usta

banner37

Behice Biran… Küçük yaşta el sanatlarına olan merakını araştırmalarla pekiştirdi ve birçok kişinin dikkatini çekti.

'Lefkara' işinde usta
banner99

Gülten Özyakup SEZGİN

El işleri üzerine birkaç kitap yazdı, el emeği işlerini sergiyle beğeniye sundu… Ama ‘İğne Lefkara’ işinde usta… Bu alanda araştırmaları, yazıları var… Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı Türk işlemeleri Karpaz dokumalarına yapılan nakış tekniğiyle işlediği birçok el emeği ürünü var.


El sanatları eğitmeni Behice Biran, Kız Meslek Lisesi’nde öğrenci olduğu dönemde hem el işleri üretti hem de bu konuda araştırmalar yaptı.


Araştırmaları Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından kitaplaştırılan Biran, ‘İğne Lefkara’ üzerine yaptığı çalışmalarla takdir edildi, bir dönem de Kız Meslek Lisesi’nde gönüllü olarak ders verdi.


Dönem sonu sergisinde yaptırdığı işlerle övgü alan Biran’a Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkilileri tarafından öğretmenlik teklifi götürüldü. Biran, sınava girerek başarı elde etti ve köy kadın kurslarında öğretmenlik yapmaya başladı.


Farklı okullarda elişleriyle ilgili düzenlenen kurslarda öğretmenlik yapan Biran, 2012’de Lefkoşa Bandabuliya’da kendi yerini açtı. Biran, Kıbrıs kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak istiyor.


Biran, merkezde sadece kendi ürettiklerini satışa sunuyor. Dükkânında da kadınlara el işleriyle ilgili kurs veren Biran, kadınlara meslek edindirmenin kendisini mutlu ettiğini belirtiyor.


Biran, 8 Mayıs 2012’de Saçaklı Ev’de “Keten Lefkara Desen Çizim’ adını verdiği kitabının da tanıtımını yaptı, ele emeği ürünlerini sergiledi.

Fotoğraflar: Johan DUCHATEAU

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104