banner6

Lefke festivalle coştu

banner37

Lefke’nin simgesi haline gelen hurma için düzenlenen festivalin sekizincisi dün gerçekleştirildi

Lefke festivalle coştu
banner99

Lefke Turizm Derneği ile Lefke Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 8. Hurma Festivali dün düzenlenen törenle açıldı. Lefke Belediyesi Kapalı Çarşı’da yer alan festival, Lefke Çarşısı boyunca gerçekleştirilen kortejle başladı.

Ardından festivalin açılış kurdelesi kesildi. Festivalde kurulan stantlarda hurmanın yanı sıra Kıbrıs’a özgü her türlü yiyecek, içecek ve el işi satışları yapıldı.

Bu yıl sanat ağırlı etkinliklerin yer aldığı festivalin açılış konuşmasını yapan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, amaçlarının Lefke bölgesinin üretim potansiyellerini yansıtan ürünleri festivaller vasıtasıyla tanıtıp gelecek nesillere aktarmak olduğuna işaret etti.

Karlıtaş, ülkedeki hurmaların uzun süredir Kırmızı Palmiye Böceği ile mücadele ettiğini anımsatarak, bu yönde önlemler alınmasının gereğine vurgu yaptı.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da Lefke için hurmanın ekonomik değerinden öte asırlardır devam eden bir simge olduğunu belirterek, hurmaların Kırmızı Palmiye Böceği’ne karşı mücadelenin sürdüğüne ve hurmaların yaşatılmasının önemine işaret etti.

Kaya, festivalde bu yıl cittaslow kardeşliği çerçevesinde Seferihisar’dan kadınları konuk ettiklerini kaydederek, ayrıca festival kapsamında uluslararası sanatçıların çeşitli sanatsal çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Lefke Kaymakamı Halil Çorba da hurmanın Lefke’nin simgesi olduğuna vurgu yaparak, festivale katılan ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Festival saat 22.00’ye kadar renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 08:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104