“Lefke’nin ruhu bir başka”

banner37

Doç. Dr. Elnur Ağayev’in yeni kitabı “Lefke Tarihinden Sayfalar” okuyucuyla buluştu

“Lefke’nin ruhu bir başka”
banner8

Lefke üzerine art arda eserler veren Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elnur Ağayev’in yeni kitabı “Lefke Tarihinden Sayfalar” çıktı.

Doç. Dr. Osman Erciyas’ın redaksiyonunu yaptığı kitabın kapak tasarımı Tufan Akansoy’a ait. Kapak fotoğraflarında Rifat Müdüroğlu’nun arşivinden 1960’lı yıllarda çekilen “Vasıf Palas Otel” ile Feridun Kemal Feridun’un arşivinden “Mualla Hanımın Evi” kullanıldı.

Ağayev’in daha önce yayınladığı “Güzelim Lefke” kitabının devamı niteliğinde olan bu çalışmada Lefke’de yaşayan insanlar, yaşanan olaylar ve tarihi mekânlar konu ediliyor.

199 sayfa olan kitaptaki konu başlıkları ise şöyle:

“Güzelim Lefke’nin Ardından”, “1881 Yılı Lefke Nahiyesi’ne Bir Nazar…”, “Lefke Belediyesi’nin Kuruluşu”, “Lefke’de Numune-i Terakki Mektebi’nin Açılışı”, “Lefke’den Uzak Tutulan Şimendüfer Hattı”, “Şen Gözlerin Adam Öldürdü”, “Lefke’ye Ait 1931 yılı Kira Sözleşmesi”, “Salih Hacı Kara Osman’ın Katil Olayı”, “… Dadlı Dilli Aziz’i Salı Günü Asdılar”, “Salıları Sallanan Lefke…”, “Lefkeli Yoksul Talebelere Yardım Müsameresi / 1943 Yılından Bir Kesit”, “Bağlıköy’den Kore’ye Gönderilen Türk Bayrağı”, “İbrahim Zeki Burdurlu ve Lefke”, “Lefke Muhtarı Hüseyin Fikret Bey / Aralık 1908-11 Mart 1986”, Lefkeli Şair Tayfun Yücer”, “Bir Gafgalla Yazısı”.

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan “Lefke Tarihindeki Sayfalar”ın ilk tanıtımı 10. Lefke Ceviz Festivali’nde yapıldı.

Ağayev, kitabını “sözlü, bölgesel ve belgeli tarihçilik” olarak görüyor.

Lefke’de 11 yıl…

Ailesiyle yıllar önce Lefke’ye yerleşen Ağayev, tam 11 yılını, mimari ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken güzel ilçe Lefke’de geçirdi.

Ağayev, Lefke’ye yerleşmesini şöyle anlatıyor:

“Geçici geldik, dönecektik ama birçokları gibi biz de Lefke’yi geçemedik. Geçemeyince burayı yurt edinmeyi düşündük. Ama bu kentin ruhunu yakalamadan bunu yapamayacağımızı anladık. Bundan dolayı da Lefke’nin tarihine, sanatına, kültürüne, gelenek, göreneklerine, mimarisine, sanatına yöneldim. Araştırmaya, okumaya başladım. Her yeni bilgiye ulaştığımda kendimi daha keyifli hissettim. Çünkü ruhum canlanıyordu. Çünkü Lefke kentinin ruhunu yakalamaya başlıyordum”.

banner134
Gizem dolu Lefke

Lefke Avrupa Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak gelen Elnur Ağayev, Lefke’nin derinlerine indikçe bu şehri ikinci vatanı olarak benimsedi. Adada ve Lefke bölgesinde çevre edinmeye başladığı dönemlerde eline geçen bir gazete kupürü, Elnur Ağayev’in araştırmacı yönünü ateşledi ve 2015’te adadaki ilk kitabı olan “Kıbrıs’tan Geçen Beyaz Ruslar”ı yayımladı. Daha sonra sırasıyla, “Lefke Tarihi ve Kültür Üzerine Araştırmalar (2018)”; “Güzelim Lefke (2018)” ve son kitabı “Lefke Tarihinden Sayfalar (2019)” eserlerini okuyucuyla buluşturdu.

“Her kentin bir ruhu ve bu ruhun oluşmasına, canlı kalmasına hizmet eden öğeler vardır. Bu öğeler o kentin tarihidir, dilidir, sanatıdır, kültürüdür, gelenek görenekleridir. Bu öğeler köreldiği zaman kentler ruhunu, hafızasını kaybeder, ruhsuzlaşır” diyen Ağayev, Lefke kentinin ruhunu, hafızasını yakalamak için hayatta olan kişilerden, yazılı belgeler, arşivler ve kütüphanelerden Lefke’nin değişik dönem sayfalarını araladı. Ağayev, şöyle devam ediyor:

“Her kentin bir ruhu vardır bu ruh bir günde oluşmaz, onun oluşması için uzun bir tarihi sürece ihtiyaç vardır.

Kent ruhunun canlı kalmasında görev üstlenen öğeler köreldiği zaman kentler ruhunu kaybeder, ruhsuzlaşır. O kentten keyif alamazsın. Gezdiğin çarşıları, kahveleri, sokakları anlayamazsın. Oradaki tarihi okuyamazsın, sanatı göremezsin, kültürü yaşayamazsın, gelenek göreneklerden feyz alamazsın. Bir tür yabancılaşırsın, hem kente hem de kendine…

Lefke kentinin de bir ruhu vardır. Bu ruhunun oluşum süreci eski tarihlere dayanmaktadır. Sevgiyle yaptığım araştırmalar yorucu ama keyifli geçti. Lefke’nin değişik dönemlerinden mekanları, olayları şahısları konu edindim. Arşivlerde koşuşturdum, mahallelerde kahve partilerini takip ettim, çarşıda muhabbetler eşliğinde bol bol kahve içtim, okumalar yaptım”.

Elnur Ağayev kimdir?

16 Ağustos 1971 tarihinde Azebaycan Cumhuriyeti Masallı ilinin Gızılavar köyünde doğdu.

1988 yılında Gızılavar köy okulunda mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi (1993-1997). Aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans (2000) ve doktora çalışmasını yaptı (2006).

Doktora tezini “Sovyet İdeolojisi Işığında Türk Cumhuriyetlerinde Tarih yazımı ve Tarih eğitimi: Azerbaycan Örneği” konusunda yaptı. 2016 yılında Doçent oldu.

2008 yılından beri Lefke Avrupa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Araştırma alanları; Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Tarih Yazımı, Tarih Eğitimidir.

Sovyetleri Birliği, Azerbaycan, Türkiye, Kıbrıs, Talış tarihlerinin yakınçağ dönemiyle de ilgilidir.

Lefke tarihi araştırmaları özel ilgi alanını oluşturmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75