banner6

Lefkoşa'nın gündemi dans!

banner37

11. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nin açılışı dün akşam yapıldı. Çağlayan Parkı’nda yer alan festivale Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı da katıldı.

Lefkoşa'nın gündemi dans!
banner150 banner150 banner151 banner143

Festival, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin evsahipliğinde, Başbakanlık Gençlik Dairesi ve Lefkoşa’da faaliyet gösteren 7 kültür-sanat derneğinin katkılarıyla düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Çağlayan’ın Lefkoşa’nın tarihi surlarının bulunduğu, geçmişte Güney ile irtibatın olduğu bir bölge olduğunu ifade ederek, geçmişte Saffet Anibal’ın yanı sıra Çağlayan Bar’ın da olduğu bu mekânda, Gençlik Gücü Spor Kulübü’nün de etkinlikler düzenlediğini anımsattı.

“Benim belediye başkanlığımı hatırlayanlar, Çağlayan’da Lefkoşa’nın kültür ve sanat şenliklerinin bir dönemde yapıldığını anımsayacaklardır” diyen Akıncı, kendisinin de bir nostalji yaşadığını kaydederek, bu nedenle organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

“Daha yapmamız gerekenler var…”

Çağlayan’ı yeniden canlandırmak için güzel bir etkinlik düzenlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Ama daha yapmamız gerekenler var. Genel anlamda surların, ama Çağlayan anlamında da, gündüz gözüyle baktığımızda tabii daha iyi göreceğiz, bu tarihi Venedik Surları’nın çok ciddi bir restorasyona ihtiyacı var. Tabii bu belediyenin tek başına altından kalkabileceği bir konu değil. Uluslararası yardım da alınması gerekli olan ve alınabilecek olan bir alandır. Bu, iki toplumlu Kültürel Mirası Koruma Komitesi’nin gündem listesine de alındı. Ama bunun takipçisi olmak lazım, peşini bırakmamak lazım ve surlarımızı çok daha iyi bir noktaya taşıyabilmemiz lazım” dedi.

“Haksızlıklara karşı mücadeleden bir an bile geri kalmayacağız”

Cumhurbaşkanı Akıncı, kültür ve sanatın sınır tanımadığını, siyasete barikatlar konabileceğini, haksız yere ambargoların Kıbrıs Türkü’ne uygulanabileceğini, ancak bu haksızlıklara karşı mücadele etmekten bir an bile geri kalmayacaklarını söyledi. 
“Ama bir alan vardır ki orada sınır mümkün değildir” diyen Akıncı, bütün sınırların aşabileceği alanın kültürel ve sanatsal etkinlikler olduğunu söyledi.

“Hep ayakta kalmanızı temenni ediyorum”

Başta yerel yönetimler olmak üzere, ilgili mercilerin ve diğer kurum ve kuruluşların bu alanda daha aktif olabileceklerine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu festival örneğinde şunu da hatırladım. İmkansızlıklar nedeniyle 5 yıl ara verildi. Düşmek her zaman mümkündür, ayağınız tökezleyebilir, düşebilirsiniz. Önemli olan ayağa kalkabilmektir. Bunu başardınız. Sizleri canı gönülden kutluyorum. Hep ayakta kalmanızı temenni ediyorum” dedi.

Özgürgün: Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması en büyük beklentimiz

Başbakan Hüseyin Özgürgün de açılışta yaptığı konuşmada, kültürün yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması ve gençlerin bu ruhla yetişmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Gençlerimizin sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerle sosyalleşmesi ve kötü alışkanlıklardan uzak durması en büyük beklentimizdir” dedi.

Başbakan Özgürgün, güzelliklerin yaşandığı, yaşatıldığı 11. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’ne katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

“Lefkoşamız için çok büyük nostaljik anlamı olan Çağlayan Parkı’nın hepimizin belleğinde yeri var”

Çağlayan Parkı’nın Lefkoşa için çok büyük nostaljik anlamı olduğuna işaret ederek, herkesin belleğinde yeri olan Çağlayan Parkı’nın yeniden canlandığını ve geçmiş anıların yaşanmasına vesile olunduğunu kaydeden Başbakan Özgürgün, “Lefkoşamız için çok büyük nostaljik anlamı olan Çağlayan Parkı’nın hepimizin belleğinde yeri var” dedi ve şöyle konuştu:

“Çocukluğumun da geçtiği bölge...”

“Çocukluğumun da geçtiği bu bölgeyi, tarihi Yusuf Kaptan sahasını, Çağlayan Gazinosu’nu, Anibal Restoranı, Budak ve Akpınar pastanelerini, yazlık sinemaları unutmak mümkün değil. Bayram coşkularının da hep yaşandığını hatırlıyorum. Burası geçmişte tüm Kıbrıs Türk halkının sosyal, kültürel ve aynı zamanda sportif yaşam merkeziydi.”

“Destek vermeye devam edeceğiz”

Her yıl yeni katılımcılarla festivalin daha güçlü hale geldiğini ve festivale destek vermeye devam edeceklerini belirten Özgürgün, Lefkoşa ruhunun canlandırılarak yaşatılmasına katkı koyanları kutladı.

Başbakan Özgürgün konuşmasında, insanları birbirlerine yakınlaştırırken, arkadaşlığı, dostluğu, sevgiyi, saygıyı öğreten, milli birlik ve beraberlik duygularının gelişmesini sağlayan halk oyunlarının çok önemli ve bir toplumun en önemli kültürel değerleri olduğuna da işaret etti.

“Tarih boyunca Kıbrıs Türklerinin de en önemli kültürel etkinliği halk dansları olmuştur”

Kültürel değerler yaşatıldığı oranda toplumların öz varlığını sürdürebildiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Tarih boyunca Kıbrıs Türklerinin de en önemli kültürel etkinliği halk dansları olmuştur. Bu nedenle bu kültürün yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması, gençlerimizin bu ruhla yetişmesi bizler için çok önemlidir. Gençlerimizin sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerle sosyalleşmesi ve kötü alışkanlıklardan uzak durması en büyük beklentimizdir” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, büyük bir işbirliği ruhu içinde hazırlanan organizasyona emek veren, katkı koyan herkese, her kuruma ve etkinliğe renk katan konuklara ve halka teşekkür etti.

Harmancı: Geçmişin karanlıkları, geleceğimizin de karanlığı olmamalı

Lefkoşa, 24 Ağustos 17 (T.A.K): Lefkoşa Türk Belediyesi’nin LTB çeşitli kuruluşlarla birlikte organize ettiği 11. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali dün akşam kortej yürüyüşü ve sahne programları ile başladı.

LTB’nin, Gençlik Dairesi Müdürlüğü’nün desteği ve kültür sanat dernekleri ASDER, FOGEM, FOLKDER, Gençlik Merkezi, GÖÇTAŞ, HASDER ve TUFAD’ın katkılarıyla organize ettiği 11. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali, Çağlayan Parkı’nda yer alıyor. Festival 27 Ağustos’a kadar sürecek.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, iki akşam boyunca Çağlayan Sinema Geceleri ile festival öncesindeki etkinliklerin ardından düzenlenen açılış seremonisi renkli görüntülere sahne oldu.

Dereboyu olarak bilinen Mehmet Akif Caddesi’nden başlayan ve Çağlayan Park’a kadar uzanan kortej yürüyüşü, başkent sokaklarını renklendirdi. Yöresel kıyafetleri ile Lefkoşalıları keyiflendiren Güney Kore, Meksika, İspanya, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’tan ekipler, caddelerde alkışlar arasında ilerleyerek Çağlayan Parka ulaştı.

Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın konseri alkış aldı

Çağlayan Parkı’ndaki festival, Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın konseri ile başladı. Başarılı performansı ile alkış alan LBO’nun konserinin ardından Nicosia Dance House’un dans gösterisi alkış aldı. Etkinlikleri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, milletvekilleri Zeki Çeler ve Armağan Candan, LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve diğer yetkililer izledi. Konser ve dans gösterisinin ardından festival için Lefkoşa’ya gelen ekipler bayrakları ile sahnede yer aldı, daha sonra konuşmalara geçildi.

Döşemeci: Kısıtlı bütçe ile büyük dayanışma

Festivalde ilk konuşmayı Festival Komitesi Başkanı Salahi Döşemeci yaptı. Surların altında, Çağlayan Parkı’nın özel ve güzel günlerini özleyerek festivalin açılışını yaptıklarını ifade eden Döşemeci, güzel bir ortam yaratıldığını belirtti.

Kendisine göre festivalin düzenlenmesinde 2 önemli unsura dikkat çeken Döşemeci, bunlardan birisinin kısıtlı bütçe, bir diğerinin ise büyük bir dayanışma örneği olduğunu belirtti.

7 sivil toplum kuruluşunun dayanışma ve iş yapma ruhunun önemine işaret eden Döşemeci, 2 yıldır farklı formatta devam eden festivalin beğeni kazandığını söyledi.

Harmancı: Geçmişin karanlıkları, geleceğimizin de karanlığı olmamalı

LTB Başkanı Mehmet Harmancı konuşmasında, geçmişte bir dönem festivalin kesintiye uğradığını anımsatarak, 2 yıldır ‘geçmişin karanlıkları, geleceğimizin de karanlığı olmamalı’ şiarı ile yola çıktıklarını ifade etti.

Dernekler ile bir araya gelerek bu festivali yeniden gerçekleştirme kararlılığı gösterdiklerini, bunun için de paraya değil, ortaya konulacak enerjiye ve dinamizme ihtiyaç duyduklarını ifade eden Başkan Harmancı, birlikten kuvvet doğduğunu, bununla birlikte ellerini uzattıklarında elini uzatan Gençlik Dairesi gibi kurumların varlığı ile daha güzel adımlar atıldığını söyledi.

“Buradaki kalabalığı görünce, ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı da anlamış olduk”

Kendisinin de bir Çağlayanlı olduğunu, parkın da Lefkoşalıların anılarında çok özel bir yere sahip olduğunu ifade eden Başkan Harmancı, “Yaşam tarzlarını geleceğe taşımanın önemine inanıyoruz. Bu vesile de tür etkinlikleri geçmişte doğduğumuz Lefkoşa’nın kalbinde yapmayı uygun bulduk. Buradaki kalabalığı görünce, ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı da anlamış olduk” dedi.

Dünyanın çok farklı bölgelerinden gelen ekiplerin Lefkoşa mozaiği içerisinde kendilerine yakın bir şeyler bulacağına emin olduğunu ifade eden Harmancı, “Lefkoşa bütün kültürlerin iç içe, bir biriyle barışık ve sevgi ile yaşadığı bir şehirdir. Biz bütün renklerin kardeşliğine inanıyoruz. Sevgi, hoşgörü ve barış ile Lefkoşa’yı geleceğe taşıyacağız” dedi.

Ekiplerin gösterileri alkış aldı

Konuşmaların ardından halk dansları ekiplerinin gösterilerine geçildi. KKTC ekibinin gösterisi ile başlayan etkinlikte daha sonra Meksika, İspanya, Güney Kore ve Türkiye ekiplerinin gösterileri yer aldı. Kalabalığın izlediği gösteriler alkış aldı.

Festivalde neler var

27 Ağustos’a kadar devam edecek olan festivalde bugün katılımcı ülkeler yanında ASDER, HASDER ve GÖÇTAŞ ekiplerinin dans gösterileri sunulacak ve Genç Yetenekler Orkestrası sahne alacak.

Festivalde yarın akşam ise Osman Tuğsal’ın müzik dinletisi ve yine halk dansları gösterileri yer alacak. Festival alanının yan tarafında, Çağlayan Parkı içerisinde yer alan basketbol sahasında ise Streetball turnuvasının finalleri yer alacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 11:12
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110