banner6

Lefkoşa'nın iki yakası ile ara bölge sanatla bütünleşiyor

banner37

Kıbrıs’tan ve dünyadan sanatçılar, performanslarıyla adeta sınırlara meydan okuyacak.

Lefkoşa'nın iki yakası ile ara bölge sanatla bütünleşiyor
banner99

Murat OBENLER

Ülkemizde bu yıl 8-11 Kasım tarihlerinde 4’üncü kez gerçekleşecek olan Buffer Fringe Festivali’ni organizatör Dayanışma Evi(H4C) İletişim Sorumlusu Hayriye Rüzgar ve Festival Sanat Yönetmeni Charalambia Thephanous ile konuştuk.

Lefkoşa’nın iki yakası ile ölü bölge olarak bilinen ara bölgeyi sanatla birleştirecek festival 3 gün boyunca Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıları sınırlar/sınırsızlıklar gibi konularda 7 farklı mekanda halkla buluşturacak.

Sanatçılar performanslarıyla 3 günlük boyunca adeta sınırlara meydan okuyacak.

SORU: Festivalin amaçları/hedefleri ilk yıldan bu yıla nasıl evrildi? Neler değişti, gelişti?
THEPHANOUS
: Buffer Fringe 4 yılda büyük ilerlemeler gösterdi, büyüdü ve gelişti.  İlk yıl Kıbrıslı sanatçıların H4C’a gelip ortak bir performans sergileme talepleri, istekleri ile başladı. H4C da tek bir performanla bitmesin ve her yıl gerçekleşecek bir festivale dönüşmesi yönünde fikir koydu ve böylece başladık. İlk yıl sadece Taksim Sahası’nda iki gün performanslar yer aldı. İkinci yılda Lefkoşa Surlariçi’nde bir günlük bir tur halini aldı ve 3.yılda her iki tarafa yayıldı ve 3 güne çıktı. Performansların Ara Bölge dışına yayılması kararımızla da her geçen yıl daha fazla bir alanda festivali yapıyoruz. Bu yıl 7 farklı yerde performanslar sergilenecek.
Bir başka değişiklik de üçüncü yılda festivali uluslararasılaştırdık. Böylece Kıbrıslı sanatçılarla yurtdışından sanatçılar işbirliği yapma, etkileşme, birbirlerlerinin çalışmalarını izleme, bu ülkedeki sanatseverlerin yabancı performansları da izleme şansını yarattık.
RÜZGAR: Kıbrıs sorunu dışında da bizlerin insan olarak toplumlar olarak yaşadığımız birçok sorunlar var. Dünyanın diğer coğrafyalarında da insanların yaşadıkları sorunlar. O yüzden iç ile dışı birleştirdik.

SORU: Festivalin bir teması var mıdır?
THEPHANOUS:
İlk 3 yılda vardı ama bu yıl sanatçılara sanatsal özgürlük/bağımsızlık tanıyabilmek için herhangi bir tema belirlemedik.  Bunun bir Çağdaş Sanatlar festivali olduğunu da düşündüğümüzde herhangi bir tema üzerinden ilerlemedik.

SORU: Peki festivalin programını nasıl oluşturdunuz?
RÜZGAR:
Bu yıl açık çağrı yaptık ve Haralambia, İzel Seylani, Evi Demetriou ve H4C temsilcisi olarak benden oluşan Seçim Komitesi gelen başvuruları inceledi.
THEPHANOUS: 27 farklı ülkeden 100’ün üzerinde başvuru oldu ve seçim komitesi görev bölüşümü yaparak kendi listelerini hazırladı. En son da seçilen performanslar birleştirilerek prrogramımıza da uygun olan son liste ortaya çıktı. Tabi ki bütçemiz çerçevesinde bu listeyi hazırladık.
RÜZGAR: Bu yıl seyircinin neles sevebileceği, neleri takip edebileceğini de göz önünde bulundurduk çünkü festivalin başlıca amaçlarından biri de güncel sanatı, performansları seyirciyle mümkün olduğuca buluşturmaktır. Bu yüzden de ya ingilizce dilinde ya da dilin ana iletişim aracı olmadığı (vücut dili vs. kullanılan) performansları tercih ettik. Yine de bunu kesin bir dil sınırlaması getirmedik.

SORU: Festivaldeki performanslarda fiziksel, psikolojik, mental, politik, cinsel, bedensel sınırlara karşı bir duruş birlikteliği farkettim. Festivalin böyle gizli bir ajandası veya fikri var mıdır?
THEPHANOUS:
Evet, bunun anlaşılması çok önemli. Bize gelen başvuruların büyük çoğunluğu da bu ve bunları konulardaydı. Bütün bariyerlere, sınırlara karşı bir duruş ve bunları tartışmaya açmak, insanları düşündürtmek gibi bir niyetimiz var. Performanslardan “Manlike” toplumdaki cinsiyet rolleri, “Eggsistentializm” kadınlık-annelik ilişkisi, “Refugio” canlı inşa edecekleri duvarlarla fiziksel sınırların bireyselliğini/siyasi yönünü/toplumsal boyutunu, “Closer 2.0” ülkesel sınırları aşan interneti ve onun üzerinden tanışan iki sanatçının ortak üretimlerini, “Molt” ayrılıp yeniden biraraya gelmeyi anlatıyor/ tartıştırıyor.
RÜZGAR: Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk ve Kıbrıslı Rumlardan başka yaşayan Ermeniler, Latinler, Türkler, Kürtler, Asyalılar, Slavlar vs. birçok toplumdan insan var. Göçmenler var, mülteciler var. Biz çoğunlukla farklı sebeplerle bir ortamda buluşamayan bu kesimleri de bir anlamda bu festivalde buluşturuyoruz. Bu platform bu iletişime de bir altyapı yaratıyor. En azından bir ilk adım oluyor. Bu festival insanların iki toplumlu bir etkinliğe gitme amacıyla değil gündelik hayatında bir sanat etkinliğine gider gibi normal bir faaliyet olarak Buffer Fringe’yi takip etmesini amaçlıyor.

Mekanlarımız herkese açıktır, ücretsiz ve engelsizdir. Herkesin erişimine açıktır. Etkinlik alanını Surlariçi olarak seçmemizin amacı ise Surlariçi’nin sadece barlardan, cafelerden oluşan sadece bir eğence merkezi olmadığını göstermektir.

SORU: Son olarak neler söylemek istersiniz?
RÜZGAR / THEPHANOUS:
Yakınlaşmaya ve birlikte üretim kültürüne inanıyoruz ama biz sadece bir festivaliz. Kıbrısta bütün kültürleri bu etkinliğe dahil etmeye çalışıyoruz ama bu konuda başka kurum/kuruluş ve örgütlerin daha fazla iş yapması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 09:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104