banner6

Limasol'da belgesel maratonu başladı

banner37

Uluslararası Limasol Belgesel Film Festivali, 12’nci kez perdelerini açtı. Limasol Kalesi yanındaki Evagoras Lanitis Merkezi’nde yer alan açılışta, festival artistik direktörü Yiangos Hadjiyiannis konuştu, yönetmen Elvira Lind’in Danimarka-İsveç yapımı “Bobbi Jene” filmi gösterildi ve DJ Maria Spivak’in elektronik müzik performansı eşliğinde açılış partisi yapıldı.

Limasol'da belgesel maratonu başladı
banner151 banner143

Murat OBENLER

Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Servisi destekleriyle Brave New Culture tarafından 1-8 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak festival, dünyanın farklı coğrafyalarından sosyal, sorgulayıcı, politik, animasyon, aktivist, etnografik ve müzikal konulu 20’nin üzerinde belgeseli sinemaseverlerle buluşturacak.

Üç seansta 20’nin üzerinde film gösterilecek

Festival artistik direktörü Yiangos Hadjiyiannis tüm sponsorlara fikir, emek ve teknik katkı yapan gönüllü arkadaşlara teşekkür ederken Kıbrıs’ta belgesel sinemanın en büyük buluşması olan bir haftalık maratonu 12. kez sinemaseverlerle buluşturmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

18.30, 20.30 ve 22.30 saatlerinde olmak üzere 3 seansta filmlerin seyirciyle buluşacağını belirten Hadjiyiannis, atölye, sinema derslerinin yanı sıra yarın dansçı Jean Capeille’nin katılımı ve Dance House Lemesos’un işbirliğinde Christodoulos Panayiotou tarafından “Dying on Stage” adlı Canlı Belgesel Performansı’nın sahneleneceğini de sözlerine ekledi.

Çarpıcı, ufuk açıcı ve sorgulatıcı belgeseller

Gerçekliğin keşfedilmemiş taraflarına ışık tutan, dinamik bakış açılarını yaratmasıyla toplumların daha ileriye doğru gitmesini teşvik eden, hem yenilikçi ve ufuk açan hem de sinematografik açıdan iyi kalitede filmleri gösterme hedefiyle yoluna devam eden festival, çeşitli atölye ve sinema dersleriyle de yerli sinemacıların bir yandan kendi projelerini geniş Avrupa sektör temsilcilerine tanıtarak fon bulmalarını bir yandan da sektörle ilgili yeni gelişmeleri öğrenmelerini amaçlıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 11:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104