banner6

Mağusa cepte taşınacak

banner37

Mağusa’nın tarihi Kaleiçi’nden St. Barnabas’a, kiliselerinden camilerine ve günümüze kadar uzanan kültürel mirasını fotoğraflarla yansıtan “Mağusa” isimli cep rehberi yayına hazırlandı

Mağusa cepte taşınacak
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa’nın, Kaleiçi’nden St. Barnabas’a, kiliselerinden camilerine ve günümüze kadar gelmiş zengin tarihi dokusunu muhteşem fotoğraflar ile yansıtan yaklaşık 130 sayfalık “Mağusa” ismini taşıyan cep rehberi Türkçe ve İngilizce şeklinde iki kitapçık olarak yayına hazırlandı.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın katkılarıyla, North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu’nun muhteşem fotoğraflarıyla ve Serdar Atai’nin anlatımıyla hazırlanan kitapçığın, önümüzdeki günlerde yayınlanmaya başlayacağı öğrenildi. North Cyprus UK yayınlarından çıkacak kitapçık tarihi eserleriyle ünlü kentte bir ilk olacak.

“İhtiyaç giderilecek”

Gazetemiz KIBRIS’a bilgi veren Serdar Atai, yaklaşık 130 sayfadan olan kitapçığın içerisinde tarihi eserlerin 3 boyutlu çizimlerinin yer aldığı bir haritayla yemek yenilecek, içecek içilecek ve kalınabilecek yerlerle ilgili bir bölümün de bulunacağını söyledi.

Serdar Atai, Mağusa konusunda geçmişte hazırlanmış çeşitli broşürler ve kitaplar olmasına rağmen cep boyutunda pratik kullanımı olan kitapçığın günümüze kadar mevcut olmadığını anımsattı.

Kenti ziyaret edenlerin uzun zamandan bu yana, böyle bir ihtiyacı dile getirdiklerini anlatan Atai, kitapçıkta Mağusa Bölgesi’nde ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi eserlerle ilgili detaylı bilginin yanında, bu eserlerle ilgili efsanelerin anlatılarak kenti gezip görmek isteyenlerin tarihe keyifli bir yolculuk yapmalarının sağlanacağını açıkladı.

banner134

Serdar Atai, çok zengin görsel fotoğraf içeriği olacak olan kitapçığın, nisan ayının son günlerinde hazır olmasını beklediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104