banner6

Mağusa Suriçi'ni gezip, tarihçesini öğreniyorlar

banner37

“Gençler, Mağusa Suriçi Kültürel Mirası ile Tanışıyor” projesi kapsamında, bölgenin çeşitli okullarından 750 öğrenciye Mağusa Suriçi’ndeki tarihi zenginliklerimiz tanıtılıyor.

Mağusa Suriçi'ni gezip, tarihçesini öğreniyorlar
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER), Sivil BüyüSivil Alan’ın desteğiyle yürütülen “Gençler Mağusa Suriçi Kültürel Mirası ile Tanışıyor” isimli proje kapsamında, Mağusa Bölgesi’ndeki çeşitli okullardan yaklaşık 750 öğrenciye Mağusa Suriçi’ndeki tarihi zenginlikler tanıtılıyor.

Projeyle, gençlerin Mağusa Suriçi’nin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasın farkına vararak onu sahiplenmeleri, korumaları ve vandalizme geçit vermemeleri amaçlanıyor.

Atai: Gönüllükle çok şey yapılabilir

MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai, Sivil Büyü/Sivil Alan’ın azami 3 bin Euro’luk küçük hibe desteği ile projeyi üstlendiklerini söyledi.

Serdar Atai, projeye yoğun bir gönüllü katkının söz konusu olduğunu, özelikle rehberlik hizmetlerinde MASDER gönüllülerinden destek aldıklarını kaydetti.

Proje kapsamında Mağusa merkez, İskele, Mehmetçik, Geçitkale, Gönendere ve Akdoğan’daki ortaokulların 8’inci sınıflarından 750 civarında öğrencinin Mağusa Suriçi’nde konuk edileceklerini belirten Atai, kısa bir otobüs turunun ardından misafir öğrencilerin Mağusa Suriçi’ndeki en önemli tarihi eserleri yürüyüş turu eşliğinde ziyaret edeceklerini bildirdi.

Serdar Atai, öğrencilerin gönüllü rehberlerinden Mağusa’nın tarihi efsanelerini ve eski hikâyelerini dinleyeceklerini, bunu müteakip MASDER binasında da “Zamana Karşı” isimli belgeselin Türkçe alt yazılı olarak gösterileceğini, ayrıca MASDER’in tanıtım broşürü ile “Mağusa Yürüyüş Parkuru” kitapçığının ücretsiz olarak dağıtılacağını belirtti.

Proje ile gençlerin Mağusa Suriçi’nin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasın farkına vararak onu sahiplenmeleri, korumaları ve vandalizme geçit vermemelerinin sağlanmaya çalışıldığını anlatan Atai, bir şeyi sevebilmemiz için onun farkına varmamız gerektiğine ve gerçek kıymetini algılamamızın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Serdar Atai, gençlerin ve refakatçi öğretmenlerin bu bilinç ve duyarlılıkla, önümüzdeki yıllarda, kentin korunmasında ve sürdürülebilir kılınmasında gönüllü elçiler olmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Atai, projenin gönüllü hizmet ve içten katkı varsa küçük rakamlarla büyük işler başarılabildiğinin de bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 17:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104