banner6

Mağusa'ya sinemayı o getirdi

banner37

Mağusa'da “Sinemacı Nafi” olarak bilinen Nafi Hüseyin Rıza, evlerde televizyonun olmadığı, internetin ne olduğunun bile bilinmediği yıllarda Mağusa'nın ilk sineması Yıldız Sineması'nı kurdu… Sinemaseverler ellerinde patlamış mısırları, kolalarıyla dört gözle bekledikleri filmleri izler, çok etkilendikleri duygusal filmlerde birlikte ağlar, komedi filmlerinde birlikte gülerdi. Favori filmler arasında genellikle Türk filmleri yer alırdı. “Sinemacı Nafi” olarak tanınan Nafi Dayı, Mağusa’da Maraş dışında sinema bulunmaması nedeniyle 1948 yılında Yıldız Sinemasını kurduğunu anlattı. Halkın sinemaya yoğun ilgisi olduğundan söz eden Nafi Dayı, 250 kişilik salonun her gösterimde tıklım tıklım dolduğunu söyledi.

Mağusa'ya sinemayı o getirdi
banner99

Ceren ÖZBİL

O yıllarda evlerde televizyon yoktu, interneti ne olduğu bile bilinmiyordu. İnsanlar film izlemek için sinema salonlarını akın eder, izlemek istediği filmlerin gelmesini dört gözle beklerdi. Sinema salonları tıklım tıklım dolardı.

Sinemaseverler ellerinde patlamış mısırları, kolalarıyla dört gözle bekledikleri filmleri izler, çok etkilendikleri duygusal filmlerde birlikte ağlar, komedi filmlerinde birlikte gülerdi. Favori filmler arasında genellikle Türk filmleri yer alırdı.

Mağusa’da şu anda kapalı olan Maraş dışında sinema yoktu. İşte tam o yıllarda Nafi dayı (Nafi Hüseyin Rıza), Surlariçine Yıldız Sineması’nı kurdu.

Yıldız Sineması’ndan Canbulat Sineması’na…

Yaklaşık 250 kişilik olan sinema salonu her gösterimde tıklım tıklım doldu. Halkın ilgisini gören Nafi dayı Yıldız Sineması’nı kapatıp, Canbulat Sineması’nı kurdu.

Yazlık salonu bin, kışlık salonu 650 kişilik olan sinema yaz, kış yoğun bir şekilde müşteri ağırladı. Canbulat Sineması 1974 yılı sonrasında da halkın hizmetinde kalmaya devam etti.

Ancak gelişen teknoloji ve artık her evde televizyon olması nedeniyle sinemaya ilgi azaldı. Canbulat Sineması da yıllara yenik düşerek kepenk kapattı.

Sinemacılığı anlattı...

1926 yılında Mağusa’da doğan Yıldız ve Canbulat Sinemaları kurucusu Nafi Ali Rıza, sinemacılık hakkında bilgi verdi.

Mağusalıların “Sinemacı Nafi” olarak tanıdığı Nafi dayı, Mağusa’da Maraş dışında sinema bulunmaması nedeniyle 1948 yılında Yıldız Sinemasını kurduğunu anlattı.

Halkın sinemaya yoğun ilgisi olduğundan söz eden Nafi dayı, 250 kişilik salonun her gösterimde tıklım tıklım dolduğunu söyledi.

Nafi Dayı bu nedenle daha geniş kapasiteli yazlığı ve kışlığı bulunan Canbulat Sineması’nı kurduğunu belirtti.

“Türk filmlerine büyük ilgi vardı”

O dönemde özellikle halkı Türk filmlerine büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Nafi dayı, sinema için kullanılan makinenin de sessiz bir makine olduğunu kaydetti.

Nafi Dayı, sinemacılığa başlama nedenlerinde bir tanesinin de bir bölge esnafının getirdiği sinema makinesi olduğunu anlattı.

“Yorucu iş…”

Kendisine “o günleri özlüyor musun” diye sorulduğunda hiç özlemediğini söyleyen Nafi dayı nedeninin ise çok yorucu bir iş olması olduğunu belirtti.

Nafi Dayı yoğun iş günlerinde sinemadan çıkış saatinin saat 01.00’ı bulduğundan söz etti ve şimdi ise saat 21.00’da bile uyuyabildiğini söyledi.

Evlat hasreti çekiyor...

6 çocuğu, 8 de torunu bulunan Nafi dayının tüm çocukları ve torunları İngiltere’de yaşıyor. Mağusa’da bir evde tek başına yaşayan Nafi dayı, güneşli günlerde sandalyesini alıp yolun kenarına çıkıp oturuyor. Yoldan gelen geçeni selamlıyor.

Küfür etmeyi seviyor ama kimseyi kırmıyor...

Nafi Dayı, Mağusa'da ettiği küfürleriyle de bilinen bir isim. Ancak Nafi dayı, küfürlerle insanları kızdırmak yerine, güldürmeyi başarabiliyor. Nafi dayının evinin önünden geçen ve onu tanıyan herkes küfür etmesi onu takılıyor.

Nafi dayı, bu küfürlerden Doktor Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş'ın da nasibini aldığını anlatıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 16:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104