“Mandala ona gönül Verenlere rehberlik ediyor”

Ülkemizde 14 yılı aşkın bir süredir edebiyat öğretmenliği yapan, 10 yıldır da enerji çalışmaları, Su-Jok uygulamaları, çocuk yogası, yüz yogası ve mandala üzerinde çalışmalar yapan Pınar Savun’la PAZAR EKİ için konuştuk

“Mandala ona gönül  Verenlere rehberlik ediyor”
  • 09 Ekim 2016, Pazar 13:03

On yıldır bütünsel şifa ile ilgileniyor… İki Doğu felsefesi ile ilgilenerek pratik şifa uygulamaları yapıyor. Birçok kişisel ve ruhsal gelişim, eğitim, kurs ve seminerlere katılarak eğitimine devam ediyor. Alternatif tıp uygulamalarında bir tür akupunktur çeşidi olan su-jok uygulamasını kullanıyor. Spritüel yolculuğunda hayata farklı açılardan bakmak ve olumsuz enerjileri ve etkileri temizleyerek hayatı daha mutlu, huzurlu ve pozitif bir zihniyetle yaşama amacında olduğunu söylüyor… Doğu felsefesinde yüzyıllardır bir tür dua ve meditasyon çeşidi olan “Mandala Çizim Eğitmenliği” de yapıyor. Çizim ve renklendirme sonrasında bilinçaltından yansıyan mesajların yorumlamasını yaparak insanların hayattaki kendi yolculuklarında küçük de olsa bir uyanış yaratmalarına yardımcı oluyor.


Enerji çalışmaları ve spritüellik…

Soru: Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Cevap: Ben Pınar Savun, 1 Eylül 1978 Lefkoşa doğumluyum. Yakın Doğu Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü okuyarak Yakın Doğu Koleji’nde 14 senedir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Ayrıca 2004 yılında yine Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi, Denetimi ve Planlaması alanında yüksek lisansımı tamamladım.

10 yılı aşkın bir süredir de enerji çalışmaları ve spritüellik üzerine eğitim almaktayım. Ayrıca, bir akapunktur çeşidi olan Su-Jok uygulamaları yapmaktayım.

Bu yıl İstanbul Cihangir Yoga’dan da yoga eğitmenliği eğitimimi tamamladıktan sonra yine Cihangir Yoga’dan hamile yogası ve İstanbul, Merih Kent Yoga’dan da çocuk yogası üzerine eğitim alarak bu alanda hamilelerle ve çocuklarla çalışmaya başladım.

Yine ruhsal ve psikolojik bir çalışma olan mandala eğitimimi yurt dışında aldıktan sonra bu alandaki çalışmalarımı da beraberinde yürütmekteyim.


Dua ve meditasyon çeşidi…

Soru: Bize mandalanın ne olduğunu anlatır mısınız?

Cevap: Mandala, doğu mistisizminin en güzel simgelerinden biridir. Doğu felsefesinde yüz yıllardır var olan bir tür dua ve meditasyon çeşididir.

   Mandala, kişisel yaratıcılık, gelişmiş farkındalık ve spiritüel gelişim süreçlerinden oluşan bir keşif yolculuğudur.

Sihirli çember diye adlandırdığımız ve rengarenk bir terapi yöntemi olan mandala, şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır. Mandala merkezden başlayarak dışa doğru daireler halinde genişleyen şekillerden oluşur. Zihnimizin gözünden kendi hayal gücümüzü kullanarak kendi karmaşık duygu, düşünce ve deneyimlerimize bir şekil veririz. Mandala çizmek bizi bilinçaltımız ile bağlantıya geçirir ve hayallerimizi başarılabilir hedeflere dönüştürmemize yardımcı olur.

Sanskritçedeki anlamı “çember, hayat çemberi”dir. Enerji tutan kap anlamına da gelmektedir.  Yani mandalayı yaparkenki hislerimizin, dileklerimizin bu mandala tarafından tutulduğuna inanılmaktadır. Dolayısıyla mandalamızı çizmeden önce arkasına kendimizde gerçekleşmesini istediğimiz dileğimizi yazarız, ona niyet eder, odaklanırız.


“Kalbimin ve ruhumun sesini duymak için…”

Soru: Mandalayla nasıl tanıştınız?

Cevap: Kendimi bir yol ayrımında bulduğum bir anda Türkiye’yi mandalayla tanıştıran sevgili Aslıhan Aksun’la yollarımız kesişti.  Ben kalbimin ve ruhumun sesini dinledim. Mandalayı kalbimin ve ruhumun sesini dinlemek ve kendimle bağlantı kurmak için bir araç haline getirmeyi felsefe edindim. Bu amaçla da mandalanın beni dönüştürmesine izin verdim. Biz mandalaya gönül veren kişiler olarak deneyimledik ki mandala ona gönül veren herkese rehberlik ediyor, iyileştiriyor, sakinleştiriyor ve yaratıcılığını artırıyor. Bu süreci izlerken herkesin kendi yolunu aydınlattığını görmek de bizleri çok mutlu ediyor.

 

“Çizemem” demeyin…

Soru: Mandala çizmek için resim yeteneğine sahip olmak gerekir mi?

Cevap: Hayır gerekmez. Aslında eli kalem tutan, 4 yaş üzeri ve hatta alzheimer başlangıç seviyesine kadar herkes mandala çizebilir. Asla çizemem diyenlerin dahi olağanüstü mandala çizimleri var.

 

Kişisel gelişime giden yol olabilir

Soru: Mandala çizmenin amacı nedir?

Cevap: Günümüzde mandala çok çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor. Sadece güzel sanat eseri üretmek için veya bir hobi olarak uğraşmak da mümkün. Biz, kişisel gelişim pratiğinin bir parçası haline getirmeyi amaçlamaktayız.

Genellikle enerji ve şifa çalışması ile ilgilenen kişiler mandala çalışmalarına daha ilgili ancak bu konularla hiç ilgilenmeyenler de mandalaya büyük ilgi duyabiliyor. Hatta mandala onlar için kişisel gelişim yolculuklarının başlangıcı olabiliyor.

 

Bilinçaltımızdan gelen mesajlar…

Soru: Size gelenler kendi mandalalarını nasıl ortaya çıkarıyorlar?

Cevap: Eğitimimize kısa bir nefes çalışması ve meditasyon ile başlamaktayız. Ardından mandalanın felsefesi hakkında bilgi verip çizim tekniklerini göstermekteyiz. Merkezi bir noktadan dışa doğru dairesel bir çizimle büyüyen mandala her zaman yuvarlaktır. Merkez doğdumuz nokta, yaşamın başlangıcı ve evrendeki yerimizdir. Kendi seçtiğimiz sembol ve renkler,  onları kullandığımız yön, bize bilinçaltımızdan gelen mesajları bilinçsizce mandalaya aktarmamızı sağlar. Mandala çizimi sonunda kişinin ortaya çıkardığı mandalayı kişisel gelişimine katkı sağlayacak şekilde de yorumlamaktayım.

Niyetlerimizi ve güzel enerjiler yüklediğimiz mandalayı bir tılsım gibi üzerimizde taşıyabiliriz ya da enerjinin aktive olması için duvarımıza asmayı tercih edebilir, sevdiğimiz birine şans getirmesi için de çizdiğimiz mandalayı hediye edebiliriz.

 Hayatımızdan çıkarmak istediğimiz duygu, düşünce ve olumsuz enerjileri göndermek için çizdiğimiz mandalaları ritüeller eşliğinde yakarak hayatımızdan tamamen çıkarmayı da tercih edebiliriz.


“Çocuklar üzerinde çok etkili”

Soru: Mandala eğitiminin çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

Cevap: Günümüzde birçok ülkede yapılan mandala çizim ve boyama çalışmaları yetişkinler kadar çocuklar üzerinde de çok etkilidir. Çocuklarla olan eğitimimize nefes çalışması ve meditasyonla başlarız. Nefes çalışması onların doğru nefes almalarını sağlayarak daha sakin ve dingin olmalarını; meditasyon da hayal güçlerini zenginleştirerek onların daha iyi ve daha olumlu düşünmelerini sağlamaktadır.

Çocuklar yetişkinlere göre kendilerini daha zor ifade ederler. Mandala çizimlerinde kullandıkları renkler ve şekiller onların psikolojileri hakkında önemli veriler elde etmemizi sağlar Bu verilerle de onlara daha kolay ulaşarak farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız.  Ayrıca mandala çizen çocukların konsantrelerinin, özgüvenlerinin artığı sabır ve yaratıcılılıklarının da önemli oranda geliştiğini görmekteyiz. Tüm bunlar da mandalanın çocuklar üzerinde ne derece önemli bir etki yarattığını göstermektedir.

 

“Devinim, dönüşüm ve sonsuzluk…”

Soru: Mandala neden yuvarlaktır?

Cevap: Yuvarlağın bir enerjisi vardır. Mandalaların da mikro ve makro cosmos nedeniyle manyetik bir gücü vardır. Sizi içerisine çeker ve içeride tutar. Bütün enerjiler yuvarlak ile ürer. Hortum, tusunami, değirmenler… Bu hareketlilik sizi içerde kılar. Bilirsiniz semazenler aşka döner. Hep bir dönüş vardır. Buradaki çemberin anlamı devinim, dönüşüm ve sonsuzluktur.

 

“Çember bizi içine çekiyor ve orada kalıyoruz”

Cevap: Piyasadaki mandala kitaplarıyla sizin çizdirdiğiniz mandalaların bir farkı var mı?

Cevap: Piyasadaki kitaplar sadece boyama kitabıdır. Mandala çizme yeteneğine sahip birçok birey boyama kitapları kullandı. Orada sadece renklerle özgürleşiyorlar. Çünkü başka bir kişinin enerjisi üzerinde boyama yapıyorlar. Ben ise derslerimde sıfırdan mandala yapmayı öğretiyorum. Mandalanın ne olduğunu, felsefesini ve hayatımıza katkılarını öğretiyorum. Çember bizi içine çekiyor ve orada akışta kalıyoruz. Hayatımızı, kendimizi kâğıdın üzerine aktarıyoruz.

 

“Kişisel gelişime katkı”

Soru: Çalışmalarınızdan da biraz söz eder misiniz?

Cevap: Atölye çalışmalarımın içinde bireysel ve grup çalışmaları yer almaktadır. Yaz aylarında Yakın Doğu bünyesindeki “ Yetenek Avcıları Yaz Okulu” nda 5 -11 yaş grubu öğrencileriyle çalıştım. Bunun dışında sosyal sorumluluk projesi olarak Algım Özel Eğitim Merkezi öğrencileriyle çalışmalarım devam etmektedir. Bunların yanı sıra ortopedik ve zihinsel engelli çocuklarla da çalışmanın, onlarla sevgiyi paylaşmanın ayrıcalığını yaşamaktayım.

Belli aralıklarla Girne Şah Market Place ev sahipliğinde mandala work shoplarımız devam etmektedir. Türkiye ve Dubai’de gerçekleştirdiğimiz work shoplarımız da oldukça ilgi görmüştür.

   2016-2017 eğitim - öğretim yılında da Yakın Doğu Koleji orta ve lise bölümlerinde seçmeli ders olarak öğrencilere vermeye başladığım mandala ve yoga dersleriyle de öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık