Menopoz döneminde yaşanabilen ruhsal sorunlar

banner37

​Kadında orta yaşın başlamasının belirgin habercisi olan menopoz; ergenlikle başlayan genital kanamaların 2- 3 yıl içinde kesilmeye başlamasıyla tanınır

Menopoz döneminde yaşanabilen ruhsal sorunlar
banner8

Ayla KAHRAMAN (Psikolog)

Menopoz aynı zamanda doğurganlık döneminin bittiğinin de habercisidir. Bazı kadınlar açısından oldukça sıkıntılı ve gerilimli geçebilen, hatta bazen doktor müdahalesine yol açabilen bu süreç, aslında doğal ve beklenen bir gelişim dönemidir. Bununla beraber, kadının bu yeni gelişim dönemine uyumunda, çeşitli iç ve dış etkenler kolaylaştırıcı ya da zorlaştırıcı rol oynarlar.

Menopoz döneminin geleneksel belirtileri; sıcaklık basması ve aşırı terlemedir. Ağlama krizleri ve depresyon, yüz kızarması, baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, yorgunluk, sinirlilik, uykusuzluk da görülebilen bazı değişikliklerdir. Menopozun bitimine kadar yaşanabilen bu belirtiler her kadında görülmez. Araştırmalara göre, her dört kadından sadece biri, menopoz sürecinde bu değişimleri yaşamakta ve yüzde 10- 15 arasındaki kadın, doktor müdahalesine ihtiyaç duymaktadır. Kadınların en azından üçte ikisinin menopoz sonrasında, kendilerini menopozdan önceki dönemden daha iyi hissettikleri de araştırma bulguları arasında.

Menopoz dönemine erken yaşlarda giren kadınların bu geleneksel belirtileri ve bazı ruhsal değişiklikleri yaşama olasılığı daha yüksek. 45 yaş ve sonrasında menopoz geçiren kadınlarda ise, rahatsızlık veren belirtiler çok daha az görülmekte. Erken evlilik, erken doğum yapma, asabi kişilik yapısı ve geçmişteki depresif yaşantılar da menopozun ağır geçmesini tetikleyebilmekte.

banner134

Menopoza giren kadının menopozu algılama biçimi, menopoz sürecini ve sonrasını etkiler. Kadın artık yaşlandığını, çekiciliğini kaybettiğini düşünebilir. Doğurganlığının bitmesi, kendini işe yaramaz hissetmesine neden olabilir. Hele bir de “genç kadın, değerli kadındır” odaklı bir kültürün içinde ise, ruhsal bunalımı daha çok artabilir. Menopoz sürecinde beden belirgin değişimlere uğrayabilir. Bu bedensel değişimler, kadında ya da eşinde hayal kırıklığı yaratabilir. Kadın bu duyguların etkisi ile eşinden ve cinsel hayattan uzaklaşıp kabuğuna çekilebilir. Cinsel isteksizlik ya da cinsel ihtiyaçlarının azaldığı yönünde inanç geliştirebilir. Bu duygular ve geliştirilen inançlar yanlıştır. Menopoz cinsel yaşamı etkileyen bir hastalık ya da güçsüzlük dönemi değildir. Çok az kadında vajen duvarının incelmesinden dolayı oluşan rahatsızlık, cinsel ilişkiyi zorlaştırmaktadır. Bu da tıbben çözümü olan bir durumdur.

Bu geleneksel belirtileri yaşayan kadının ve eşinin ilk adımı; ortaya çıkan yetersizlik, değersizlik, işe yaramazlık gibi hislerle mücadele etmektir. Menopozun beklenen ve sağlık açısından yaşanması gereken bir gelişim süreci olduğu unutulmamalıdır. Kadın ve erkeğin, menopoz sürecine yükledikleri anlamı da gözden geçirmeleri gerekir. Menopozdaki kadın, “yaşlı, işi bitmiş” kadın değildir. Hala çekici ve arzu edilebilirdir. Gebe kalma korkusu ve ay hali sıkıntıları bittiğinden; eskiye göre özel hayatında daha kaygısız ve rahattır. Bunun yanında çiftin beden imajlarını karşılıklı olarak gözden geçirmeleri gerekir. Kadın değişirken, eşi de değişmektedir. Her ikisi de artık yirmili, otuzlu yaşlarında değillerdir ve buna uygun değişimler geçirmektedirler. Erkek de, - kadınlarınki gibi belirgin olmasa da – kendi doğasına uygun bir yaşdönümüne girmektedir. Her ikisi de cinslerine özel sorunlarla tek başına uğraşacak güçte ve mecburiyette değillerdir. Her ikisinin de birbirlerine yönelik olarak empati ve anlayış göstermeleri gerekir. Geçmişleri, paylaştıkları duygular ve sadece ikisinin bildiği ve yaşadığı başarılar yeni döneme uyumlarını sağlayacak önemli ayrıcalıklarıdır. Bütün bunların yanında, bu dönemde çocuklar da büyüyüp eğitim, evlilik gibi nedenlerle evden ayrılmaya başlarlar. Bu durum çiftin ikili ilişkilerini geliştirmek ve çift iletişimini her yönü ile artırmak adına önemli bir fırsat olarak algılanmalı ve değerlendirilmelidir.

Bir filozofun deyişi ile yaşamın başladığı noktada ölüme yolculuk başlar. Yaşamınızın her anında, yaşamaya daha çok yaklaşmanız dileği ile esen kalın.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75